Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Anna Hedenmo utmanar de moderata riksdagsledamöterna Jan R Andersson och Peder Wachtmeister.

Moderater i SVT-bråk - vill att sändningarna granskas

De moderata riksdagsledamöterna Jan R Andersson och Peder Wachtmeister tycker att SVT är vänstervridet. Därför vill de att regeringen tillsätter en utredning som fortlöpande granskar SVT:s sändningar. Förslaget väcker starka känslor inne i TV-huset. - Motionen för onekligen tankarna till Berlusconis tv-politik, säger SVT:s vd Eva Hamilton.
Fakta

Ur motionen


"En majoritet av inslagen ställer de rödgröna, och då främst Socialdemokraterna, i bättre dager än, exempelvis, Alliansen. Det är slående hur, om man en timme efter SVT:s nyhetssändning zappar över till exempelvis, TV4 ger en ganska annorlunda bild av en och samma, ofta politiska, händelse." "Däremot bör regeringen omedelbart tillsätta en oberoende och opolitisk utredning som fortlöpande granskar SVT:s sändningar för att garantera dess politiska oberoende. Vi lever inte längre under socialdemokratins ok och därför bör även SVT lösgöras från dess grepp."

I en motion hävdar de moderata riksdagsmännen Jan R Andersson och Peder Wachtmeister att Sveriges Television gynnar vänsterblocket, och bryter mot kraven på objektivitet.
"En majoritet av inslagen ställer de rödgröna, och då främst Socialdemokraterna, i bättre dager än, exempelvis, Alliansen", skriver de.
För att komma till bukt med problemet vill de att regeringen tillsätter en utredning som "fortlöpande granskar SVT:s sändningar".

"Ett krav man kan ställa"

Ledamöterna avslutar motionen med: "Vi lever inte längre under socialdemokratins ok och därför bör även SVT lösgöras från dess grepp".
- Jag tycker det är ett krav man kan ställa, att man gör mätningar som kan visa om SVT uppfyller de krav man bör kunna ställa på opartisk tv, säger Jan R Andersson.
Förslaget väcker starka känslor på SVT, som rasar mot riksdagsmännen.
- Motionen för onekligen tankarna till Berlusconis tv-politik. Jag tror inte att någon som tänker efter vill ha en sådan regeringsstyrd television, allra minst Moderaterna, säger SVT:s vd Eva Hamilton.
Även Mats Knutson, politisk kommentator på "Rapport", reagerar starkt.
- De här två riksdagsmännen vill ju tydligen att SVT:s nyhetssändningar ska sättas under någon typ av politisk kontroll. Det vore fullständigt förödande för det oberoende vi har i dag. Det här låter stolligt, säger han.

Välkomnar granskning

Hans kollega Anna Hedenmo, nyhetsankare på "Aktuellt" och "Agenda", utmanar de moderata riksdagsmännen.
- Vill de granska oss så välkomnar jag verkligen det. Granska på! Jag har inget att vara orolig för, säger hon.

"Det får stå för dem"

Moderaternas gruppledare Lars Lindblad tar avstånd från motionen:
- Den får stå för dem. Detta är inte Moderaternas officiella uppfattning. Den ordning som vi har med ett tydligt sändningstillstånd och en granskningsnämnd uppfyller det som vi behöver när det gäller opartiskhet, säger han.

Av Karl-Johan Karlsson
karl-johan.karlsson@
expressen.se

Av Ingvar Hedlund
ingvar.hedlund@
expressen.se

Publicerat 8 oktober 2009
Uppdaterad 8 oktober 2009
Tyck till
Det finns 430 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Det vore väl mumma för dessa högervridna herrar att högervrida TV samtidigt som man tar bort pressödet och får en renodla högermedia i Sverige?!

Om media vore vänstervridet skulle vi få se inträngande reportage om nyfattigdomen samt hur resurserna flyttas över till en allt rikare tiondel av befolkningen. Det får vi inte!

Politikerna skulle heller inte komma undan med dagens "goddag yxskaft" svar, på viktiga frågor, utan media skulle KRÄVA riktiga svar. Det gör de inte.

De här moderattomtarna som skrivit motionen kan väl flytta still sin älskade Berlusconi istället - han är ju omtyckt och sedd som en riktig karlakarl i högerlägret.

Vi andra som ser Italien som ett korrumperat land styrt av en gubbsjuk gangster med sympatier till fascismen vill INTE ha ytterligare högermedia. Det räcker med Bonnier och Schibstedt. Moderaterna bör skämmas över dessa två åsiktspoliser.

FOX har inte ett public service-uppdrag som innebär att det ska vara objektiva och opartiska. Inte heller tvingas tv-tittarna betala licens till FOX. Om man ska behålla licenssystemet i Sverige så borde man i rättvisans namn själv få välja vilket tv-bolag man vill betala sina pengar själv

Jill
en helt korrekt analys,utrymmet för vänsterdårarna contra Alliansen går inte att jämföra. Papegojan Östros får pladdra på med ditsända reportage-team,trots att han inte har något annat att säga förutom, för lite ...för sent....oansvarigt. I ren kostnadsjakt borde det vara mer förtjänt att man spelar upp gamla intervjuer, istf att intervjua en ekonomisk talesman med inbyggt karbonpapper i truten. Helt rätt Jill !!!!

Jill: "Nu har du väl fått allt om bakfoten dom vill ju att alla ska få komma till tals i SVT/SR inte som nu enbart vänstern"

Inte som nu enbart vänstern?? Handen på hjärtat, hur mår du lilla gumman?

Tita43:Nu har du väl fått allt om bakfoten dom vill ju att alla ska få komma till tals i SVT/SR inte som nu enbart vänstern

Tita43
ett friskt uppvaknande! Tydligen har det blivit så att vissa vägrar köpa grisen i säcken,och låta sig bli censurerade i en färgad journalistisk verklighet. Den verklighet där man ensidigt och klart visar sina antipatier och sina sympatier med sublima signaler.
Rätt eller fel? Helt rätt,enligt mitt tycke!

Bra nu visar Moderaterna sin sanna natur som vi sjuka i samhället redan fått känna på, nu får HELA Svenska folket se vilket diktaturparti dom verkligen är !!!
Det visar ocks klart och tydligt på att Moderaterna inte har rent mjöl i påsen och nu är rädda att sanningen ska avslöjas.
Som tur är är det dom som avslöjar sig själva genom att bete sig så här.
Vakna svenska folket, men framförallt S,MP,Och V är det inte dags för en misstroende förklaring nu ?? hur mycket mer ska dom f ställa till egentligen ???
Tita

SVT:s vurmande för kvarlevan från kungadiktaturernas tid är extremt och det visar att man har svårt att hålla sig "politiskt oberoende". Ställde en fråga till SVT om dom kunde tänka sig att ge lika mycket utrymme till anhängare av republik men svaret uteblev. Högervridning har ökat markant under nuvarande regim på SVT vilket är att beklaga.

Allt är Staffan Westerbergs fel! Vilse i pannkakan och alltför många syster ysters vallar sig igenom vår gemensamma vardag och präglas av den radikala påverkan som tyvärr har satt spår för resten av livet. En tv-klonad politisk hjärntvätt har förstört åtminstone två generationer ifrån barnsben.Hade tv2 aldrig krystats fram som en röd dröm och genompolitisk kanal vars närmsta uppgift under 70-talet var att framavla plyschbyxor och BH-lösa förebilder,helst i en kollektiv uppväxt där man demoniserade den västerländska bilden av moders och fadersfigurer, så hade verkligheten varit en helt annan idag.

Människor som inte ser att SVT är ett språkrör för högern, måste vara både blinda och döva. Tänk bara så många program det varit om INGO, och hur man höjt hans höger till skyarna.
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska åldergränsen på Systembolaget sänkas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör