Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Fredrik Reinfeldt svarade på frågor i "Studio Etts" telefonväkteri på fredagen.

Reinfeldt: "Jag kan inte tänka mig att regera med SD"

Fredrik Reinfeldt medverkade i ett telefonväkteri i "Studio Ett" i P1 på fredagen och fick svara på frågor om stöd till svensk bilindustri, skatten för pensionärer och eventuellt samstyre med Sverigedemokraterna.
- Jag kan inte tänka mig att regera med dem, sade han.

Telefonerna gick varma när Fredrik Reinfeldt på fredagen medverkade i ett telefonväkteri i " Studio Ett" i P1 där väljare fick ställa frågor till statsministern. Först ut var en lyssnare från Göteborg som undrade varför Sveriges regering inte ställer upp för sin bilindustri som andra EU-länder gör och inför skrotningspremie.
- Vi ser på vilken typ av åtgärder som leder till varaktig sysselsättning. Det finns också statsstödsregler i EU som innebär att man inte får rikta enskilda subventioner för att hålla industrier under armarna. Det är heller inte säkert att skrotningspremien säkerställer att människor köper de bilar som produceras i just det landet.

Jakt på sjuka

En annan lyssnare frågade Reinfeldt vilken människosyn han och alliansen har då de sänker skatten för de som har det bra ställt men samtidigt jagar sjuka och arbetslösa.
- Din beskrivning är inte korrekt, vi har sänkt skatten för vanliga löntagare. Min människosyn grundar sig i att jag tror att människor kan växa med utmaningar, om de får bra förutsättningar som exempelvis god utbildning. Därför är det inte acceptabelt att sjukskriva och förtidspensionera människor som har arbetsförmåga. Vi måste mycket tydligare ha en arbetslinje och sänka trösklarna till arbetsmarknaden.

Sverigedemokraterna

På frågan om han kan tänka sig att regera med Sverigedemokraterna blev svaret ett klart nej.
- Jag kan inte tänka mig att regera med Sverigedemokraterna, och jag tror inte att det finns en koppling mellan invandring och neddragningar i skola, vård och liknande vilket vissa tror. Sverige behöver mer arbetskraft i framtiden, och vi måste bli bättre på att se till att de som kommer hit får jobb.

Av Anna Lindström
anna.lindstrom@expressen.se

Publicerat 27 november 2009
Uppdaterad 27 november 2009
Tyck till
Det finns 815 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Inga argument för att fortsätta med en stor invandring?

Tänk vilken vacker och klok kvinna!

http://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/joha- nnehildebrandt/article6205858.ab

Till "amauri"
Det är detta vi inte kan klara oss utan....

http://www.skanskan.se/article/20091127/OSTRAGOING- E/711279949/1057/svalovlandskrona/*/skapade-giftga- s-at-saddam—far-stanna

Vore intressant att höra argument för en fortsatt stor invandring.Vad är det vi inte kan klara oss utan?Vad är det som gör att andra länder klarar sig med en mindre invandring?

Till " alikasim 0 den 28 nov 2009 kl 18:59"
Varför studerar du inte i Dubai då ?

Little Caesar: "Problemet är inte flyktingarna eller arbetskraftsinvandringen, problemet är de där övriga 96%. "

Dom övriga 96% som INTE utgör vare sig arbetsktraftsinvandring eller flyktingar? Har du nån trovärdig källa på det påståendet?

"På den gruppen - som ju saknar egentliga legala skäl att bosätta sig i Sverige"

Så vi har 96 illegal invanding enligt dig?

Problemet är inte flyktingarna eller arbetskraftsinvandringen, problemet är de där övriga 96%. På den gruppen - som ju saknar egentliga legala skäl att bosätta sig i Sverige - borde vi (liksom USA och Canada) kunna ställa krav på utbildning, vilja att lära sig språket, integrationsvilja samt laglydighet. Är denna min åsikt är rasistisk?

roger s den 28 nov 2009 kl 20:06. Vi har vänsterparti Rikdagen som du vet om du tittat på TV? Tack

Mitt sista inlägg är, Anna Lindström vad du är vacker sov gott Anna.

Majto ointelligent paj kastare hatar jag bara så du vet, dig ska jag deportera ha ha humor, förstår du humor.
Är Hammarby värdiga svenska mästare?
Ja
Nej
Tycker du att SM-finalen borde ha skjutits upp?
Ja
Nej
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör skatten på alkoläsk höjas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Janne "Flash"Snabbaste ryktena i motorvärlden

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem