Fråga: Regnar det inte mycket?
Svar: Både ja och nej. Man brukar säga att Thailand har ett tropiskt monsunklimat med tre årstider. Den "kalla" perioden november-februari, den varma perioden april-maj med temperaturer mellan 26-37 grader och till sist den nederbördsrika perioden juni-oktober. Hur mycket regnar det då? Ibland kan det självfallet regna några dagar i sträck, men oftast är det kraftiga störskurar på någon timma och sedan är det sol och värme.
Bästa tiden att åka till Thailand (Phuket)? För de riktiga konnässörerna är det på sommaren. Då har man stränderna för sig själv, tempot är lugnare och priserna ... ja, de är nästan 30-40 procent lägre.
Läs mer om Thailand i sommar här!
Nattens regnmoln har dragit iväg, morgonen möter med behaglig värme och sol. På stranden ligger longtailbåtarna uppdragna, en ensam joggare med hörlurar löper barfota just där vågorna vänder.
Det är helt enkelt en underbar morgon i Phuket.
Och du gratulerar dig själv för att ni reste till Thailand på sommaren. Allt det du har hört stämmer. Tempot är lugnare, det är färre turister och priserna är nog 30-40 procent lägre än under högsäsong.
Stor infinitypool
Ta till exempel hotellet ni bor på, Evason Phuket & Bon Island. Det är ett av Phukets mest omtalade hotell och ligger längst söderut på själva Phuket-halvön, och redan i lobbyn, när ni kom första dagen, blev ni så där nypa sig i armen-lyckliga över att vara där.
En stor infinitypool mötte horisonten och en svag, ljummen havsbris drog genom det öppna rummet. Ni förstod genast att ni hade kommit till en harmoniskt designad värld, full av skönhet och wow-ögonblick.
Och allt detta för endast 11.398 kr för två veckor! Inklusive flygresan! (pris per person 5/6 från Arlanda)
Mat för några kronor
Vad ska ni göra idag då? Inte så mycket. Hänga på stranden, äta lunch i skuggan, unna er en extra Singha kanske. Another day in heaven.
Ikväll är det dock uppstyrt. Det blir Phuket Town för en helkväll. Först ett shoppingcenter, kanske JungCeylon, sedan strosa nerför skräddargatan Thanon Yaowarat och därefter fyndshopping på Weekendmarket.
Grand finale blir en ståtlig, stor middag från gatustånden. Grillad kyckling med sticky rice, nudlar, färsk frukt, fruitshakes ... allt för några kronor.
Jubileumspriser på flygstol till Thailand
Boka flygstol till jubileumspris från Stockholm och Köpenhamn i perioden 24/4 - 29/5-2012. Här är några prisexempel:
1 vecka: 3 998 kr.
2 veckor: 5 998 kr.
3 veckor: 6 995 kr. 3-veckorspriset gäller endast från Stockholm.
Läs mer här!
Text: Nordiska Tidningsbolaget