Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Eritreas ambassad i Pretoria

Den svenska journalisten Dawit Isaak har nu suttit fängslad i Eritrea i 3232 dagar. UD arbetar med tyst diplomati.
Expressen.se ringer därför Eritreas utlandsbeskickningar - ambassader och konsulat - världen över, för att ställa frågor om varför Dawit Isaak hålls fängslad utan rättegång.
I dag har vi talat med en ambassadtjänsteman på Eritreas ambassad i Pretoria, Sydafrika. Han ville inte uppge sitt namn för Expressen.

Hej, jag ringer från den svenska tidningen Expressen med anledning av Dawit Isaak.
- Vi har ingen kommentar till den saken. Ni har ringt flera gånger och vi har ingen kommentar. Det finns ingen som kommer prata med er.
Vi ringer alla eritreanska ambassader eftersom Dawit Isaak är en svensk medborgare som har suttit fängslad i Eritrea utan rättegång sedan 2001. När kommer det hållas fria val i Eritrea?
- Jag kan inte svara dig någonting.
Varför hålls journalister fängslade utan rättegång i Eritrea?
- (Inget svar)
Varför hälls Dawit Isaak fängslad utan rättegång?
- (Inget svar)

Så säger UD:
- Vi kämpar för att han ska bli fri, som vi alltid gör, säger Anders Jörle vid UD:s presstjänst.

Av Erik Högström
erik.hogstrom@
expressen.se

Av Josefine Elfström
josefine.elfstrom@
expressen.se

Publicerat 30 jul 2010 10:41:39
Uppdaterad 30 jul 2010 10:41:39

TYCK TILL!

Gör svenska regeringen för lite för att få hem Dawit Isaak?
Dawit Isaak har nu suttit fängslad i Eritrea under:
Läs mer på freedawit.com och dawitisaak.com. Stöd arbetet för hans frigivning på bankgiro 5045-0295.

 

SENASTE NYTT

MEST LÄST I DAG