Utvecklingsländer lämnar klimatsamtal
Kyotoprotokollet stadgar att de rika länderna – men inte de fattiga – ska förbinda sig att minska utsläpp.
- Afrika har dragit i nödbromsen för att undvika en tågkrasch i slutet av veckan, kommenterade biståndsorganisationen Oxfams chef Jeremy Hobbs.
Utvecklingsländerna vägrar att fortsätta förhandlingarna såvida inte samtal om en förlängning av Kyoto-avtalet får företräde framför långsiktiga visioner om hur världen gemensamt ska möta klimatförändringarna.
- De fattiga länderna vill ha ett resultat som garanterar kraftiga utsläppsminskningar. Men de rika länderna försöker att försena diskussionerna om den enda mekanism som vi har som kan se till att det blir så – Kyotoprotokollet, fortsatte Hobbs enligt AFP.
"Går fortfarande att rädda"
En västlandsminister som inte ville bli namngiven sade att utvecklingsländernas organisation G77 av samma anledning blockerar en överenskommelse som ingicks i söndags om att kärnproblemen under förhandlingarna ska tas upp informellt mellan ländernas ministrar för att föra frågorna vidare.
Ministern sade att det fortfarande går att rädda klimatkonferensen.
- Men det beror på om folk vill vara konstruktiva.
Senare uppgav källor vid konferensen att "afrikanska delegater" återvänt till förhandlingarna. Eftersom det tidigare sagts att även länder från andra delar av världen deltog i utmarschen var det inte helt klart om alla delegater återvänt.
Av TT
expressen@expressen.se










