Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Ayatollornas iran. Före detta asylsökande med svenskt eller dubbelt medborgarskap som reser tillbaka till sina forna hemländer kan inte räkna med att UD ska rädda dem om de råkar illa ut.

Skyll er själva om ni bryter mot lagen

"Det är dags att kräva att vuxna människor som har fått asyl i Sverige och som så småningom har blivit svenska medborgare tar ansvar för vad de gör.
"Det är inte Sveriges sak att agera förmyndare åt vuxna människor som medvetet bryter mot ett lands lagar och traditioner".
Det skriver i dag medborgarnas flyktingombudsman Merit Wager.

Nu händer det igen. Före detta asylsökande med svenskt eller dubbelt medborgarskap reser tillbaka till sina forna hemländer. När de råkar illa ut där förväntar de sig att Sverige genom utrikesdepartementet (UD) ska ”rädda dem”. Men det är inte acceptabelt att UD agerar försäkringsbolag åt myndiga medborgare som medvetet bryter mot lagar i de länder där de befinner sig.
”Över 200 människor, däribland svenskar, har gripits vid en hemlig ”satanisk” konsert i Iran, rapporterar statliga medier. Vid evenemanget fanns alkohol, ”obscena” cd och annat olagligt”, rapporterar så gott som alla svenska medier. Det handlar, enligt medierna, om iranier med svenskt medborgarskap som ska ha brutit mot landets strikta lagar. Exakt vad som hänt och hur många iranier med svensk anknytning det handlar om är inte känt.
Vad som däremot är känt är att det blir allt vanligare att människor med utländskt ursprung och dubbelt medborgarskap reser tillbaka på semester eller för att bosätta sig i sina forna hemländer.
”Många svenskiranier som tidigare bott i Sverige och fått svenskt medborgarskap har återvänt till Iran och bor där permanent. Dessutom är många iranier på semester i Iran nu på sommaren för att träffa sina familjer”, berättar den svenska ambassadören i Iran, Christofer Gyllenstierna. ”Iran erkänner inte dubbelt medborgarskap. De som är både svenska och iranska medborgare räknas som iranier under iransk lag. Det är mycket svårt för oss att göra något då eftersom iranierna inte erkänner det svenska medborgarskapet.”
Den svenska ambassaden i Teheran har enligt uppgift i media uppgett att inga svenskar med enbart svenskt medborgarskap finns bland de gripna.
Att länder som Iran, Etiopien, Somalia, Irak och många andra inte erkänner det svenska medborgarskapet är mycket väl känt bland människor i exil.
Följande information om ”rättsskydd utomlands” ges också av migrationsverket till alla när de erhåller svenskt medborgarskap:

Bara den som endast har
svenskt medborgarskap kan räkna med fullt svenskt rättsskydd utomlands. Den som även har ett annat medborgarskap än svenskt betraktas nämligen i det andra landet som medborgare endast där. Sverige har då små möjligheter att hjälpa personen om han eller hon råkar illa ut.
Utländska medborgare kan inte heller komma till Sverige, bryta mot lagen här och sedan hänvisa till att de är till exempel brittiska, amerikanska, tyska medborgare och därför ska hämtas hem. De kan inte kräva att Storbritanniens, USA:s eller Tysklands utrikesministerier ska komma rusande och ”befria” dem bara för att de är medborgare i dessa länder.
Vi har tidigare hört om personer som rest till Somalia för att se hur vackert det är där och för att de velat uppleva en mer islamsk stat än Dubai, dit de reste på semester. När dessa personer sedan råkade illa ut i Etiopien, ansåg de (och svenska medier) att UD skulle se till att de kom ut ur fängelset enbart för att de hade svenskt medborgarskap. Någon av de här personerna hade ens svenskt medborgarskap utan endast uppehållstillstånd, ändå ansåg de att Sverige skulle ta ansvar för dem. Trots att de alltså frivilligt rest till ett av världens mest oroliga länder.

När det gäller Iran står
följande att läsa på UD:s hemsida:
Svenska medborgare med iranskt ursprung, och som har dubbla medborgarskap, har vid inresa till Iran fått sina iranska pass beslagtagna av säkerhetspolisen och ådragit sig problem av olika slag. Resande till Iran med dubbla medborgarskap, bör vara medvetna om att Iran inte erkänner främmande lands medborgarskap. Iranska myndigheter tillerkänner sålunda inte det svenska medborgarskapet något legalt värde i Iran, vilket i sig är fullt förenligt med gällande internationell rätt. Svenska ambassaden har därför ytterst begränsade möjligheter att ge konsulär hjälp.
Det är dags att kräva att vuxna människor som själva, eller vilkas föräldrar, har fått asyl i Sverige och som så småningom har blivit svenska medborgare, tar ansvar för vad de gör. Det är inte Sveriges sak, inte svenska UD:s sak att agera förmyndare åt vuxna människor (ens om de har enbart svenskt medborgarskap), som medvetet bryter mot ett lands lagar och traditioner.

Alla, inklusive utlandsfödda före detta asylsökande, sedermera svenska medborgare, har som myndiga individer ansvar för vad de gör och kan inte medvetet bryta mot lagar i andra länder och sedan ropa på svensk hjälp. Och UD kan inte – och ska inte – agera ”försäkringsbolag” åt personer som till stor del har sig själva att skylla för att de råkar illa ut. Oavsett vilken bakgrund eller vilket ursprungsmedborgarskap de har.

MERIT WAGER

Merit Wager är medborgarnas flyktingombudsman och bloggar på www.merit.blogg.se.
Hon är finsk medborgare men lever enligt svensk lag.

Publicerat 6 augusti 2007
Uppdaterad 6 augusti 2007
Tyck till
Det finns 236 kommentarer på artikeln

Visst finns det invandrare som blivit svensk medborgare och därefter fått hemlängtan. Har man flyttat hem igen borde svensk medborgarskap upphöra.

Torkel2: Jag håller med dig men inte när du säger att det idag är flyktinginvandring jämfört med på 60-70 talet då det var arbetskraftsinvandring.
flyktingar är man om det finns asylskäl, men när 95% av dom som får stanna idag har andra skäl såsom "av humanitära skäl" dvs man får stanna för byråkratin tar för lång tid eller anhöriginvandring.
Dom allra allra flesta har inte ens asylskäl men ändå så ligger vi i topp i väst...eller botten beroende på hur man ser det.
Invandrings och integrationspolitiken har inte bara havererat, den följer inte ens sina egna lagar och regler..
Säg ett politiskt område som kommer "så lätt undan" och som har så oerhörda fel, brister och total avsaknad av folkligt stöd??

Jag tycker att har man fått svenskt medborgarskap p.g.a
hotbilden i hemlandet och man ändå åker tillbaka,så skall
medborgarskap och uppehållstillstånd omedelbart dras in. Inte en krona från Sverige som hjälp. Hur många tusen
bor under falska premisser i Libanon, Iran, Marocko och
lyfter svenska bidrag?

Postat av Zand den 6 aug 2007 kl 22:49
Iranier är dessutom den folkgrupp i Sverige som är den största tillgången. Detta med Svenskar och Finnar inräknade. Jaha så är det då bevisat att det förekommer omvänd rasism. Hade varit intressant om man nu skall ta detta inlägg på fullt allvar. vad säger DO om detta Inte konstigt att Svenskar snart blir förbannade och börjar göra revolt mot denna flumkultur

Om man flyr från ett land borde det bero på att man inte längre vågar befinna sig i landet. Hur kan man då - efter att man fått svenskt medborgarskap - åka tillbaka fast fullt krig pågår, samma hemska regim sitter kvar eller liknande?
Detta bevisar ju att personen i fråga endast är en ekonomisk lycksökare!

Detta var den bästa artikel en kvällstidning publicerat på mycket länge. Stå på dig, Merit! Det finns väldigt många som håller med dig, men dessvärre inga media eller politiker som ens vågar ta i frågan. Men nu känner jag att det finns hopp. Jag ska nog läsa mer Expressen i fortsättningen. Och jag hoppas vi får höra mer av dig framöver.

Stopp ett ögonblick.
Om man har flytt från förtrycket i t ex Iran. Hur kommer det sig att det plösligt är "safe" att semestra/bosätta sig där?
Har man varit förföljt och flytt från ett land kan man inte återvända utan vidare. Även om kanske längtan efter släkt och vänner är stor är man DUM om man riskerar att hamna i händerna på förtryckarna igen.
Dumhet borde vara straffbart.

Enligt min mening ligger det närmare till hands att tro att dessa människor som "flytt" egentligen inte hade något asylskäl från början.

Stopp ett ögonblick.
Om man har flytt från förtrycket i t ex Iran. Hur kommer det sig att det plösligt är "safe" att semestra/bosätta sig där?
Har man varit förföljt och flytt från ett land kan man inte återvända utan vidare. Även om kanske längtan efter släkt och vänner är stor är man DUM om man riskerar att hamna i händerna på förtryckarna igen.
Dumhet borde vara straffbart.

Enligt min mening ligger det närmare till hands att tro att dessa människor som "flytt" egentligen inte hade något asylskäl från början.

Stopp ett ögonblick.
Om man har flytt från förtrycket i t ex Iran. Hur kommer det sig att det plösligt är "safe" att semestra/bosätta sig där?
Har man varit förföljt och flytt från ett land kan man inte återvända utan vidare. Även om kanske längtan efter släkt och vänner är stor är man DUM om man riskerar att hamna i händerna på förtryckarna igen.
Dumhet borde vara straffbart.

Enligt min mening ligger det närmare till hands att tro att dessa människor som "flytt" egentligen inte hade något asylskäl från början.

SOMMARKILLEN: vad menar du att Merit Wager inte begriper?
BLOGGBLOGGMed ledar- och debattredaktionen
Sök debattartiklar
Sök ledare