Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Erika Eriksson, 28, hittades död i sin lägenhet i söndag. Kvällen före bjöd hon hem kompisar som hon träffat via "World of Warcraft", ett rollspel på internet.

33-åring misstänks för mordet på Erika

I lördags kväll firade Erika Eriksson, 28, sin födelsedag med kompisarna från "World of Warcraft".
Tidigt på söndagsmorgonen hittades hon död i sin lägenhet. En 33-årig man, nu anhållen misstänkt för mord, greps på platsen.
- Jag hoppas att den som gjort detta döms till ett långt fängelsestraff, säger Erikas bror Jonas Eriksson till Expressen.se.

Brodern Jonas Eriksson vill att Expressen publicerar bild på hans döda syster Erika Eriksson, 28.
– Förhoppningsvis kan uppmärksamheten kring detta vara till fördel för andra utsatta kvinnor, säger han.

Skickade grattis-sms

Jonas och Erika hade kontakt under födelsedagen.
– Jag skickade ett grattis-sms till henne och fick ett tacksvar tillbaka och att jag skulle hälsa till vår mamma, säger han till Expressen.se
Nu hoppas han att rätt person gripits som misstänkt.
– Jag hoppas att den som gjort detta döms till ett långt fängelsestraff. Jag och min syster stod nära varandra och hela familjen har det mycket jobbigt just nu.

Bjöd hem kompisar

Erika Eriksson, född och uppväxt i Arvika i västra Värmland, hade precis flyttat till Spånga utanför Stockholm. I lördags skulle hon fira sin födelsedag, och bjöd hem kompisar som hon träffat via "World of Warcraft", ett rollspel på internet.
– Vi har förstått att flera av dem som var där hade dataspelet "World of Warcraft" som gemensamt intresse, säger åklagaren i målet, Christina Voigt, till Nya Wermlands-Tidningen.
På söndagsmorgonen hittades Erika Eriksson död i sin lägenhet. Hon låg död i sovalkoven när polis och sjukvårdspersonal kom till lägenheten.
– Jag pratade med henne på fredagen, dagen före hennes födelsedag – då sa hon att hon skulle till Stockholm, säger Erika Erikssons farmor.
Enligt uppgift var det den misstänkte 33-åringen som slog larm om kvinnans död. Han var också kvar i bostaden när polisen kom till platsen.

"Är en chock"

Mannen är sambo med en annan kvinna sedan drygt 13 år. De bor på en mindre ort i Mellansverige.
Mannens sambo säger till Expressen:
– Just nu är jag oförstående och tom – det är en chock.
När polisen ringde – i söndags kväll – och berättade satt sambon på en restaurang på orten där hon och mannen bor. Det var mannen som bett polisen ringa till henne, säger hon.
– Polisen sa bara att han var anhållen, och att de inte kunde gå in på något mer än så.
Vad gjorde han i Stockholm?
– Han skulle hälsa på kompisar. Han åkte i lördags, säger hon.

Av Magnus Hellberg
magnus.hellberg@expressen.se

Publicerat 24 november 2009
Uppdaterad 24 november 2009
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska åldergränsen på Systembolaget sänkas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör