Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Maud Olofsson.

Maud Olofsson välkomnar beskedet

Näringsminister Maud Olofsson (C) och arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (M) välkomnar tisdagens besked från GM.
- Vi tycker naturligtvis att det är bra att vi har lyckats övertyga GM om att de ska pröva de intressenter som nu finns och att vi har vunnit en del tid. Vi hoppas naturligtvis att det ska leda till ett bra slutresultat, säger Olofsson till TT.

Maud Olofsson vill inte kommentera vilka eller hur många intressenter som finns, men säger att det har förekommit en del kontakter.
- Vi har velat berätta vad det är för verktyg vi har, vilken möjligheter vi har att stödja dem med det paket som kommer utifrån den europeiska överenskommelsen med lånegarantier, vilka utbildningsinsatser som vi gör och vilka infrastrukturinvesteringar vi gör.
Olofsson säger nu att regeringen har en fortsatt beredskap för kontakter med intressenterna.
- En månad är kort tid, men man ska komma ihåg att flera av de här har varit intressenter sedan en lång tid tillbaka så de vet ju vad det är för ett bolag som är till salu.

Beredskap finns

Om en affär inte skulle bli verklighet finns en beredskap, säger Sven Otto Littorin.
- Nu har vi tusentals människor i Trollhättan och kranskommuner runt omkring som naturligtvis är oerhört oroliga och som i princip har haft ett år av oro, säger han och fortsätter:
- Huvudbudskapet från oss är att det inte finns någon brist på engagemang och ingen brist på resurser. Jag har precis talat med Arbetsförmedlingens generaldirektör och om det skulle hända saker framöver så finns en stor flexibilitet, det finns gott om resurser.

Publicerat 1 december 2009
Uppdaterad 1 december 2009
 
S-politiker: Gör incest lagligt
Radio Hör Monica Green förklara vilka familjemedlemmar som ska kunna ha sex Tycker inte det ska vara olagligt : "Får ha sex med vem de vill." DISKUTERA OCH RÖSTA!
Ska man legalisera incest?
Ja.
Nej.

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Sänkta pensioner igen - behöver systemet ses över?
Ja.
Nej.
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem