Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

"S försöker införa republik i smyg"

Med en serie till synes obetydliga förvaltningspolitiska beslut vill starka krafter i Socialdemokratin och Vänsterpartiet göra Sverige till en republik - smygvägen. Det massiva motståndet mot en övergång till republik har fått vänsteroppositionens riksdagsledamöter att skifta plan och sätta fokus på en rad mindre offentligrättsliga beslut om kungahusets förvaltning - allt i syfte att nå en övergång till ett styrelseskick som i all praktik är en republik och där riksdagen röstar om monarken.

De pragmatiska republikanernas strategi bygger på att inte utmana det kraftiga folkliga stödet för vårt kungahus. Istället ska planen genomföras i all tysthet och med minimal medial uppmärksamhet. Med små, grå och till synes obetydliga förvaltningspolitiska förslag och beslut ska kungahuset vridas till en myndighet bland andra. I tre steg ska kungahuset reformeras in i den gängse förvaltningsstrukturen. Republikanernas reformstrategi vinner på att hållas hemlig och genomföras utan uppmärksamhet, just därför finns det skäl att visa intresse för deras plan. Krafterna finns kring förre ordföranden i Republikanska föreningen, den socialdemokratiska riksdagsledamoten Hillevi Larsson men planen har sannolikt stöd av flera tunga riksdagsledamöter med inflytande över de författningspolitiska frågorna. Med Lars Ohly hårt knuten till Mona Sahlin ökar sannolikheten att reformstrategin verkställs vid ett maktskifte. Så här ser planen ut i tre steg:
1: Gå på kungahusets pengar - och deras redovisning. Den uppmärksamhet som nu ges till kungahuset, deras utgifter och intäkter kommer att användas till att skissa på det som till ytan är pragmatiska förslag med syftar till en ökad insyn och kontroll över hovets redovisning. Det konkreta kravet består i att införa samma redovisningsregler som för statliga myndigheter som Arbetsmarknadsverket eller Skatteverket. På så vis normaliseras och avmystifieras kungahuset och det görs till en statlig myndighet bland alla andra.
2. Gå på kungahusets styrning - och tillsätt en generaldirektör. När Kungahuset allt mer i den ekonomiska utformningen får myndighetsstrukturen blir det allt naturligare att också se över styrningen av kungahuset. Förslaget utformas så att regeringen ges makten att utse generaldirektör för kungahuset och regeringen utser därtill politiker till ledamöter i det insynsråd där kungen fortfarande är ordförande. Samtidigt flyttas allt viktigare förvaltningsbeslut över till den av regeringen utsedda generaldirektören. Traditionella symboler för vårt kungahus tonas ned och uppträdandet allt mer likt de gängse statstjänstemännen.
3. Låt riksdagen rösta om vem som blir monark. Det tredje steget är det största och består i att riksdagen utser vem som är monark - och mandatperioder för ämbetet införs. Steget blir mindre dramatiskt när hovet i andra aspekter redan styrs som vilken statlig myndighet som helst. Valet av ämbetet jämställs med de procedurer som finns när riksdagen utser justitieombudsman och riksrevisorer. Konstitutionsutskottet ska bereda frågan och enighet eftersträvas i beslutet. Med detta ska monarkin avskaffas som vi känner den och övergången till republik ska bli odramatisk och naturlig.

För egen del
är jag, numera, anhängare av vår monarki. Kungens agerande vid tsunamikatastrofen vintern 2005 bevisade att det traditionella och konstitutionella argumentet för monarki var giltigt och relevant också i Sverige på 2000-talet. Vi behöver, uppenbart i kristider, offentliga institutioner som är genuint gemensamma, samlande och icke-politiska. Just därför finns det skäl att nu varna för socialdemokrater och vänsterpartisters dolda reformagenda som syftar till att, snabbare än vi anar, i all praktik införa republik.

HENRIK VON SYDOW

Henrik von Sydow är riksdagsledamot för Moderaterna.

Publicerat 27 februari 2009
Uppdaterad 27 februari 2009
Tyck till
Det finns 105 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Vi har ett antal universitet i Sverige, varför inte låta de uttala sig om man nu behöver "offentlig institution som är genuint gemensam, samlad och icke-politisk".

Självklart måste denna institution avskaffas en skamlig kvarleva från kungadiktaturernas tid. Demontering av statyer förställande dessa kungadiktatorer måste också bort ingen skulle väl komma på tanken att sätta upp en mussolinistaty. Ett stegvist avskaffande där olika delar av landet får fritt bestämma om dom ska använda skattepengarna till annan verksamhet än ovannämda och slutligen fokomröstningar regionsvist så att vi slutligen förhoppningsvist bara får en 08-region som klamrar sig fast i något som för länge sedan borde legat på historiens sophögar. King of Sthlm blir den nya titeln och det kommer bara att belasta kommunalskatten i nämda län.

Det behövs inge folkomröstning det är en storm i ett vattenglas. Monarkin ska vara kvar precis som sveriges alla övriga traditioner och historia, som förvisso mer o mer suddas ut. Men att ge sig på kungen... där måste väl ändå gränsen vara nådd eller.........

Många vänstervalpar klagar över att deras skattepengar går till kungen/kungahuset.... förmodligen betalar de inte skatt själva...

Och vad kostar inte vänsterpatraskets förstörande vid t.ex. upploppen kring DC-matchen? Bråken i Rosengård? Alla Reclaim-fester?

Detta är en sådan artikel som bevisar hur löst monarkin sitter. von Sydow ägnar merparten av texten åt argument utan grund. Det finns exempelvis ännu ingen tillförlitlig undersökning om monarkins existens i Sverige.

Apropå socialister och kommunister som vill granska kungahusets budget varför inte göra likadant med er. Era löner är lika mycket skattepengar som hovets.

Jag har aldrig varit anhängare till monarkin, som jag tycker är helt otidsenlig, ja löjlig och behäftad med helt andra sombolvärden än de officiella om jämlikhet och demokrati.
I vår civiliserade värld krävs numera utbildning och lämplighet för varje anställning. Dock icke när det gällerr
monarken och kungligheterna. Historien visar också
vilket elände för foket många ställt till med -just för att
de varken haft utbildning eller lämplighet för jobbet.
Monarkin arbetar numera endast för monarkiins bevarande. Sveriges land och folk har klarat sig trots monarkin på grund av att det är ett arbetsamt och tåligt företagsamt folk med många goda industrier. Den funktion monarken en gång haft finns inte längre. Därför är tiden nu inne att vid nästa byte avskaffa denna urvuxna institution och placera regalierna och kungaståten på museum.

och inte valda delar av någons beställda opionsmätning

Det handlar om vem vi ska ha som statsöverhuvud, inte vad som ska kunnas läsas om i skvallerpressen. Låt en folkomröstning avgöra monarki eller inte.

President Mona Shalin, finns det någon frisk person, som skulle rösta på henne? Det skulle vara ett präktigt stolpskott. Låt gärna svenska folket rösta om kungahuset. Vårt kungahus ,är populärt hos folket, och då spelar det ingen roll vad sörjan tycker.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
BLOGGBLOGGMed ledar- och debattredaktionen
Sök debattartiklar
Sök ledare