Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Allt yngre får sjukersättning

Närmare var tionde i åldersgruppen 40-49 år har någon form av sjukersättning, tidigare förtidspension, enligt en rapport från Försäkringskassan skriver Dagens Nyheter. Det är nästan en dubblering i den åldersgruppen jämfört med 1991.

Försäkringskassan har utrett hur gruppen förtidspensionerade och deras ekonomiska situation har förändrats under perioden 1991–2006.
Siffrorna för den här gruppen har inte ändrats nämnvärt sedan 2006, säger Ulrik Lindwall, analytiker på Försäkringskassan till tidningen. Han oroas av att förtidspensionärerna blir allt yngre och att hushållen med barn ökar i gruppen som får sjukersättning.
Sjukersättningen kan vara hel eller partiell, permanent eller tidsbegränsad.
Utredningen visar också att var tredje ensamstående förälder med sjukersättning har låg ekonomisk standard. I början av 1990-talet hade mindre än var tionde låg ekonomisk standard.

Publicerat 18 november 2009
Uppdaterad 18 november 2009
Tyck till
Det finns 1 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Det är ett resultat av sossarnas "den döda handens politik" där man skulle frisera arbetslösheten och dölja sitt egna katastrofala misslyckande genom att sparka ut unga människor i ekonomisk misär. Makten framför allt. Trots detta vill många ha tillbaka denna människofientliga politik.
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör föräldrar bli skyldiga att betala skadestånd för skador som deras barn orsakar?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Janne "Flash"Snabbaste ryktena i motorvärlden

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem