Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Jas Gripen.

Det ständiga problemet med Jas 39 Gripen

Att det är ett bra plan är alla överens om. Men det finns många bra plan och det är sällan planet som avgör. Efter tjugo års produktion och hundratals brända skattemiljarder börjat tiden rinna ut för Jas 39 Gripen. Nu står hoppet till Brasilien, som har ett reaerbjudande att ta ställning till.
Om Saab misslyckas med ännu en budgivning kommer regeringen att se över stridsplanets framtid. I veckan ska Carl Bildt försöka övertyga sina brasilianska kolleger. Men många befarar att det redan är kört. Vapenaffärer är storpolitik och Sverige knappast någon storspelare. Är Gripen på väg att bli ett museiföremål?

Strax före jul kom en förfrågan om ett Jas 39 Gripen - från Ängelholms flygmuseum. Det ligger viss symbolik i museichefen Kenneth Hanssons vädjan om att få visa upp ett snart avställt Gripenplan. För intresset från potentiella kunder har inte precis varit våldsamt.
När riksdagen för ganska exakt 28 år sedan beslutade att satsa på ett helt nytt flygvapensystem Jas (Jakt, attack, spaning) var Sverige en av världens starkaste militärmakter, sett till befolkningsmängden. Men flygflottan, bestående av Viggenplan, hade blivit föråldrad. Man ansåg att vi behövde ett flygvapen i internationell toppklass som skydd mot ryssen.
Det normala för ett litet land som Sverige hade varit att köpa in flygplan från USA, Storbritannien eller något av de andra stora tillverkarländerna. Men Sverige värnade sin neutralitet. Egen produktion skapade dessutom välbehövda arbetstillfällen i svensk industri.

Politikerna som fattade beslutet insåg att Jas skulle bli en mycket dyr historia. Men man räknade med att mycket av kostnaderna skulle täckas av vapenexport.
Övertygelsen var att Jas 39 Gripen skulle göra internationell succé. Det blev inte riktigt som man hade tänkt sig.

Carl Bildt.

Med Sovjetunionen försvann hotet som Gripen-planen skulle skydda oss från. Och Jas har knappast blivit den säljsuccé man kalkylerade med. Bara 38 Jasplan har sålts till utlandet medan Sverige sitter på närmare 200 stycken - dubbelt så många som enligt försvarsbeslutet behövs operativt.
Jas 39 gripen har hittills kostat skattebetalarna minst 120 miljarder kronor och notan stiger för varje år. Frågan är hur långt regeringens tålamod räcker.
I förra årets budgetproposition skrev försvarsminister Sten Tolgfors att regeringen måste "fatta ett beslut om flygsystemets inriktning" om den nu aktuella affären med Brasilien, eller något annat land, inte blir av.

Ett flygvapensystem som Jas 39 Gripen måste ständigt utvecklas för att förbli konkurrenskraftigt på den internationella marknaden.
Förutsättningen för att Saab ska kunna bygga vidare på modellen är att den svenska staten ständigt lägger nya miljarder på utvecklingen.
Om Brasilien köper Jas kommer regeringen att beställa en uppgradering av ett antal plan till nästa generations standard - så kallade "Super-Jas". Säger Brasilien nej är alltså "Super-Jas" i fara - och därmed hela Gripenprojektet.
- Min gissning är att chanserna inte är särskilt stora, säger Johan Tunberger, säkerhetspolitisk analytiker och försvarskonsult.
Brasiliens upphandling av 36 stridsplan är en stor tilldragelse i flygvapenindustrin. Med ett värde på cirka 40 miljarder kronor är det en av de största flygvapenaffärerna i modern historia. Det faktum att landet bakom ordern traditionellt räknats till den tredje världen gör händelsen än mer historisk.

Lula da Silva.

Förutom Jas 39 Gripen ingår även det franska planet Rafaele och amerikanska F/A 18 Hornet i budgivningen.
Ett antal svenska ministrar - Sten Tolgfors, Maud Olofsson och Ewa Björling - har talat sig varma för Jas på plats i Brasilien. På onsdag landar utrikesminister Carl Bildt i huvudstaden Brasilia.
Men ytterst fattas beslutet av Brasiliens president Lula da Silva och han har redan markerat var hans sympatier ligger.
I september poserade han broderligt tillsammans Frankrikes president Nicolas Sarkozy framför världspressen och förklarade att de hade inlett "slutförhandlingar". Det väckte inte bara ont blod i Sverige, utan även i Brasilien. Landets försvarsminister försäkrade att upphandlingen alls inte var klar.

Men även om fransmännen är odrägligt tvärsäkra på att vinna upphandlingen finns det, åtminstone på papperet, mycket som talar för Sverige.
Med ett kraftigt rabatterat pris på cirka 500 miljoner kronor per plan är Jas det billigaste alternativet.
Men framförallt är Jas det brasilianska flygvapnets favorit. I en teknisk genomgång som offentliggjordes i januari kom Gripen på en överlägsen första plats, medan franska Rafaele hamnade sist.
Problemet är att flygvapenaffärer sällan i första hand handlar om kvalitet. Jas 39 gripen har inte misslyckats för att det är ett dåligt plan - det är det inte.
- Att det är ett bra plan är alla överens om. Men det finns många bra plan och det är sällan planet som avgör.
Det är politiska beslut. Det är svårt när USA sätter in sina politiska muskler, naturligtvis. I fallet Brasilien så har även Frankrike tagit till storsläggan, med presidentbesök med mera, säger Jan Joel Andersson, programchef och forskare på Utrikespolitiska institutet.

Siemon Wezeman,
forskare med inriktning mot vapenhandel på det internationella fredsforskningsinstitutet Sipri, beskriver det som att man inte bara köper flygplan, utan också en vän i den internationella politiken.
- Om man köper från Sverige så har man Sverige som "vän", men vad hjälper det i världen? Om man köper från Frankrike har man en stor vän, om man köper från USA en ännu bättre. Sverige står inte särskilt starkt när det gäller politik.
Hur bra stridsplan vi än bygger så är lilla Sverige inte särskilt hett åtrått som strategisk partner i den internationella politiken. I en eventuell brasiliansk affär med Frankrike ingår att Nicolas Sarkozy kommer att lobba för att Brasilien får en efterlängtad permanent plats i FN:s säkerhetsråd. Sverige har inte mycket att sätta emot fransmännen, och ännu mindre att erbjuda i jämförelse med USA - vars flygvapenindustri vunnit de flesta av upphandlingarna som Jas har förlorat.
Norge var det senaste landet, efter bland annat Finland, Chile och Polen, att välja amerikanska plan framför Jas.

För att matcha stormakternas kraftfulla marknadsföring har Sverige ökat sina ansträngningar. I dag är runt 100 personer i regeringskansliet inblandade i försäljningen och snart öppnar en ny myndighet som på heltid kommer att arbeta för svensk vapenexport.
Frågan är om det kommer att hjälpa. För varje misslyckad Jas-försäljning har omvärldens förtroende för stridsplanet minskat. Länder som köper stridsplan som ska användas i årtionden framöver måste kunna lita på att planen fortsätter att utvecklas. Alltfler frågar sig om Sverige kan ta det långsiktiga ansvaret.
- Var och en som köper Jas måste fråga sig om Sverige uthålligt kommer att kunna hålla en stor flygvapenindustri under armarna under de 30- 40 år som planen kommer att flyga. Där tror jag att det finns allvarliga dubier som jag tror spelade stor roll för Norges beslut i frågan, säger Johan Tunberger, säkerhetspolitisk analytiker och försvarskonsult.
Jan Joel Andersson på Utrikespolitiska institutet jämför flygplanstillverkaren Saabs försäljningssvårigheter med Bil-Saabs.
- Ju fler som har Gripen desto säkrare är man på att de kommer fortsätta att flyga. Man kan jämföra med hur det går med saab-bilarna till exempel. När det ryktas om nedläggning så minskar intresset av att köpa nya. Det finns en liknande psykologi i det här.

Hur det än går med försäljningen kommer svenska försvaret att vara tvunget att uppgradera och supporta sin egen Jas-flotta, och de plan man hittills sålt. Därför kan man inte bara "lägga ned" Jas-systemet. Men Johan Tunberger tycker att det börjar bli dags att Jas "kryper in i en mindre kostym". Men regeringen är fortfarande inställd på att satsa nya miljarder på ny utveckling. Johan Tunberger jämför politikernas agerande med hur en gambler beter sig vid spelbordet. När man spelat bort stora summor är det svårt att acceptera förlusten och gå vidare. I stället gör man nya satsningar.
- Har man satsat så mycket så tänker man att om man satsar lite till så går det hem. Det är gamblerns inställning, säger Johan Tunberger.
Siemon Wezeman på Sipri tror att "gamblingen" snart måste ge utdelning om Gripen ska klara sig.
- Om Sverige inte lyckas sälja till Brasilien eller Indien så finns det inte mycket kvar, säger Siemon Wezeman.
Källor: Fokus, Ny Teknik, Sydsvenska Dagbladet, Dagens Nyheter, Helginsborgs Dagblad, www.regeringen.se

Av Johannes Forssberg
johannes.forssberg@expressen.se

Publicerat 6 februari 2010
Uppdaterad 6 februari 2010
Tyck till
Det finns 74 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

När första JAS planen störtade, hade man tankar på att döpa om flygvapnet till: STÖRTING AIRWAYS: Min granne blev jätte rädd när han hörde en flygvärdinna viska: Jag har Always med vingar "


Skumraskaffärer i vapenbranschen.
Om det bara vore det. Ju mer man läser om olika krig så finner man ganska snabbt uppgifter som får håret att resa sig. Det har i många fall inte handlat om att vinna, utan om att göra ekonomiska storvinster.
Ta t.ex. Vatikanen. De var stora aktieägare i de företag som tillverkade napalmbomber för Vietnam. Jag har hört om evakuering av Saigon. Amerikanska toppen jublade när man på hangarfartyg, knuffade helikoptrar i havet efter landning och tömning på flyktingar. Toppen var storägare av aktier i helikopterföretagen.

Joje 35: Att läsa ditt inlägg är skrämmande. "Mutor ingår självfallet i alla vapenaffärer och är inget att hymla om". Nej vi ska inte hymla, vi ska vråla högt så att det hörs över hela världen. Vi ska rösta på de partier som vill stoppa miljardrullningen till detta i alla avseenden skamliga projekt! Riksdagen måste ta sitt förnuft till fånga! Ska vi skämma ut oss i Brasilien också? Räcker det inte med skumrask snart?

Hej "käppen" - vi har fått guldklockor efter 25 års tjänst på SAAB. Där behövs inga Rolex, vars kopior kostar 250 spänn på stan!

Jag har varit med om utvecklingen av JAS på SAAB och jobbat med provning av planet. För mig och mina kollegor är JAS ett flygplan helt i tiden - men, så är det problemet att sälja planet och där kommer problemen in. "Billiga lampor och dyrt bränsle" kännetecknar många flygplan. Det har de stackare erfarit, som handlat amerikanskt - finnarna t. ex. Mutor ingår självfallet i alla vapenaffärer och är inget att hymla om. Svensk TV tror sig ha gjort ett stort nummer att försöka avslöja en väl känd hemlighet. Om alla kunder var justa och flygplanets egenskaper fick gälla, kunde vi sälja det till vem som helst.

Krigsindustrin har alltid levt på skattepengar och varit bra på att suga ut så mycket som möjligt ur skattemedborgarna, inte bara i Sverige utan även i andra länder, tex i Usa där den är en mångmiljardindustri som många lever av. Det är klart att Saabingenjörerna i Linköping jublat över alla miljarderna under alla år, de har ju kunnat köpa Rolexklockor i parti och minut och bosätta sig i fina hus. Nu är det ju så att vi i Sverige inte längre har så mycket pengar kvar att spendera pga olika orsaker och dessutom så är omvärldsläget dramatiskt förändrat så dessa Saabingenjörer får nog vara beredda på att besöka arbetsförmedlingen och omskola sig i stället framöver...

dessutom måste vi utveckla egna vapensystem till våra plan, Finlands affären gick ju i stöpet för amerikanarna vägrade leverera robotar till de svenska planen om finland köpte JAS.

visa i stället världen att Sverige står för demokrati och styrka. Och vi försvarar den med det bästa världen kan erbjuda.

Det är inte konstigt om omvärlden inte vågar köpa svenska produkter då det ideligen talas om att det skall läggas ned. Ingen vågar handla av en part som inte är tydliga med sina avsikter. För oss svenskar skall vi tillverka egna vapen, lär av historien,, vår situation är unik, demokrati, välfärd att få tycka och tänka är suveränt i denna världen. Den som inte begriper att vi som begriper att vi MÅSTE KUNNA försvara detta unikum i världen, måste vika undan annars går det som historien tidigare visat, se i början av WW2 ingen levererade beställda fartyg, flygplan till oss då de behövde producerad materiel för sig själva. Dåååå,, blev det dyrt då vi va tvugna att dra igång egen produktion. LÄS vår historia om vad som skett i vårt land när illigalister genomsyrat Riket med vansinniga beslut. Utvidga vårt unikum och ge garantier för bestående produktion då kommer köparna,, utvidga och utveckla verksamheten med hangarfartyg med JAS och luft tankning,, då går det med plus

Har vi svenskar inget vettigare att göra än att försöka kränga krigsmateriel över världen? Den här branchen är genomrutten. I kväll kom nyheten att Saabs kompisar i England betalar en summa pengar för att slippa åtal i JAS-affärerna med Ungern och Tjeckien. Betala nya mutor för att slippa åtal! Kan någon vettig människa försvara detta? Om några ungdomar nu bryter sig in och slår sönder på en försvarsindustri har jag full förståelse för deras frustration. Det måste finnas en gräns för hur ruttet vi får uppträda! Till råga på eländet finns det dom som skrävlar om vilka lagliga, kristna humanister vi är! Ren ynkedom. Jag skäms!
1 2 3 4 5 6 7 8 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
 
Regeringen vill ha nya reaktorer
Nytt förslag från regeringen: Vill att nya kärnkraftsreaktorer ska kunna byggas . DISKUTERA!
Ska nya kärnkraftsreaktorer byggas?
Ja.
Nej.

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör det bli svårare att få vapenlicens?
Ja.
Nej.
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Janne "Flash"Snabbaste ryktena i motorvärlden

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem