Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
MÅR BRA? Ingen kan påstå att ett barn skulle må sämre av att få vara hemma med båda föräldrarna samtidigt den första tiden - förutom försäkringskassan, skriver frilansjournalisten och vice ordförande i feministiskt initiativ Carlos Ejemyr Rojas i dag.

Låt oss föräldrar vara hemma samtidigt!

Pappakollektivet är ofta inte är hemma mer än helger under barnets första halvår. Kvinnorna får därför projektledarrollen och männen "hjälper till", ofta på kvinnans uppmaning eller instruktion. Men en brutal majoritet av all forskning visar att det inte är så att mammor är "naturligt bättre". Det skriver i dag frilansjournalisten Carlos Ejemyr Rojas, som är vice ordförande i feministiskt initiativ Stockholm. Han skriver: försäkringskassan borde tillåta föräldrar att ta ut föräldradagar samtidigt. Nu måste föräldrar turas om! Sossigt värre!

I princip alla barn i Sverige börjar livet utan sina pappor. Män som får barn i heterosexuella parrelationer i Sverige verkar nämligen ha bestämt sig för att barnen inte behöver dem den första tiden. Tittar man på försäkringskassans statistik så tar mammor ut i snitt 119 fler föräldradagar under barnets första sex månader. Det betyder att pappakollektivet inte är hemma mer än helger under barnets första halvår. Och sedan tidigare vet vi också att hela 60 procent av alla pappor väntar med att ta ut första föräldradagen tills efter det att barnet fyllt ett år.

Förutom att det
måste kännas otroligt ledsamt för alla pappor som missar den fas i sina barns liv då de utvecklas mest och snabbast, så leder ofta frånvaron under den första tiden till att rollerna i familjen etableras. Kvinnorna får den snart klassiska projektledarrollen och männen "hjälper till", ofta på kvinnans uppmaning eller instruktion. Att män än i dag kan finna sig i att vara en andra klassens familjevårdare är märkligt, men vi maler på, jobbar och sitter sen på middagar och ler stolt över att vår kvinna är så fantastisk och att det ju "är så här det måste bli". Våra argument är ofta ekonomi, biologi och amning. Ekonomin måste gå ihop, mamman har ett mer naturligt band till barnet och sen måste hon ju amma.

Att precis som
vi gör med så många andra vuxna samtal - stöta och blöta tills vi når samtalets och argumentationens ände gör vi inte eftersom vi inte skulle klara av det vi då ställs inför.
Ekonomiskt finns det hundra sätt att täcka de underskottshål som kan bli av att pappan är hemma, som att sälja bilen eller flytta till mindre villa, skita i utlandssemester eller helt enkelt räkna om.
Sedan taket på föräldraförsäkringen höjdes kan en eventuellt höginkomsttagande man få ut upp till 403000 kronor efter skatt om han stannar hemma.
Biologiskt så visar en brutal majoritet av all forskning att det inte är så att mammor naturligt är bättre. Och vad gäller amningen så har jag inte hört om något barn i Sverige som skadats av att bli matad med flaska. Män kan lika väl som mamman vara hemma under barnets första månader, och ännu roligare och bättre för barnet är det förstås om vi föräldrar är hemma tillsammans med barnet!
Fast det får vi inte. Även om vi övervinner våra stenåldershjärnspöken får vi ett till rent tekniskt problem att lösa: Försäkringskassan tillåter nämligen inte föräldrar att ta ut föräldradagar samtidigt. Även om vi skulle få ihop ekonomin med var sin tjugoprocentig sänkning av lönen, kanske ta ett lån, flytta till nåt billigare, eller så, så skulle vi sen sitta där och inte få vara hemma samtidigt.
Alliansen har tackat nej till individuell föräldraförsäkring med ett klart hållbart liberalt argument om att det måste vara upp till familjerna själva att få välja hur de vill disponera sin tid. Men redan på ruta ett i ansökningsblanketten så stöter vi på ett sjukt oliberalt hinder när vi inte alls får välja hur vi ska disponera vår tid. Vi måste turas om! Sossigt värre! Den enda rimliga förklaringen jag kan komma på till att försäkringskassan förbjuder oss att ta ut föräldraförsäkringen samtidigt, är att de får för sig att folk skulle fuska och "ta ut alla pengar på en gång".
Men i det här sammanhanget kan jag inte se varför det skulle vara viktigare att moralsäkra föräldraförsäkringen framför att låta familjer leva sina liv hur i helvete de vill. Och rent ekonomiskt är det ju skitsamma för försäkringskassan om vi tar ut våra dagar på fem månader eller fem år, det blir ju samma kostnad ändå.

När samhällets grupptryck
signalerar att mamman måste vara hemma första tiden, och det dessutom rent tekniskt är förbjudet för pappan att då vara det samtidigt, så väljer som sagt majoriteten av Sveriges familjer att ge sina barn ett första halvår utan sin pappa, och en nästan lika stor majoritet låter barnen leva hela första året nästan helt utan honom. Det lilla försprång i relation till barnet som mamman har efter att ha burit det i magen nio månader blir ju ointagligt för pappan. Det är en enkel ekvation om nötande. Börjar du och din partner kasta pil och en får tid att sitta och nöta hela dagarna medan den andra får en timme per kväll och helgerna, så kommer den som nött hela dagarna att utklassa den andra efter ett halvår.

Jag själv hör till
de tre procent av Sveriges föräldrar som faktiskt får ta ut föräldradagar samtidigt som min partner, eftersom vi har tvillingar och vi då får ta ut dagar för varsitt barn. De första sex månaderna var vi hemma tillsammans på heltid och de senaste fyra har vi varit hemma halvtid båda två. Ungarna har precis fyllt tio månader och jag kan inte på något sätt i världen se hur jag skulle klarat av att vara borta till nu. Både känslomässigt; allt jag skulle missat, alla känslostormar, kriser, tårar, skratt, framsteg, fall...

Men också rent
tekniskt Jag skulle känna mig helt borta när jag var med mina barn. På de här tio månaderna har jag ju lärt mig vad varenda min och pip betyder. Vilket grin som betyder att de vill hiva i sig en kanna välling till och vilket böl som betyder att de bara är dödströtta. Jag skulle ha tre maraton att springa i kapp för att bli en lika bra förälder som min fru. Är du en trött potatis kan du påstå att barnet mår bättre av att vara med mamman än av att vara med pappan den första tiden. Men ingen kan påstå att det skulle må sämre av att få vara hemma med båda sina föräldrar den första tiden. Förutom försäkringskassan, förstås.

Carlos Ejemyr Rojas
Carlos är frilansjournalist och vice ordförande i feministiskt initiativ Stockholm. Han har startat ett upprop på Facebook som heter "Ny föräldrapolitik".

Publicerat 29 juli 2008
Uppdaterad 29 juli 2008
Tyck till
Det finns 41 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Titta på katthonan och lär.Helt underbart! Pingviner turas om med barnpassningen och matinhämtningen.Mäniskobarnet har en längre väg att gå innan hon börjar gå.DEn första tiden är därför jätteviktig läs och lär innan barnet kommer Det vinner man på.

Vi har en så pass lång betald tid med barnet första tiden .Den kampen fördes av envetna kvinnor.Låt oss inte halvera Att amma längre än nio månader gör att barnet binds oegentligt till modern och blir ofri.DEt finns mycket att lära Förutom denna härmning barnet lär sig genom är temperament av betydelse för hur att gå till väga.Finns en pytte-liten bok i Antroposof-bokhandeln om detta.En sädesplanta trmapar vi inte på för att härda så ej heller skall barn härdas som en del tycks tro då blir de ytterst vingliga som vuxna.

Viktigt är att mamman och barnet får kraft ifrån pappan.Hon skall använda all sin kraft till barnet.Nio månader innaför nio månader utanför Vid 6 mån vill barnet söka sig til andra och gör det bäst om den stadigvarande finns i hennes/hans närhet tryggt.Annars hämning uppstår. Mellan 0-7 år lär sig barnet genom härmning.Alltså föregå med gott ex. Pappan skall förstås var med från början vid barnet men inte hindra mamman och barnets kontakt eller amning.Samma sak g'äller förstås för mamman att inte hindra kontakten mellan barn o pappan.Man skall inte ignorera amningen o mammans betydelse bara för att pappan ock bör var med från början.

Äntligen någon som faktiskt också tar BARNENS parti. Annars mest mkt snack om den sk fria viljan. Vilket alltså innebär att pappa är borta och mamma är hemma....... Men vad tycker barnen - vill de hellre tas hand om mamma och knappt veta vem pappa är: nä, skulle inte tro det.

Väntar vi på att den fria viljan skall ge jämställd föräldraledighet och därmed rättvisa för barnen, får vi vänta i 211år enligt TCO:s pappaindex http://www.tco.se/Templates/Page1____238.aspx?Data- ID=7600

/Marita

Sänk skatten så att vanligt folk har råd att vara hemma istället.
När jag växte upp var mamma hemma fru, och gillade det skarpt, vi är 4 ungar och vi klarade oss på pappas lön inom vården. Vi bodde i villa och hade bil. Försök med det idag!

det verkar skitläskigt att vara ensam med sitt barn, jag skulle definitivt vilja ha med den andra föräldern den första tiden, bara för att palla, sedan verkar det vara ett listigt sätt att inte åka på hela föräldraansvaret själv, tanken på att inte dela föräldraskapet får mig att tveka om att skaffa barn överhuvudtaget, och jag är inte ensam

Jättebra initiativ! Vi har själva varit hemma med våra barn båda två första tiden, på bara EN föräldrapenning för att Försäkringskassan inte låter båda föräldrar ta ut sina dagar samtidigt. Inte heller har vi levt på socialbidrag! Vi har bara haft förstående arbetsgivare samt levt medvetet sparsamt för att kunna ha förmånen att prioritera våra barn framför prylar, widescreen-TV etc. Inte heller är vi förmögna eller har flashiga jobb. Nu är vår yngsta tre och vi jobbar fortfarande bara 50% var, just för att kunna vara hemma med kidsen och slippa dumpa dem på dagis. Vi ser hur bra detta har varit och är för barnen och oss själva. Vi är rika i själen istället för i plånboken och uppmanar alla andra föräldrar att jobba mindre, konsumera mindre och leva mer! Kan vi så kan ni. Om fler är hemma med barnen och konsumerar mindre så får vi en bättre värld för både människor och miljö.

Sluta knussla nu,betald ledighet för båda föräldrarna tills det att barnet fyllt 18 är väl rimligt.Samtidigt bör mor- och farföräldrar få betald ledighet så att föräldrarna kan unna sig barnfria semestrar.När "barnet" fyllt 18 kan han/hon
själv "skaffa barn",så då kan mor- och farföräldrarna igen
få betald ledighet.Ev.också den äldsta generationen så att
föräldrar och mor- och farföräldrar också kan ha barnledigt

Med den otroliga proplematik som inträffar när ett
barn föds numera så är det nog bäst att båda föräldrarna,mor-farföräldrar och resten av släkten får
minst fem års ledighet.

jag vill jobba samt göra tvärtemot vad politiker och journalister vill, medans tjejen vill vara med barnen. så då blir det så. mycket enkelt.
1 2 3 4 5 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
BLOGGBLOGGMed ledar- och debattredaktionen
Sök debattartiklar
Sök ledare