Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Bodström: Reinfeldt är en hycklare

Thomas Bodström kritiserar nu statsminister Fredrik Reinfeldt efter hans önskan om borgfred under EU-ordförandeskapet.
Bodström menar att Reinfeldt är en hycklare, eftersom han själv ville driva igenom ett misstroendevotum då Sverige hade ordförandeskapet 2001.
- Han är den sista politiker som ska prata om borgfred och han ger hyckleriet ett ansikte, säger Thomas Bodström.

På onsdagen sade Fredrik Reinfeldt i bland annat Expressen att han önskade sig borgfred under Sveriges ordförandeskap som inleds den 1 juli i år. Detta för att inte skapa en situation liknande den som uppstått i nuvarande ordförandelandet Tjeckien, där oppositionen drivit en misstroendevotum vilket skapat inrikespolitisk oreda. Fredrik Reinfeldt sade bland annat" Vi har ett gemensamt ansvar för att Sverige sköter detta väl och att vi inte ska ha ett onödigt käbbel."

Partipolitik av Göteborgskravallerna

Detta utspel har fått före detta justitieministern Thomas Bodström att se rött och på sin blogg sågar han Reinfeldt och kallar honom hycklare.
- Han är den sista politker som ska tala om borgfred. Under Göteborgskravallerna när en ung man kämpade för sitt liv och när poliser var skadade också vidare, så var moderaterna det ett enda parti som ville göra partipolitik av händelsen. Fredrik Reinfeldt, som då var ordförande för justitieutskottet, var den som pressade hårdast för ett misstroendevotum, säger Thomas Bodström.

Kritik från FP och KD

Enligt Bodström fick dock Reinfeldt inte med sig de övriga borgerliga partierna när det gällde frågan om misstroendevotum mot den dåvarande regeringen.
- Både Lars Leijonborg och Alf Svensson sade till mig att de tyckte att moderaternas agerande var osmakligt, och att det var alltför cyniskt att försöka göra partipolitik av en tragedi. Att nu då höra Reinfeldt prata om borgfred gör att det blir svårt att föreställa sig en större hycklare, säger Thomas Bodström.
Expressen.se har försökt komma i kontakt med Fredrik Reinfeldt, men hans pressekreterare meddelar att han är på toppmöte i Prag och inte kan nås.

Av Anna Lindström
anna.lindstrom@expressen.se

Publicerat 7 maj 2009
Uppdaterad 8 maj 2009
Tyck till
Det finns 543 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Reinfelts bluffar är så genomskinliga att han som pokerspelare bara skulle klara första given.

"Är man inte kommunist när man är liten har man inget hjärta Är man inte borglig när man är vuxen har man ingen hjärna" Tomas Bodström med din politik kommer Sverige aldrig bli det Sverige vi alla vill ha.

Denna gången undrar jag om Sossarna kan rädda Sverige eller återställa Sverige lika lätt som tidigare, Känns som Moderaterna lyckats köra Sverige ännu lägre denna gången. Iofs har ju Moderaterna haft hjälp av Kunjukturen i världen, Så de behövde inte slita lika hårt denna gången att sabortera för oss vanliga medborgare som tidigare.

Vem är inte hycklare Tomas du som sitter på så många stolar du är den största hycklaren

Sanningen är inte alltid vacker, men jag tror Bodström har en poäng där.

Skit i det som varit. Framtiden är det enda vi kan påverka så allt jäkla trams om Stalin och Hitler och fans moster ger inget. I framtiden kommer Alliansen att göra ett bättre jobb garanterat. Inte för att Sossarnas politik är helt värdelös, nej då! dom har en del bra ideer men tyvärr funkar inte deras politik för att vissa svin utnyttjar och fuskar med deras välfärdssystem. Skyddsnätet är en madrass för allt för många. Och det vill inte folk skatta bort inkomsten för.

Du glömde Vanja och Mona, Dom har gett hyckleriet ett ansikte.

Thomas Bodström ger å sin sida nepotismen ett ansikte.

Bodström är S-maffioso. Han ljuger om sin tid i regeringen. Ihop med Mona och wanja får en en gammal kommunist trojka. Dom är samhällsfarliga.

Värsta hycklarna är Mona och Vanja.
"Sahlin lyckas bättre än vanligt"
"Ungdomar svår grupp att nå" Piratpartiet framgångar diskuterades av partiledarna i kväll. Hur skötte de sig? DISKUTERA! Sahlin vill inte att lönerna dumpas Partiledaren är orolig för att den svenska modellen hotas genom EU:s politik. Reinfeldt kritiseras för Saab-ansvaret Reinfeldt vill inte gå in med mer pengar i bolaget Får stark kritik: "Jag tycker det har varit ett häpnadsväckande icke-agerande." Jan-Erik Berggren: GM betyder mer för USA än Saab för Sverige Jan-Erik Berggren om Sahlins miss i sin Saab-argumentation
Vem tycker du vann kvällens debatt?
Mona Sahlin.
Fredrik Reinfeldt.
Döm själv: Vilken av partiernas filmer är bäst?
Socialdemokraternas
Moderaternas
Folkpartiets
Miljöpartiets
Junilistans
Kristdemokraternas
Vet du vilken representant du ska rösta på i EU-valet?
Ja.
Nja, bara vilket parti.
Nej, ingen aning.
BLOGGBLOGGMed ledar- och debattredaktionen

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör alla statliga upphandlingar vara offentliga?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"