Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
En präst satte upp lappar med texten "ollad" över hela Emma Jacobssons rum. "Jag tänkte att antingen måste jag anmäla eller så får jag gå ur kyrkan."

Emma anmälde en prästkollega

När Emma Jacobsson kom till sitt arbetsrum hittade hon mängder av lappar uppklistrade. Alla med samma text: Ollad.
Den som satt upp lapparna var en manlig präst.
- Jag borde ha anmält det med en gång, säger Emma.

Emma Jacobsson, 42, hade firat mässa på ett äldreboende. När hon kom tillbaka till jobbet hittade hon papperslapparna.
- Det var post it-lappar överallt. I taket, på spegeln, på soffan, på bordet, på datorn, på stolen... På varje lapp stod det "ollad", berättar Emma Jacobsson, som i dag arbetar som förskollärare i Göteborg.
På påskdagen hittade hon en ny lapp med texten "Glad ollad påsk". Att olla innebär att röra vid något med sin penis.
- De första lapparna var barnsliga och äckliga, men det här med "Glad ollad påsk" tyckte jag som kristen var kränkande, säger Emma.
En manlig präst i 40-årsåldern berättade själv att han satt upp lapparna - som ett practical joke inspirerat av dokusåpan "Villa Medusa".
Påskhälningen förnekade prästen all kännedom om.

"Känns bra att jag anmälde"

Emma Jacobsson upplever att det som hände negligerades av stiftets ansvariga.
- De gör som de vill, tänkte jag. Men jag kan tycka det är lite konstigt att ingen hörde av sig och frågade hur jag mådde. Det var bara min fackliga företrädare som gjorde det, säger Emma, som till sist gjorde en anmälan till domkapitlet.
- Det känns bra att jag anmälde, så att sådana saker inte bara skyfflas under bordet.
Domkapitlet riktade kritik mot komministern som satt upp lapparna, men lät det stanna vid det.

Prästen har bytt församling

Prästen jobbar numera i en annan församling.
- Det var dumt på alla sätt och vis. Men det har aldrig hänt på riktigt, säger han.
Har du ändrat dig som person och präst efter att detta hände?
- Jag har blivit en så kallad tråkig präst. En som aldrig skämtar, för man vet aldrig när någonting kan missuppfattas.
- Folk efterlyser att vi präster ska kunna bete oss som vanligt folk och skämta, men när vi väl gör det är det lätt hänt att någon missuppfattar det och så blir det helt tokigt.

Av Sofia Stridsman
sofia.stridsman@expressen.se

Publicerat 8 november 2009
Uppdaterad 8 november 2009

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska äldre ha laglig rätt att bo ihop?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Malin ForsbergKärleksbloggen

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

BloggkollenDet senaste från kändisbloggarna

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem