Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Vänsterledaren Lars Ohly svarar i dag på anklagelserna om antesemitism. Jag och Vänsterpartiet kommer fortsätta att stå i första ledet i kampen mot rasism och antisemitism, skriver han bland annat.

Kritik mot Israel är inte antisemitism

I debatten efter Israels krig i Gaza har Lars Ohly kopplats samman med antisemitism - nu bemöter han påståendena. "Jag och Vänsterpartiet kommer fortsätta att stå i första ledet i kampen mot rasism och antisemitism." "Det är många som under årens lopp slagits för demokratin och mot rasistiska föreställningar. Jag är stolt över att min egen farfar var en av dem."

I debatten efter Israels angreppskrig mot Gaza har några personer försökt förknippa mig och andra som är kritiska mot Israels agerande med antisemitism. Jag tycker att det är avskyvärt och vill därför vara väldigt tydlig: Kampen mot rasistiska ideologier måste vara konsekvent. Det gäller självklart också kampen mot antisemitismen, en rasistisk ideologi vars historiska facit är väl känt. Det är skrämmande att det finns människor i dag som inte dragit lärdom av historien, utan fortsätter att sprida antisemitiska stereotyper och fördomar. Denna rasism drabbar ännu på 2000-talet judar över hela världen. Det kan aldrig accepteras.

Antisemitismen i alla dess former måste alltså bekämpas aktivt. Det gäller både den medvetna ideologiska rasism som nynazister och förintelseförnekare står för och de konspirationsteorier och nedvärderande omdömen som medvetet eller omedvetet reproducerar stereotyper och fördomar mot judar. Det är bland annat därför som jag fortsätter att tillsammans med andra minnas och manifestera på förintelsens och Kristallnattens minnesdagar.
För mig som anhängare av Palestinas rätt till självständighet och motståndare till staten Israels folkrättsbrott är det viktigt att rågången är tydlig. Kritiken ska alltid riktas mot staten Israel. Ansvaret för att hålla rågången i debatten om Israel-Palestina faller på båda parter. Vi som sympatiserar med det palestinska folkets kamp för ett eget land måste alltid bekämpa antisemitiska attityder och konspirationsteorier. Ibland har denna gräns överträtts och det är aldrig acceptabelt.

Samtidigt gör en del Israelvänner övertramp när de anklagar Israels kritiker för antisemitism. Kampen mot rasism och antisemitism gynnas inte av att antisemitismen relativiseras på det sättet. Det är smaklöst och oansvarigt att tillskriva alla oss som arbetar mot Israels ockupation, murbygge, bosättningar och dagliga våld mot palestinier antisemitiska uppfattningar.

Vi i Vänsterpartiet har en historia av kamp mot rasism och högerextremism. Under spanska inbördeskriget åkte många vänstermänniskor till Spanien för att slåss för demokratin och mot den fascistiska diktaturen. Under andra världskriget internerades vänstermänniskor i Sverige för att de var antifascister.
Det är många som under årens lopp slagits för demokratin och mot rasistiska föreställningar. Jag är stolt över att min egen farfar var en av dem. "Trots påtryckningar från de tyska nazisterna i Stockholm vägrade Emil Ohly, kyrkoherde i Tyska kyrkan, våren 1935 att hissa hakkorsflaggan utanför församlingssalen" skriver Forum för levande historia i broschyren "På denna plats".

Jag och Vänsterpartiet
kommer att fortsätta stå i första ledet i kampen mot rasism och antisemitism. Samtidigt kommer vi självklart att fortsätta kampen för ett fritt och självständigt Palestina. Det är för mig den enda hållning som konsekvent försvarar de mänskliga rättigheterna.


Lars Ohly

Lars Ohly är ledare för Vänsterpartiet.

Publicerat 26 februari 2009
Uppdaterad 26 februari 2009
Tyck till
Det finns 477 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

kärrbo,

"Arabiska milisförband har mördat 300000 under 6år i Darfur och hela den arabiska världen fördummer Israel, snacka om att kasta sten i glashus. Jävla rasister!"

Att stödja palestinas befolkning i deras svåra situation är helt förenligt med att stödja de som utsätts för våld i Darfur. När du bygger en förklaringsmodell där det bara finns två sidor, européer mot araber eller kristna mot muslimer, så slår dina anklagelser om rasism tillbaka på dig själv. Det finns ingen anledning att använda stereotyper om folkgrupper på det sättet. Precis som alla européer inte tänker lika så gör inte heller araber eller muslimer det.

Om du nu ska spela ålderskortet, uppför dig då åtminstone förenligt med din påstådda mognad. Dina inlägg påminner mer om något som en dåligt insatt och frustrerad tonåring skulle skriva.

Du är förlåten pirog du är inte gammal nog att ha följt den här konflikten, din livstid är bara en liten sekund i detta sammanhang!

Arabiska milisförband har mördat 300000 under 6år i Darfur och hela den arabiska världen fördummer Israel, snacka om att kasta sten i glashus. Jävla rasister!

kärrbo,

"Röstar man fram en regering som står för konfrontation så vad väntar man sig?FRED?????????????"

Nej, visst är det konstigt att de röstar som de gör i Israel?

Röstar man fram en regering som står för konfrontation så vad väntar man sig?FRED?????????????

Mamma, de där jävla israelerna skjuter tillbaka när vi attackerar dem, får de göra så!

Hamas för ju anfallskrig med sina raketer då får väl befolkningen som valt dem skörda vad de sått som tyskarna fick göra!

Ni vill att Israel skall begå självmord, de kommer de ej att göra!

Självklart måste man som fri människa kämpa solidariskt för de förtryckta som behöver det stödet- och israels politikers
sätt att utsätta civila palestinier är oaceptabelt! På alla plan!

kärrbo,

"just nu i tiden är det politiskt korrekt att hålla med dem precis som det var politiskt korrekt att vara nazist för 70 år sen."

Ironin i det uttalandet är ju rent ljuvligt. Om muslimerna representerar någon part från 30-talet så är det ju judarna. Propagandan som beskrivs mot muslimer på folklig nivå idag är i princip identisk med den klassiska anti-semitismen. Det som saknas är att samhället inte tar lika aktiv del i den, men å andra sidan ser vi ju hur även sådana partier har stärkt sin position den senaste tiden.
Sök debattartiklar
Sök ledare