Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Landstingspolitikern har skrivit en motion till kommunfullmäktige där hon kräver att ungdomar ser över sina sexvanor. (OBS! Personerna på bilden har ingenting med händelsen i artikeln att göra.)

Politikern: stoppa kompisknullandet

JÖNKÖPING. Moderata landstingspolitikern Marie-Louise Ekholm tycker att "ungdomars ohejdade kompisknullande" måste upphöra.
- Ungdomar har ett eget ansvar för att minska smittspridningen av könssjukdomar, säger hon till Jonkoping.expressen.se.

Den moderata landstingspolitikern har skrivit en motion till kommunfullmäktige i sin hemkommun Nässjö.
- Jag är en samhällsengagerad doktor. Jag följer med i vad som händer och har en skyldighet att reagera, säger Marie-Louise Ekholm.
Nu tycker hon ökningen av könssjukdomar bland ungdomar har blivit ett folkhälsoproblem och kräver att de unga ser över sina sexvanor och tar ansvar.
- Det ohejdade kompisknullandet till höger och vänster och ofta utan infektionsskydd är inte hållbart i längden, menar Marie-Louise Ekholm.

"Hyschpyschar inte"

I sin motion vill hon att ungdomsmottagningarna ska samarbeta mer med skolan för att förebygga smittspridningen av framför allt klamydia och kondylom.
- Jag vill inte moralisera, men jag tycker synd om pojkar och flickor som lever så här. Vissa vill nog inte leva som de gör.
- Våra kroppar är inte gjorda för det, säger Marie-Louise Ekholm.
Men språket du använder - att ”ungdomar kompisknullar helt ohejdat” - är det rätt sätt för att nå fram till dem?
- De klarar ett rakt språk, de hyschpyschar inte. De klarar mitt språk.

Av Kajsa Hallberg
kajsa.hallberg@expressen.se

Publicerat 16 augusti 2007
Uppdaterad 16 augusti 2007
Tyck till
Det finns 151 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Fuckblondes- viruset han pratar om är HPV, humant papillomvirus. Detta virus,som även orsakar Kondylom, är orsaken livmoderhalscancer. Så innan du börjar härja kan du ju se till att du själv vet vad du pratar om.

Fuckblondes- viruset han pratar om är HPV, humant papillomvirus. Detta virus,som även orsakar Kondylom, är orsaken livmoderhalscancer. Så innan du börjar härja kan du ju se till att du själv vet vad du pratar om.

Varför inte åter introducera det kritikerrosade och älskade kyskhetsbältet?

För mig får de gärna vara (som) schimpanser, men leder det till smittsam sjukdom bör dom få betala för behandlingen.

DG! Jäkla pedofilsnack!

Föräldrar som uppmuntrar småbarn till sex borde dömas som pedofiler!

Ek, jag har arbetat med ungdomar i många år och en vuxen ska bannemej inte försöka lära dem nåt för de vet redan allt. Sen har jag ju själv varit ung... tankesättet hos en tonåring ändrar sig inte nämnvärt från generation till generation.

vet inte nån virus som ger livmodern cancer på grund av sex. om din kompis gick på den så är det bra. fakta vill jag ha.

till Johan_Forssblad. läser du kalle anka. du är ett skämt. vill veta virus som din kompis hade. och för att jan va i sydamerika. jajajajaja. han var en svenne som satt på nån
igelkott nånstans i bushen. eller varför inte din mo.......
r
s
a

@christatos. Jag utvecklade mig väl inte tillräckligt. Självklart ska man ha skydd. Vad jag reagerar över är artikelns framtoning; "kommunfullmäktige kräver att ett stopp på ungdomars ohejdade kompisknullande"...
tessan78_1
Kvinna, 31 år
Jönköping


Läs mer om mig »
djtompa
Man, 42 år
Jönköping


Läs mer om mig »
Connieville
Kvinna, 39 år
Jönköping


Läs mer om mig »
Bladet_1
Man, 29 år
Aneby


Läs mer om mig »
Jag är en

som söker en
i
som är mellan: och: år.
TypAdressMöbleringPrisKarta
2:akärrhöksgatan Möblerad4 400Karta
RumstockholmMöblerad2 500Karta
3:aStocksnäsvägenOmöblerad5 553Karta
Villa/radhusHagagatan Del. möblerad15 000Karta
RumGyesjögatan Möblerad2 000Karta
Förnamn*
Efternamn*
Postort