Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Vattenkaos efter läcka i Salem

En huvudvattenledning började läcka i ett bostadsområde i Stockholmsförorten Salem på lördagsmorgonen.
På vissa ställen stod vattnet upp till knäna.

SOS fick larm klockan 05.35 om att en huvudvattenledning hade sprungit läck i närheten av Murkelstigen i Salem. Bakom radhusen på gatan ligger ett skogsparti och en fotbollsplan – där var vattnet på vissa håll 40 centimeter högt. Men vattnet hade även spridit sig fram till husen.
– Radhusen är gjorda så att de ligger på torpargrund – med ett hålutrymme under – så vattnet forsar under dem. Vattnet har inte tagit sig in i själva husen, säger Sandra Danielsson, stabsbefäl på Södertörns brandförsvar.

Vattnet har sjunkit undan

Huvudvattenledningen stängdes av och vid sju-tiden på morgonen hade vattnet börjat sjunka undan.
– Murkelstigen 9 är nu fritt från vatten, men det finns fortfarande en del kvar i skogspartiet.
Vissa hus kommer tills vidare att bli utan vatten, eftersom ledningen är avstängd. Det är oklart varför den sprang läck.

Av Marit Sundberg
marit.sundberg@expressen.se

Publicerat 21 november 2009
Uppdaterad 21 november 2009
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska åldergränsen på Systembolaget sänkas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör