Obama: Fasansfull våldsattack
- Mina tankar och förböner går till offrens familjer, säger Barack Obama.
Bara timmar efter dödsskjutningarna på Fort Hood gjorde president Barack Obama ett tv-sänt uttalande. Märkbart tagen kallade han vid flera tillfällen händelsen för fasansfull.
Osjälviska och modiga
- Ett antal amerikanska soldater har dödats och ännu fler har skadats i detta fasansfulla våldsutbrott.
- Mina tankar och förböner går till offrens familjer och till de som arbetar och tjänar på Fort Hood.
President Obama sa att soldaterna var män och kvinnor som har tagit det osjälviska och modiga beslutet att riskera och ge sina liv för att skydda resten av befolkningen.
- Det är svårt nog när vi förlorar dessa modiga amerikaner i strider utomlands. Att de skulle hamna i eldstrider på en militärbas på amerikansk mark är fasansfullt.
President Barack Obama betonade att han inte hade alla detaljer om dödsskjutningen än.
- Vi har inte alla detaljer än men vi kommer att delge er så snart vi vet mer. Han sade också att Pentagon och FBI var inkopplade på fallet för att säkerställa säkerheten på Fort Hood.
- Jag kan försäkra er om att vi kommer att få svar på varenda fråga om den här förfärande händelsen, sade Obama.
Barack Obama vände sig också direkt till det amerikanska folket med uppmaningen att tänka på offren.
- Håll människorna på Fort Hood i era tankar och böner.
Av Carl V Andersson
carl.andersson@
expressen.se
Av Ida Thellenberg
ida.thellenberg@
expressen.se









