Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Flickan gick på språkskolan i Haparanda.

Åttaåringen fick ingen vård - dog

Den åttaåriga flicka som dog i svininfluensa avvisades gång på gång av sjukvården - sista gången bara en timme innan hon dog. Nu skall polis utreda flickans död, skriver Hufvudstadsbladet på nätet.

Flickan dog i måndags efter att ha varit sjuk i några dagar och hennes mamma skriver i en insändare i finska tidningen Kaleva hur hon gång på gång sökte vård för sin sjuka dotter. Redan på torsdagen försökte hon utan att lyckas att få läkarkonsultation sedan dottern insjuknat i hög feber med kräkningar, huvudvärk, halsont och ledvärk.
På fredagen tog mamman kontakt med hälsocentraleni Torneå för att få göra ett svininfluensatest, men fick till svar att sådana inte görs för tillfället och att hon skulle ge dottern vanlig influensavård hemma. Under hela helgen samt under måndagen hade mamman kontakt med hälsocentralen då dotterns tillstånd försämrades ytterligare efter en kort feberfri period.

Laboratoriet stängt

"De svarade att det är bra att hon orkat äta. På måndag morgon var vi åter i kontakt med Torneås hälsocentral, besökte den och skickades hem till vätskevård", skriver mamman.
På måndagkvällen ringde mamman 22.38 till Centralssjukhuset då dottern andades oregelbundet, och ställde frågan vilken skillnaden på andnöd och oregelbunden andning är.
"Läkaren sade att det inte lönar sig att komma för att man inte kan göra något den tiden, laboratoriet är stängt. Sedan sade han att flickan ska sova över natten och så kan vi komma på morgonen om det behövs."
Sjukvården får nu skarp kritik efter det inträffade.
- Det är ett sorgligt exempel på hur plikttrogna föräldrar följer vårdpersonalens plikttrogna råd. Systemet borde ändras så att läkarna avgör vårdbehovet i ett tidigare skede, säger Pentti Vuolukka som är överläkare i pediatrik tilll Hufvudstadsbladet.

Av Anna Lindström
anna.lindstrom@expressen.se

Publicerat 8 november 2009
Uppdaterad 8 november 2009
Tyck till
Det finns 34 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Bra skrivet Placido. Man blir bestört och nedstämd över hur illa det fungerar. Nu ser vi resultatet av en allt mer politiskt styrd sjukvård. Landstingen och Socialstyrelsen borde avvecklas.


Bra skrivet Placido. Man blir bestört och nedstämd över hur illa det fungerar. Nu ser vi resultatet av en allt mer politiskt styrd sjukvård. Landstingen och Socialstyrelsen borde avvecklas.


Bra skrivet Placido. Man blir bestört och nedstämd över hur illa det fungerar. Nu ser vi resultatet av en allt mer politiskt styrd sjukvård. Landstingen och Socialstyrelsen borde avvecklas.


Fruktansvärt tragiskt tycker jag!
Och den store blondino kl.23.49!
En frisk 8åring
avlider inte hur som helst!
Bra att det polisanmäls!

Det är ju intressant hur poppis det är att alltid "UTREDA" varför något gått fel EFTER att det redan är för sent och därmed ointressant varför. Det är väl för övrigt rätt tydligt varför. Blir bara så förbaskad över att allting ska "utredas" när det väl är för sent. :-(

Jag som trodde detta bara hände i sverige... :/

Fruktansvärt att folk ska behöva dö pga nonchalans från läkares sida. Flickan återfår inte livet om en utredning startas. Tror dessutom inte heller att det kommer att förhindra dödsfall i framtiden för andra i samma situation.

Flickan hörde till riskgrupen... hon hade svår astma... det stod att läsa i Piteå-Tidningen.
Varför mörkas det här? Vad är anledningen till att det inte talas om. Tycker synd om alla föräldrar som blir livrädda på grund av felaktig information.

All denna rapportering blir bara sjukare och sjukare.
I Piteå-Tidning står att läsa att flickan var svårt astmasjuk. En vanlig förkylning kunde ha dödat henne men nu fick hon svininfluensan tyvärr.
Men varför mörkar våra kvällstidningar att hon hörde till riskgruppen??? Så fel att skrämma föräldrar på detta viset. Friska barn klarar ju av influensan på ett annat sätt än ett barn som har svår astma.

Hmmm... typiskt exempel på plikttrogna föräldrar och plikttrogen sjukvårdspersonal. Japp! Och det är ju bara att beklaga och känna medlidande - det är ungafär så långt som den svenska sjukvården kan sträcka sig. Att ge vård, ta prover, lägga in för observation - det kostar ju och vi vill ju inte att folk ska "överutnyttja" sjukvårdens ansträngda resurser. Det är just denna inhumana hantering som det svenska folket har röstat för de senaste 20 åren! Det är banne mig bättre att vara en hemlös hund i Indien än en sjuk människa i Sverige!
1 2 3 4 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska preskriptionstiden för mord slopas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör