Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Ett stoppljus, en skraplott, en swimmingpool, en rödräv och Karlstads kommunsymbol. Fredrik Malm (fp) ger exempel på saker som den turkiska staten uppfattar som hot.

Det här visste ni inte om Turkiet

När Turkiets premiärminister Recep Tayyip Erdogan nyligen besökte Tyskland slog han fast att "assimilering är ett brott mot mänskligheten". I dag kommer han på besök till Sverige. Att Erdogan säger sig vara emot assimilering är fascinerande, med tanke på hur minoriteter i Turkiet behandlas, skriver Fredrik Malm (fp) i dag. Malm uppmanar statsminister Fredrik Reinfeldt och EU-minister Cecilia Malmström att ta med Erdogan på ett besök till Kurdiska biblioteket i Stockholm, världens största bibliotek för böcker som är bannlysta i Turkiet.
Fakta

Fredrik Malm är riksdagsledamot för folkpartiet.

I dag kommer Turkiets premiärminister Recep Tayyip Erdogan till Sverige för att träffa statsminister Fredrik Reinfeldt. Samarbetet mellan Sverige och Turkiets ska vårdas och svenska politiker står i kö för att betona vikten av ett turkiskt EU-medlemskap.
När Erdogan nyligen var på besök i Tyskland slog han fast att "assimilering är ett brott mot mänskligheten". Med tanke på Turkiets egna ansträngningar på det området är uttalandet fascinerande. Det turkiska rättssystemet ska anpassas till EU-standard, men utvecklingen går trögt. Förnekelsen av kurderna, deras nation och språk är nämligen djupt förankrad i den turkiska statsapparaten. I EU samsas den germanska och romerska rätten. Med Turkiets nuvarande reformtakt skulle vi få en tredje rättstradition. Vi kan kalla den för Lex Totalitarus.
När statsrådsberedningen som bäst planerade för Erdogans besök till Sverige dömdes politikern Hasip Kaplan till böter: 100 lira (ca 500 kr) ska han betala till turkiska staten för att han pratade kurdiska 12 juli förra året. I Sverige delas sådana böter ut om du felparkerar, i Turkiet bötfälls du om du talar ditt modersmål.

Låt oss titta lite
närmare på hur Turkiet behandlar landets icketurkar. Ibland påtalar turkiska åklagare att det kurdiska språket inte är förbjudet. I stället är det tre bokstäver som är otillåtna, eftersom de inte finns i det turkiska alfabetet. De bokstäver som anses smäda den turkiska republiken är W, X och Q. I dagens internetvärld är det förstås svårt att förbjuda bokstaven W. Även en åklagare måste ibland surfa in på justitiedepartementets hemsida för att ta del av nya juridiska landvinningar. Men det spelar mindre roll. Apropå W tillåts kurder sedan några år tillbaka fira nyåret "Newroz" - om de stavar det "Nevroz". För två år sedan åtalades borgmästaren Osman Baydemir för att ha skrivit "Newroza we piroz be" (Gott nytt år). Kanske skulle han ha sluppit åtal om han skrev "Nevroza ve piroz be" i stället. Men det är inte säkert för ungefär samtidigt avskedades hela kommunfullmäktige i stadsdelen Sir för att på kurdiska ha informerat invånarna om sophämtning.

Några månader tidigare var det folkstorm i Turkiet. Den statliga lotterimyndigheten hade godkänt en skraplott där den som skrapade bort östra delen av turkiska kartan kunde vinna en miljon. Skraplotten trotsade "nationens odelbarhet" och inspirerade till terrorism enligt kritikerna. Likt Ghostbusters ryckte myndigheterna ut och stoppade lotteriet. Nationen räddades ännu en gång! Skraplotten slog sig ned på de anklagades bänk tillsammans med en simbassäng.
Det var förra våren som de turkiska myndigheterna noterade att en pool i Diyarbakir hade en form som var alltför lik Kurdistans gränser. Borgmästaren, arkitekten och byggföretaget ställdes inför rätta och bassängen byggdes om. Åklagaren vände sig till polisen för att bekräfta att bassängen liknade det förbjudna landet eftersom alla kartor är bannlysta.

Även Carl von Linné hotar Turkiet. Det gjorde han redan år 1758, alltså 165 år innan Turkiet bildades. Flera vetenskapliga namn på djur har nämligen regionala beteckningar som hänvisar till Kurdistan och Armenien. Detta oskick satte Turkiets jordbruksministerium stopp för genom att döpa om djuren. Vulpes Vulpes Kurdistanica (Rödräv) heter numera bara Vulpes Vulpes, och Ovis Armeniana (vildfår) heter Ovis Orien Anatolicus. De kristna ger också staten huvudbry. Man förnekar inte att armenierna och assyrierna/syrianerna finns, utan att de fanns. Folkmordet på över en miljon människor under första världskriget ägde aldrig rum, enligt regeringen. För att hamra in denna lögn finns lag 301 till hands, som förbjuder kritik mot "turkiskheten". Den armeniske journalisten Hrant Dink dömdes och nobelpristagaren Orhan Pamuk åtalades enligt lag 301. Dink mördades sedan, och Pamuk drevs i landsflykt.
Den kurdiska röd-gul-gröna flaggan är också förbjuden. Problemet för de turkiska myndigheterna är att färgkombinationen i sig anses vara ett stöd för gerillan PKK. Därmed ansågs landets trafikljus inspirera till våldshandlingar. Krav restes att byta ut grön gubbe mot blå.
Eftersom kriget mot terrorismen måste föras på alla fronter agerade makthavarna i vissa städer resolut och täckte över det gula ljuset vid övergångsställena. Medborgarnas "säkerhet" måste ju sättas i främsta rummet.
Ett annat exempel är när miljöpartisten Asso Zand från Karlstad stötte på patrull vid gränsen mot Irak. Efter att bil och bagage genomsökts grundligt fann polisen till slut vad de sökte. På Assos kavajslag satt Karlstads prydliga kommunsymbol "solen i Karlstad". Märket beslagtogs och skickades till säkerhetstjänsten för analys, och Zand kunde obeväpnad resa in i Turkiet.

Det är lätt att raljera
över dessa erbarmerliga försök att förneka kurdernas och de andra minoritetsfolkens rätt att behandlas som värdiga medborgare. Men exemplen ovan är inte på låtsas, utan beskriver Turkiet på 2000-talet.
På Skeppsholmen i Stockholm ligger Kurdiska Biblioteket, det är världens största bibliotek för böcker som är bannlysta i Turkiet. Fredrik Reinfeldt och EU-minister Cecilia Malmström borde ta med Erdogan på ett besök dit.

Publicerat 1 april 2008
Uppdaterad 1 april 2008
Tyck till
Det finns 33 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Det här är ju otroligt av Expressen att publicera sådant trams som inte ens stämmer för ett ruttet öre.
Till exempel det står ("I Sverige delas sådana böter ut om du felparkerar, i Turkiet bötfälls du om du talar ditt modersmål.") Vem som helst tror inte på det där bullshit, Sverige har ju också något som heter skadestånd och det är ju precis samma sak om man gör något fel som bryter mot lagen.
Jag är själv svensk och bott i Turkiet. Det finns även många svenskar som bor och arbetar i Turkiet och de trivs jätte bra. Förstår mig inte varför media har så lätt och sprida lögn.

Du nämner folkmordet på armenier att det var turkarna som begick, och Nej det var kurderna som deltog i detta för att kämpa för ett eget land på Ataturks tid. Kurderna deltog i folkmordet och de våldtog assyrierna och slängde de ut på gatorna.. .Människa läs lite historia innan du sprider propaganda......Det är rätt synd att folk här i sverige luras till att tro dessa saker...

Du är en jävla skitmänniska som älskar att sprida skitsnack om turkar va? lyssna nu allihoppa. Det är klart att det finns rasister i Turkiet som i alla andra länder men man blir så jävla trött på vissa svenskar också kurder uppväxta här i sverige som tror att kurder jämt och ständigt förtrycks i turkiet, bara för att de har tittat på en kurdisk propaganda video eller nyhet om hur turkar behandlar kurder, gjord av en turkhatande PKKare. Fyfan. Det har fan i mig funnits KURDISKA presidenter i Turkiet och det finns partier i regeringen som styrs av kurder. Vi har tusentals kurdiska kändisar, de flesta av dem sångare som Ibrahim Tatlises och Mahsum Kirmizigül som är väldigt stora i Turkiet, och fortfarande kommer ni med skitsnack om att vi inte är demokratiska och behandlar er som skit. Turkiet är mellanösterns mest demokratiskt utvecklade land. Turkar och kurder bor i samma land, har samma kultur och är BRÖDER!

Jo..detta visste vi om Turkiet. Ett förtryck på det etniskt mänskliga stadiet jämförbart med Sovjet. Att det är förbjudet att tillkänna sig en annan etnisk tillhörighet än Turk och världen inte agerar starkare. Turkiet är så långt från Europa och skall aldrig tillåtas i EU så länge ett uns av dagens synsätt existerar. Sanktioner?

DITA W: vad anser du om kurdernas behandling av den kristna minoriteten i östra Turkiet då? Många är de byar, som tömts på sin kristna befolkning, av just kurders systematiska förföljelse, hot, misshandel och korsbränning. Detta hör man dock aldrig/sällan talas om !!!

Helt rätt, Turkiet måste bli mer fritt annars får dom leta en annan klubb att vara i.

Turkiet, ett begränsat, motbjudande och perverst land, där regimen gör allt för att sudda bort människornas individualitet och frihet. Det bor över 10 milj kurder i Norra Kurdistan (Turkiet), på grund av begränsningarna kring kurder kan minsta lilla handling uppfattas som en politisk protest mot regimen, detta förklaras oftast med att man är en PKK sympatisör och man är därmed utnämnd som terrorist. Turkiet i EU är inget aktuellt, så länge kurderna blir diskriminerade, förnekade och dödade, varje dag.

Dagens nyheter:

Domstol: PKK inte på EU-terrorlistan

Luxemburg. EU:s näst högsta domstol sade på torsdagen nej till att inkludera den kurdiska organisationen Kurdistans Arbetarparti (PKK) på unionens terroristlista.

I Turkiet finns det många mu***mer, mu***mer=problem, behöver man säga mer?

Det är synd att några försöker stödja Turkiet och des förtryck. Var är mänskligheten när de turkiska poliserna bryter armen på den stackars pojken. Hur kan man förklara sånt. Och Ni Turkar glöm PKK, och svara på mina frågor, vi lever i 2008 men fortfarande har vi inte en enda tv kanal på kurdiska, i skollorna får inte våra barn läsa kurdiska, jag kan ge hur mycket exempel som helst. Men varför i helvete kräver ni att läsa hemspråk i Sverige och i andra Eu länder då?
Ni måste förstå att med förtryck ni lär inte lyckas längre till. Förut ville jag leva tillsammans med turkar i Turkiet, men nu alldrig i livet. Och ni ska veta att den dagen kommer att med glädje Vi skall skiljas från Er.
Tack Fredrik tusen tack, det du gör är att du får respekt från oss. För din mänskliga sida är för god. Det är inte lätt att vara människa och du har lyckats med det svåra. Tack
1 2 3 4 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
BLOGGBLOGGMed ledar- och debattredaktionen
Sök debattartiklar
Sök ledare