Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
NY PÅ JOBBET. Katri Linna är den nya diskrimineringsombudsmannen. Håkan Eriksson och Jacob Rennerfeldt vill att hon ska få ett renodlat uppdrag, där myndighetsutövning inte blandas ihop med opinionsbildning.

Snart är vi alla diskriminerade

Bara en tiondel av befolkningen anses inte behöva särskilt skydd mot diskriminering, skriver författarna Håkan Eriksson och Jacob Rennerfelt: "Diskrimineringskulturen ger olika grupper grund för att hävda sin särställning utifrån den offerroll som ges dem. Intoleransen frodas och anspråken på omgivningens anpassning blir närmast omåttliga." "Den nya diskrimineringsombudsmannen Katri Linna bör få ett renodlat uppdrag, där myndighetsutövning inte sammanblandas med opinionsbildning."
Fakta

DISKRIMINERINGS OMBUDSMANNEN
* 1 januari i år slogs fyra myndigheter samman till myndigheten DO, Diskrimineringsombudsmannen:
* Homo, Ombudsmannen mot diskriminering på grund av sexuell läggning.
* HO, Handikapp-ombudsmannen.
* DO, Ombudsmannen mot etnisk diskriminering.
* Jämö, jämställdhets-ombudsmannen.

Det har utvecklats en diskriminerings-kultur i Sverige, som är överkänslig, egocentrisk och intolerant till sin natur. Den ställer grupp mot grupp och uppmuntrar till splittring och motsättningar. I dag är det bara en dryg tiondel av befolkningen i Sverige som inte anses behöva särskilt skydd mot diskriminering.
Diskrimineringskulturen bygger på falska premisser.
Intentionerna måste sägas ha varit goda när Sverige införde lagar mot diskriminering och skapade särskilda, statliga ombudsmän med uppgift att driva opinionsbildning mot diskriminering. Det är de säkert fortfarande, när vi nu fått en sammanhållen myndighet för diskrimineringsfrågor. Alla medborgare ska garanteras lika behandling.
Men kanske var det i detta val av betoning som vi tog fel väg. En princip om likabehandling är nödvändigtvis inte samma sak som bekämpning av diskriminering. Särskilt om det utvecklas en diskrimineringskultur, där utpekade grupper hävdar särskilda rättigheter och där gränsen för vad som faktiskt är diskriminering hela tiden flyttas och där varje grupp hävdar sin särställning på allt mer besynnerliga sätt.
Diskrimineringskulturen ger olika grupper grund för att hävda sin särställning utifrån den offerroll som ges dem. Den ena gruppen kan hävda att man är mer skyddsvärd än den andra och att man upplever sig mer kränkt än någon annan. Intoleransen frodas och anspråken på omgivningens anpassning blir närmast omåttliga.

I diskrimineringskulturens spår hittar man mannen som vägrar ta en kvinnlig arbetsgivare i hand, får sin a-kassa indragen och anmäler arbetsgivaren till DO, då han anser sig diskriminerad på religiös grund. Här finns ordföranden i RFSL som kallar kärnfamiljen för "homofobisk". Här finns aktivisten på den statligt understödda diskrimineringsbyrån som anmäler en glass för att var rasistisk. Här finns kvinnorna som ansåg att det var könsdiskriminerande att de inte fick bada topless i det kommunala badhuset.
Här finns kvinnorna som ansåg det vara etnisk diskriminering att de inte fick bada fullt påklädda, från topp till tå, på det kommunala badhuset. Här finns den statliga ombudsmannen som likställer homosexuellas situation i Sverige på 2000-talet med de svartas situation i det rassegregerade USA i början av 1900-talet. Alla uppmuntrade och med stöd av en statligt finansierad diskrimineringsindustri som omsätter miljardbelopp.
Detta späs på av en allt tunnare soppa, en slags diskrimineringsinflation, där allt fler grupper anses i behov av särskilt skydd i lagen.
I Sverige är de som anses särskilt skyddsvärda fler än dem som inte är det. De som inte omfattas utgörs av en skara av vita, medel- ålders män som är protestanter, heterosexuella, utan funktionshinder och som behärskar svenska, inte har någon kontroversiell politisk åskådning eller särpräglat socialt ursprung eller något större belopp av pengar på banken. De är dock inte fattiga.

Dessa män är dessutom tydliga i sin könsidentitet och har en traditionell familjebildning. Och de ser ganska bra ut. Grovt räknat, handlar det bara om runt en dryg tiondel av befolkningen. Det är en inflation som knappast kan stärka respekten för diskrimineringslagarna.
Allt detta sammantaget, riskerar att slita på det sociala kapitalet i Sverige. Om diskrimineringskulturen hela tiden får nytt bränsle från staten kommer tilltron till det gemensamma sannolikt att minska och motsättningarna mellan olika grupper och individer att öka. Vad händer med Sverige då?
Diskrimineringsindustrins alarmistiska tonläge kan behöva ifrågasättas. Ett exempel kan tas från Jämo:s års- redovisning 2005, där ombudsmannen hävdar att "tiotusentals människor, i huvudsak kvinnor, i sina dagliga liv, utsätts för diskriminering i arbets- livet". Ett annat exempel kommer från DO, som i årsredovisningen från 2003 menar att "antidiskrimineringsarbetet är närmast obegränsat".

Vår kartläggning, som bygger på diskrimineringsombudsmännens egna årsredovisningar från åren 2003- 2005, visar att Arbetsdomstolen, AD, inte avgjort mer än ett tiotal ärenden som drivits av ombudsmännen. Och med några få undantag har ombudsmännen förlorat målen. Till exempel, så lyckades Jämo 2005 påvisa köns-diskriminering i två ärenden, möjligtvis tre, om man inkluderar ett ärende som var förklarat som vilande.
Under 2003 meddelade AD dom i fyra ärenden som DO drev. I samtliga fall avslog Arbetsdomstolen DO:s talan. Mellan åren 2003 och 2005 har 40 ärenden avslutats som drivits av Homo. Inte i ett enda ärende har Homo haft framgång i AD.
Här finns med andra ord ett stort glapp mellan retorik och statistik.

En första slutsats är att den nya diskrimineringsombudsmannen Katri Linna bör få ett renodlat uppdrag, där myndighetsutövning inte samman- blandas med opinionsbildning. En andra är att staten och våra politiker inte kan ge nytt bränsle till ett synsätt som riskerar att så split mellan olika grupper i vårt land. En tredje är att vi bör lämna diskrimineringskulturen bakom oss, och istället arbeta för en rättvisa som präglas av jämlikhet. I ett Sverige där alla faktiskt är lika mycket värda.

HÅKAN ERIKSSON
JACOB RENNERFELDT
Håkan Eriksson och Jacob Rennerfelt är aktuella med boken "Folkhemmets balkanisering - diskriminerings- kulturens baksida" som släpps på onsdag.

Publicerat 26 januari 2009
Uppdaterad 26 januari 2009
Tyck till
Det finns 301 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Rullerå!

Svar: När jag ropar grannens namn är den en annan som svarar!

Vet Du vad grannarna kallar mig?
Svar. Löwis!

Rullerå

Varför går poliserna tre och tre i Norge?

A) En kan skriva
B) En kan läsa
C) En älskar att vara med intelektuella

En Norrman ringde till Guinness rekordbok:
Jag har slagit ett fantastiskt rekord. Jag har lagt ett pussel
på fyra timmar!
- Jaha! Vad är det för märkvärdigt med det?
- Det står från 8 år på kartongen

Man skulle vilja säga som Powel Ramell: "Disklimineling äl inte bla!"

Man har börjat tillämpa omvänd bevisbörda gentemot arbetsgivarna som ska anställa. De måste kunna bevisa att ett avslag inte beror på diskriminering. Detta är helt emot vår viktigaste rättsprincip som gäller i alla andra sammanhang, d.v.s. att man är oskyldig om inte motsatsen bevisas. Dessutom får det andra allvarliga konsekvenser på sikt.

De grupper som redan idag har svårt att få jobb kommer att få det ännu tuffare. Arbetsgivarna avstår helt enkelt från att annonsera ut tjänsterna, av rädsla att bli utsatta för anklagelser om diskriminering. Färre jobb kommer ut på den öppna marknaden. Det är inte de mest kompetenta och lämpliga som får de arbeten som trots allt utannonseras, utan de sökanden som tillhör någon högljudd minoritet. Resten delas ut under disken.
Ekonomin blir i slutändan sämre för alla. Ett samhälle som styrs av diktatoriska påbud, är inte effektivt.

diverse du är ju rolig 14:25 vem trodde att du hade humor! "homoismen" är det jämlikhet du syftar på? (Homo=lika +ismen)

Ähh.Skitstövlar är skitstövlar oavsett om dom är 100 eller 10.Konstigt nog får man inte kalla dom skitstövlar om dom är 10.

Nämn två rörelser som fått omvärlden att häpna i förskräckelse över deras politiska framgångar under en tio års period. Alldeles riktigt: islamismen och homoismen...

Rabarber 23.31

Det är alltid kul att höra att man har en hemlig beundrare/beundrarinna ;-)

Om vi nu har samma åsikter i många frågor så kanske det inte borgar för någon större debattaktivitet mellan oss men och andra sidan så kan ett ämne ha flera sidor så man vet aldrig.



Rullerå 45 den 27 jan 2009 kl 11:22
"Kirrn lustigt jag har hört tvärtom att för varje Norrman som flydde till Sverige så sjönk IQ genomsnittet i båda länderna... "
He he... Det innbär att det var de klokaste norrmännen som flydde! Kan det vara möjligt att det fanns kloka norrmän?

Kirrn lustigt jag har hört tvärtom att för varje Norrman som flydde till Sverige så sjönk IQ genomsnittet i båda länderna...
Sök debattartiklar
Sök ledare