Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
"HÖGST SANNOLIKT ETT BROTT". Jan Guillou tillsammans med vännen Leif GW Persson. Kriminologen säger att han blev överraskad av avslöjandet om Guillous KGB-affärer: Om man har kontakter med ett främmande lands underrättelsetjänst och tar emot pengar för det, så konstituerar det högst sannolikt ett brott.

Leif GW Persson: Guillou måste skämmas

Leif GW Persson var i många år Jan Guillous närmaste vän och förtrogne.
De har tillbringat tusentals timmar tillsammans.
Men Expressens avslöjande i går om Guillous förflutna som KGB-agent kom som en total överraskning för den kände polisprofessorn, anställd på rikspolisstyrelsen.
- Jan anade väl att jag hade gått och anmält honom om han berättat. Jag tror att han skäms, säger Leif GW Persson.
Läs också
24 oktober 2009 Jan Guillou hemlig agent åt Sovjet 24 oktober 2009 Jan Guillou blev värvad av spionchef 24 oktober 2009 Så tränade KGB Jan Guillou i spionteknik 24 oktober 2009 "De åkte till Sovjets ambassad och hämtade champagne" 24 oktober 2009 Vännen gick till Säpo 24 oktober 2009 Verklighet och påhitt - vad är vad om Hamilton? 24 oktober 2009 Läs agentutdragen ur Guillous böcker 24 oktober 2009 Mats Larsson: "Journalister ska inte leka spioner" 24 oktober 2009 Så blev Jan Guillou dömd IB-affären 24 oktober 2009 Det fruktade KGB vill slipa sin yta 24 oktober 2009 Drömmen att "fånga en kgb-spion" 24 oktober 2009 IB-kollegan Peter Bratt om avslöjandet: "Herregud, det är inte sant." 24 oktober 2009 Vännen Leif GW Persson: Jag tror på Guillou 24 oktober 2009 KGB kan ha testat Jan Guillou 24 oktober 2009 Agrell: KGB kan ha velat testa Guillou 24 oktober 2009 Stig Bergling har svårt att smälta avslöjandet 24 oktober 2009 Sven-Erik Alhem: Guillou kan inte straffas 24 oktober 2009 Ulf Bjereld: Guillou rörde sig ofta i en gråzon 24 oktober 2009 Säpo: Vi är försiktiga att kommentera 24 oktober 2009 "Han borde varit först med att berätta detta" 24 oktober 2009 Underrättelseagenten kände till Guillous kontakt med KGB 24 oktober 2009 KGB-spionen Grigorjev förnekar att han kände till Guillous arbete 25 oktober 2009 Bratt till ny attack mot Guillou 25 oktober 2009 Här spanade IB på Guillou 25 oktober 2009 Guillou hemlig KGB-agent - scoopet alla pratar om 25 oktober 2009 Jan Guillou: "Det var ett extraknäck" 25 oktober 2009 Mårten Palme: Jag läste med ett leende... 25 oktober 2009 Jan Guillou: "Vi delade på pengarna" 25 oktober 2009 Gunnar Ekberg: Guillous KGB-uppdrag svärtar ner IB-scoopet 26 oktober 2009 Jan Guillou: Det är skitprat 26 oktober 2009 Har du stött på en ryss vid namn Gergel? frågade jag 26 oktober 2009 Mona Sahlins krav på Jan Guillou 26 oktober 2009 KGB-chefen om fallet Jan Guillou 26 oktober 2009 Reinfeldt till Guillou: Lägg korten på bordet 27 oktober 2009 Leif GW Persson skriver själv om vännen Jan Guillou 27 oktober 2009 Reinfeldt: "Red ut vad som hänt, Guillou" 27 oktober 2009 Här kan KGB- dokumenten finnas kvar 27 oktober 2009 Jan Guillou: "Jag har gjort två misstag" 10 november 2009 Läs artiklarna om Guillou-avslöjandet

Nyheten om stjärnreportern, IB-avslöjaren och författaren Jan Guillous hemliga förflutna som KGB-agent under 1960- och 1970-talet briserade i går morse med full kraft i landets alla medier.
Leig GW Persson säger att han blev fullständigt tagen på sängen.
- Men jag är inte ensam. Han har tydligen inte sagt ett ord till någon annan heller.

Risk att han begick brott

Leif GW Persson konstaterar att det inte står ett ord om åren som KGB-agent i Jan Guillous nyligen utgivna memoarer med underrubriken "Mitt skrivande liv".
- Det hade ju annars varit en väldigt säljande nyhet. Det här måste uppenbarligen vara något som han inte velat prata om.
Polisprofessor Leif GW Persson menar att risken är stor att Jan Guillou begick brott i sina kontakter med den sovjetiska säkerhetstjänsten, även om de i så fall i dag är preskriberade sedan länge.
- Spioneri tror jag inte att det är fråga om. Med risk för att såra Jan djupt så satt han inte på några väsentliga hemligheter om vare sig försvaret eller nåt annat vid den tiden. Han hade ju inte ens gjort lumpen.
- Men det är ju ändå så att om man har kontakter med ett främmande lands underrättelsetjänst och tar emot pengar för det, så konstituerar det högst sannolikt ett brott, en variant på olovlig underrättelseverksamhet. Att han tagit emot pengar är klart försvårande, säger Leif GW Persson.

"Var en i högen"

- Och skulle man finna att det var lagligt så har han ju i varje fall begått skattebrott, eftersom jag utgår från att han inte har deklarerat för de där pengarna, säger Leif GW Persson.
- Han var i vilket fall som helst säkert klar över att han var ute i marginalen.
Jan Guillou förnekar dock bestämt att han gjort sig skyldig tll någonting brottsligt i sina kontakter med KGB.
- Naturligtvis ingenting olagligt. Det var det som var sporten, att inte gå över den gränsen, sa han i går till "Dagens Eko".
Leif GW Persson säger att Jan Guillous beskrivning av de uppdrag han inledningsvis fick av KGB, att författa harmlösa politiska analyser, sannolikt stämmer.
- Han var säkert en allmän informationsgivare eller inflytelseagent. Som journalist var han ju en i högen, i bästa fall. Han jobbade för en ganska obskyr skittidning, Fib-Aktuellt med verkligen inga mängder med läsare, och inget betydande inflytande.
Leif GW Persson säger att han också tror att Jan Guillous förklaring att han var ung och naiv och "lekte" tillsammans med sin kollega och vän Arne Lemberg åtminstone delvis är sann:
- Jan har alltid varit barnslig. Han är ju vansinnigt förtjust i sånt där hemliga klubben och ihåliga eken och att lämna meddelanden och sånt. Det måste vara hans livsluft. Han tyckte säkert det var spännande.

Bedömdes som radikal kraft

- Och sedan skulle han ha ett motiv inför sig själv som skilde honom från vanliga landsförrädare som jobbade åt en totalitär regim, för det var ju faktiskt det han gjorde. Och vad kunde då vara lämpligare än att han minsann skulle avslöja dom allihop med journalistik. Men det gjorde han ju aldrig, säger Leif GW Persson.
Om den sovjetiska säkerhetstjänsten KGB:s motiv för att värva den blott 22-årige Jan Guillou säger Leif GW Persson:
- De bedömde väl honom som en radikal kraft som de kanske kunde ha viss nytta av. Han tillhörde ju en väldigt radikal del av vänstern och på den tiden var ju de väldigt kritiska mot Sovjetunionen. Men jag har faktiskt väldigt, väldigt svårt att se honom som en landsförrädare.
Leif GW Persson har däremot reagerat starkt på att Guillous samarbete med KGB pågick under så lång tid som fem år.
- Fem år är en väldigt lång tid. Man kan nog förutsätta att det var fler uppdrag och fler utbetalningar än han vidgått nu. Annars hade man ju lagt ner för länge sedan.
Leif GW Persson säger om Jan Guillous framträdanden i media det senaste dygnet:
- Han beter sig väl ungefär som alla andra som har hittats med brallorna nere, han vidgår saker så länge de inte är allt för drabbande.

Av Christian Holmén
christian.holmen@expressen.se

Publicerat 25 oktober 2009
Uppdaterad 25 oktober 2009
Tyck till
Det finns 69 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Trams, Expressen. Jan Guillou är en av de hederligaste, modigaste och mänskligaste journalister detta land haft sen Torgny Segerstedt. Mänsklighet innefattar även att göra bort sig. Den som aldrig gör bort sig lär inte göra särskilt mycket annat heller.
Sluta med er medelmåttighet och er systematiska fördumning av läsekretsen.

Lite naivt dock att han hävdar att han inte var intressant. En journalist i ett västland som är "bråkig" är väl intressant om man lyckas få dennes lojalitet. De kan ju ex.vis ta emot uppgifter från läckor om ev. oegentligheter vilket antingen kan vara intressant eller innebära fara (inte fara i fråga om krig el dylikt utan en förändring i nyttigt kontaktnät) för främmande makt.

Om Guillou avslöjade något för KGB så är väl socialdemokraterna och Olof Palme de mest troliga.
För SKP-are överträffades väl hatet mot dem, bara av kärleken till Kina.
För många av de gamla SKP-arna gäller väl hatet mot de förstnämnda fortfarande, medan kärleken till Kina möjligen har svalnat, hos somliga kompletterats med ett oförbehållsamt hyllande av nyliberalismen

Alla människor som har för avsikt att fientligt förslava sitt eget folk måste registreras och hållas koll på. Vänstern måste hållas kort. Hoppas Säpo sköter sitt jobb på den punkten! Vänsterkrafterna marcherar än. De tycks aldrig lära sig!
Att jag skriver så har inget med någon högerpopulism att göra. Det handlar om värnande av mitt eget land. Varje fritt land, för den delen.
Skicka JG till Sibirien, så han känner sig hemma! Det finns andra bra romanförfattare. Vi behöver inte honom!

Eftersom Säpo kände till det och ansåg det harmlöst kan man nog strunta i detta

Kamrat Guillou är verksam som kolumnist i Sossebladet.

Vilka kräk. de ljuger tydligen alla!

Svar Leif. H. Men det var väl självklart att SÄPO höll koll på kommunisterna i Sverige fram till 80-talet. Annars hade de begått tjänstefel. Det stod t.o.m inskrivet i vänsterpartiets partiprogram att de skulle ta över makten i Sverige genom en revolution. Jag minns inte vad som stod i sossarnas partiprogram men har för mig att det fanns något gammalt
junk där med som de nog inte själva kommer att ta upp.
Så Guillou och de andra rödingarna hade som mål att avskaffa demokratin och omvandla Sverige till en öststatsdiktatur, eller folkets proletariat som det så vackert hette.

Han borde skämmas man blir så besviken när man hör sådant.

Guillou och de andra vänsterextremisterna, Robert Aschberg t.ex., kommer alltid med samma undanflykt när dom ska försvara sina sympatier med vänsterdiktaturerna; vi var ju unga och naiva. Men på den tiden var de beredda att förråda Sverige och införa diktatur här också.
1 2 3 4 5 6 7 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör facken samordna sina avtal?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Janne "Flash"Snabbaste ryktena i motorvärlden

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem