Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Beatrice Ask  justitieminister.

Gör inte min blogg olaglig, ministern

Fakta

JOHANNA SJÖDIN, 18,
går sista året på samhällsprogrammet
i Sundsvall. Hon skriver på bloggen johannasjodin.blogg.se
som hon startade för tre år sedan.

I förra veckan förklarade regeringen att den vill skärpa den nuvarande barnpornografilagstiftningen. Förutom tittförbud och förlängd preskriptionstid vill justitieminister Beatrice Ask nu även göra det olagligt att inneha, sprida och framställa pornografiska bilder och filmer föreställande personer under arton år.
Ur ett vuxenperspektiv kan det sistnämnda låta som en bra åtgärd. Ask motiverar det också med att hon vill hindra vuxna från att "konsumera övergrepp på barn". Men då har man inte förstått hur vi unga lever i dag.

Johanna Sjödin  ung bloggare.

Dagens unga har till skillnad från författarna till lagförslaget växt upp med teknik som möjliggör reflexmässig dokumentation av fest och vardag. Verklighetens unga väljer öppet att publicera och göra nakenbilder på sig själva tillgängliga för andra. I dag finns det knappt några unga som inte äger sex- och nakenbilder på sig själva.
Jag ser det som ett uttryck för en mer avdramatiserad syn på sex och nakenhet. Vuxenvärlden är ofta snabb med att se faror med ny teknik och förfasa sig över utsatthet utan att se hur delaktiga de själva är i att skapa normer. Om nu att hamna naken på nätet är det värsta som skulle kunna hända, så beror det till stor del på en vuxenvärld som oroar sig och håller liv i ens ovilja inför den egna kroppen, på folk som är mer intresserade av familjens heder än att vi mår bra.
Vissa motståndare till dessa "dokumenterade övergrepp" inser visserligen att unga kvinnor faktiskt publicerar bilder på sig själva av fri vilja. Inställningen är då att dessa inte förstår konsekvenserna.

Problemet blir värre av att det i Sverige inte finns någon juridisk definition av pornografi, därmed blir också barnporrbegreppet ytterst luddigt. Till en början rörde det sig nog just om det som justitieministern talar om; dokumenterade övergrepp. Men i dag frågar sig många om en bild på en omyndig person inte per automatik borde vara barnpornografisk? Är den sedan på något sätt sexuell, ja då måste den väl vara pornografisk?
Jag har fått uppleva denna ändamålsglidning flera gånger eftersom sidhuvudet på min blogg föreställer mig själv som barbröstad sextonåring. Tanken med att visa mig naken är dels att påvisa att vi har olika inställning till mäns och kvinnors överkroppar, men också just att normalisera nakenhet. Att bli "uthängd" naken på nätet skulle som sagt inte ge lika dramatiska konsekvenser i ett mer tillåtande samhälle än det vi lever i i dag.

Min bara överkropp resulterade i att jag fick min blogg nedstängd, efter att bloggföretaget fått en anmälan av en upprörd läsare som ansåg att det rörde sig om barnpornografi då jag inte var myndig när bilden togs. Bloggen finns nu tillgänglig igen, sedan företaget sett till att jag och mina föräldrar är ensamt ansvariga för innehållet.
Av samma skäl, antar jag, stoppar flera företag, kommuner och institutioner tillgången till min blogg. För några veckor sedan kunde jag exempelvis inte komma åt min blogg från SJ:s nät. Jag kritiserar inte de enskilda företagen, jag förstår deras oro och den illustrerar tydligt hur luddig barnpornografilagstiftningen faktiskt är. Men resultatet av denna moralpanik är i praktiken att min blogg censureras för många internetanvändare.
De lagar som stiftats för att skydda barn och ungdomar har alltså kommit att användas emot dem. Barn vet inte sitt bästa och uppenbarligen inte jag heller eftersom jag tydligen sysslar med barnpornografi. Egentligen kanske jag borde låsas in då jag är en fara för mig själv?

På grund av allt detta är det svårt att ta Beatrice Ask på allvar när hon säger att det nya lagförslaget är tänkt att försvåra för personer att "konsumera övergrepp på barn". För mig tycks det i stället som att detta lagförslag öppnar för en godtycklig kriminalisering av en hel generation. Syftet; att skapa verktyg med vilka man skulle skydda personer som verkligen blivit utsatta för sexuella övergrepp verkar helt ha ramlat bort.
Får man samtycka till sex bör man naturligtvis också ha rätt att dokumentera det. Tyvärr tror jag inte att den invändningen kommer att bita på regeringen. För barnpornografilagstiftningen har en särställning. När en storm som fött vanliga lagar lagt sig kan dessa rivas upp om de inte varit helt lyckade. Barnpornografi är däremot en så känslig etikett att knappt ens de politiker som är emot lagen skulle våga smutsa ned händerna för tonåringars rätt att dokumentera sin nakenhet.
Men innan ännu en sexualfientlig lag klubbas igenom vill jag ställa en fråga. Beatrice Ask, är ditt syfte att min blogg ska bli olaglig?

Publicerat 10 november 2009
Uppdaterad 10 november 2009
Tyck till
Det finns 68 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Läs mina tankar, från en 17-årig kille, här http://blogg.expressen.se/jonti-otakustankar/entry- .jsp?messid=557150
eftersom det var för mycket text för att vara en kommentar.

Det är bara att kolla åldern på gubbarna som tycker att det hon gör genom att visa nakenbilder på sig själv är bra så fattar ni vad jag menar med fula gubbar. Tragiskt är vad det är. Hade det varit en 90-årig gammal kvinna som la ut nakenbilder på sig sjäv så skulle dom här fula gubbarna som är positiva nu vara av en annan åsikt. Hade det varit deras tonåriga dotter som la ut nakenbilder på sig själv ovh gamla gubabr både i bloggen och här skrev kommenatrer om hur snygg hopn och hennes kropp är och annat äckel så skulle dom inte längre tycka att det hon gör är så bra.

Johanna Sjödin skulle behöva söka hjälp för hon måtr inte bra, en amssa fula gubbar skriver kommenatrer i henens blogg. Johanans uppväxt måste ha varit traumatiskt på något sätt med tanke på hur dåligt hon mår. Sök hjälp är mitt råd.

Jag kan inte låta bli att undra vad du egentligen får ut av de här debatterna christinas tyck o tänk, när det så tydligt framgår av dina inlägg att du inte har den blekaste aning om vad diskussionen egentligen handlar om.

Unga kvinnor inser inte hur farligt de lever förrän skadan redan är skedd, många söker oxå bekräftelse på nätet när de inte får det i hemmet, men värst anser jag att de mindre flickorna har det, för är man varken vuxen eller barn utan står där mitt i sina egna upptäckter om sin person, dom vet inte att det är just det som attraherar skumma typer som sitter dagarna i ända för att hitta ett offer. Värst ändå är alla perversa hemska gubbar som ger sig på de allr ayngsta barnen förstaklassare som chattar med sina skolkompisar, och tror att inget ont kan hända dom i hemmet.
Med en sådan här utvecklad teknik som vi har i dag så kommer alla hemska oförberedda skador oxå.
Men som sagt man tror sig kunna och veta allt när man är ung, ända tills någon förstör oskuldsfullheten, och det är vi vuxna som måste skydda dom, även om man blir inpopulär på köpet, det är föräldrarollen.

Jag håller med republikan - bra sagt!

Många unga tjejer frestas visa ”mycket hud” på bild, ibland via mobilen i förtroende till någon annan, men tänker inte på att dessa bilder får ett eget - evigt - liv och att det inte alls är säkert att den mogna kvinnan är lika entusiastisk över det som den unga naiva flickan var. Speciellt om personen i fråga gör en karriär inom t ex näringslivet eller politiken.

I de allra flesta fall handlar också om att få uppmärksamhet och uppskattning och det är också fallet med Johanna Sjödins blogg. Det är fel sätt att söka bekräftelse på. I själva verket riskerar man motsatsen, om inte omedelbart så i framtiden.

Johanna Sjödin för försöka tämja sin exhibitionism tills hon blir myndig. Men då tror jag att också insikterna kommer och problemet blir löst på det sättet. Det är också därför det finns myndighetsgränser - för att omogna människor inte ska göra omogna saker som kan skada dem själva.

Snälla "republikan". Du gör ju själv precis vad du anklagar Johanna för. Dvs gör dig själv till talesperson, inte bara för en hel generation, utan för flera generationer. Detta utan att ha någon insikt alls. Det du säger är din högst personliga åsikt. Vem som helst som har kontakt med ungdomar i större omfattning kan konstatera att du har fel.

Johanna gör sig till en talesperson för en hel generation och generaliserar det beteende som hon själv och några som hon känner håller på med. Det hör inte till vardagslivet för unga i hennes generation att visa sig naken på nätet. Annars skulle inte Johanna uppmärksamma de särskilda problem (=negativ uppmärksamhet, nedstängning samt nekad åtkomst) som nakenbilderna på hennes blogg har förorsakat just henne. Johanna vill genom att visa sin nakna överkropp uppmärksamma oss läsare om det faktum att vi i västvärlden förhåller oss olika till mans- kvinnokroppar. Hur begåvat är det? Vidare tycks hon vara mer orolig för sin egen bloggs framtid än de barn som exploateras på nätet. Egocentriskt och empatilöst.

Johanna gör sig till en talesperson för en hel generation och generaliserar det beteende som hon själv och några som hon känner håller på med. Det hör inte till vardagslivet för unga i hennes generation att visa sig naken på nätet. Annars skulle inte Johanna uppmärksamma de särskilda problem (=negativ uppmärksamhet, nedstängning samt nekad åtkomst) som nakenbilderna på hennes blogg har förorsakat just henne. Johanna vill genom att visa sin nakna överkropp uppmärksamma oss läsare om det faktum att vi i västvärlden förhåller oss olika till mans- kvinnokroppar. Hur begåvat är det? Vidare tycks hon vara mer orolig för sin egen bloggs framtid än de barn som exploateras på nätet. Egocentriskt och empatilöst.

Johanna gör sig till en talesperson för en hel generation och generaliserar det beteende som hon själv och några som hon känner håller på med. Det hör inte till vardagslivet för unga i hennes generation att visa sig naken på nätet. Annars skulle inte Johanna uppmärksamma de särskilda problem (=negativ uppmärksamhet, nedstängning samt nekad åtkomst) som nakenbilderna på hennes blogg har förorsakat just henne. Johanna vill genom att visa sin nakna överkropp uppmärksamma oss läsare om det faktum att vi i västvärlden förhåller oss olika till mans- kvinnokroppar. Hur begåvat är det? Vidare tycks hon vara mer orolig för sin egen bloggs framtid än de barn som exploateras på nätet. Egocentriskt och empatilöst.
1 2 3 4 5 6 7 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
BLOGGBLOGGMed ledar- och debattredaktionen
Sök debattartiklar
Sök ledare