MP öppnar för alliansen
Det kan bli verklighet om Sverigedemokraterna blir vågmästare. Efter alliansens utsträckta hand ställer sig nu flera miljöpartister positiva till ett samarbete.
- Jag tror det skulle fungera, säger Birger Sievers, gruppledare för Miljöpartiet i Jönköping.
HÄR SAMARBETAR PARTIERNA REDAN
Boden
Borgholm
Borås
Högsby
Hörby
Jokkmokk
Jönköping
Karlskrona
Kiruna
Krokom
Landskrona
Lilla Edet
Motala
Munkedal
Mörbylånga
Nyköping
Ockelbo
Rättvik
Stenungsund
Trelleborg
Västerås stad
Älmhult
Örebro
Östhammar
Region Skåne
Om Sverigedemokraterna blir vågmästare vill alliansen samarbeta med Miljöpartiet för att hålla SD borta från makten.
- Så som svensk inrikespolitik utvecklar sig nu så är det naturligt att närma sig Miljöpartiet, sa Fredrik Reinfeldt till Ekot i går.
Kommundagar i Örebro
I dag har miljöpartister från hela landet möjlighet att diskutera alliansens erbjudande, när de träffas på partiets kommundagar i Örebro.
Vill de fördjupa sig i ämnet kan de besöka kommunhuset. För i Örebro styr alliansen - tillsammans med MP.
Lockande tanke
Fredrik Persson, Miljöpartiets gruppledare i Örebro, tror att en sådan lösning skulle kunna funka även på riks-planet.
- Det skulle det säkert göra. Vi stänger inga dörrar. Man kan ju sätta sig och prata åtminstone, säger han.
MP i Jönköping är ännu tydligare. Gruppledaren Birgit Sievers tycker att tanken är lockande.
- Jag skulle till och med kunna vara för ett sådant samarbete. Men i så fall ska vi sitta i regeringen, säger hon.
Även i Nyköping styr MP tillsammans med alliansen. Gruppledaren Leif Larsson ser inga problem med att sitta i regeringen Reinfeldt.
- Nä, inte om det skulle fungera lika bra som det har gjort här i kommunen. Om den situationen uppstår ska man ta en allvarlig diskussion om detta, säger han.
Mycket bättre
Christopher Ödmann, ersättare i riksdagen för MP, tycker att "det är helt klart ett alternativ för Miljöpartiet".
- För Sveriges skull är det mycket bättre med en regering som är blågrön, än en alliansregering som stöds av SD, säger han.
Av Karl-Johan Karlsson
karl-johan.karlsson@expressen.se










