Sahlin: Dålig stil, Reinfeldt
- Den här kommissionären ska ju vara hela Sveriges kommissionär under många år oavsett vilken regering som sitter efter nästa val. Då tycker jag att det är dålig stil och inte riktigt politiskt att inte ens föra samtal när oppositionen bett om det under lång tid, säger Sahlin.
Persson förde samtal
Hon påpekar att Reinfeldt själv sagt att han vill ha en öppen och bred process. Sahlin hävdar också att förre statsministern Göran Persson (S) förde samtal om den svenske EU-kommissionären.
"Har inte ringt mig"
Reinfeldt förklarade i onsdags att hans statssekreterare ska kontakta riksdagspartierna på måndag för att höra vilken portfölj i EU-kommissionen Sverige bör sikta på. Därefter kommer regeringen att ta beslut och meddela vem personen blir. Enligt Reinfeldt så var det så han blev behandlad av Persson 2004 då Margot Wallström fick förlängt förtroende.
- Det vet jag inte för jag var inte statsminister då, men om nu Fredrik Reinfeldt har synpunkter på hur det gick till då så borde han väl passa på nu att vara annorlunda. Han har inte ens ringt upp mig, säger Sahlin.
Av TT
expressen@expressen.se












