Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
DRAMATISK OMMöBLERING. Thomas Bodström kommer sannolikt inte att få plats i Socialdemokraternas innersta krets. "Han har inte partiplattformen på det sättet", säger Hans Hoff, ledamot i partistyrelsen. Mona Sahlin vill ha med både Thomas Bodström och Ylva Johansson i verkställande utskottet.

Bodström får inte plats i partitoppen

Socialdemokraterna förbereder en dramatisk ommöblering i partitoppen. Men affischnamnet Thomas Bodström får sannolikt ingen plats i den innersta kretsen.
- Han har inte partiplattformen på det sättet, säger Hans Hoff, ledamot i partistyrelsen.
Fakta

Spelet om platserna i utskottet


De väntas sitta kvar
Mona Sahlin. Partiledare.
 Wanja Lundby-Wedin. LOordförande.
Thomas Östros. Finansministerkandidat.
Elvy Söderström. Kommunpolitiker.
 Heléne Fritzon, distriktsordförande för tunga Skånedistriktet.
Suppleant.
Stefan Löfvén, IF Metall. Suppleant.
Sven-Erik Österberg. Gruppledare i riksdagen. För närvarande suppleant.
Ibrahim Baylan. Partisekreterare. Suppleant i dag, tar över
Marita Ulvskogs ordinarie plats. Ulvskog blir i stället
adjungerad ledamot som EUparlamentariker.
De väntas lämna
Bosse Ringholm. Har avgått som ordförande för Stockholms arbetarekommun.
Pär Nuder. Har lämnat rikspolitiken.
Lars Isaksson. Suppleant. Landstingspolitiker.
Ulrica Messing. Suppleant. Har lämnat rikspolitiken.
Britt Bohlin. Numera landshövding, har avsagt sig suppleantplatsen i VU.
De kan välja in
Carin Jämtin, Stockholmspolitiker.
Anneli Hulthén, Göteborgspolitiker.
Tomas Eneroth, riksdagsledamot.
Urban Ahlin, riksdagsledamot.
Mikael Damberg, riksdagsledamot.
Ylva Johansson, riksdagsledamot.
Adjungerade ledamöter är företrädare för gruppen i EU-parlamentet,
Kvinnoförbundet, Broderskaparna,
partikassören, SSU
och S-studenterna.

När Socialdemokraterna håller kongress i Stockholm om några veckor ska ombuden utse en ny partiledning.
Det blir stora ommöbleringar i partistyrelsens verkställande utskott, VU. Det är här som de ingående diskussionerna förs, och det är här som de viktiga besluten tas.
Nu står hela sex platser, ersättarplatserna inräknat, på spel.

Jämtin har goda chanser

Det är först på kongressen som valberedningen lägger fram sitt förslag. Men enligt vad Expressen erfar har Carin Jämtin, Stockholm, och Anneli Hulthén, Göteborg, goda chanser att ta plats i partitoppen. Även riksdagsledamöterna Tomas Eneroth från Växjö och Urban Ahlin från Skaraborg betraktas som starka kandidater i diskussionen.
Andra namn som nämns är Mikael Damberg, riksdagsledamot från Stockholm, och Ylva Johansson, exminister och riksdagsledamot bosatt i Stockholm.

Ska hårdlanseras

Men ett av partiets främsta ansikten utåt får sannolikt ingen plats i den innersta maktsfären.
Thomas Bodström ska hårdlanseras som röstmagnet för väljarna i Stockholm i valrörelsen nästa år. Det råder ingen tvekan om att han står partiledaren Mona Sahlin nära. Men ute i partiet har hans många sidouppdrag väckt kritik.
- Mona Sahlin vill gärna ha in både Thomas Bodström och Ylva Johansson i verkställande utskottet. Partiledaren bestämmer mycket, men inte vilka som ska sitta i VU, säger en person med insyn i Socialdemokraterna.
Flera tunga S-politiker säger till Expressen att namnet Bodström aldrig har varit aktuellt för verkställande utskottet.
- Svaret blir nej. VU kan ju inte rymma alla duktiga människor, säger Karl Gustav Abramsson, riksdagsman och ledamot i partistyrelsen.

"Hans tid kommer"

Ulf Bjereld, professor i statsvetenskap och medlem i Socialdemokraterna, konstaterar att Bodström har har starkare ställning bland väljarna än bland partimedlemmarna.
- Men hans tid kommer nu när partiet ska prova att lansera honom som första namn i Stockholm. Lyckas detta kommer han ställning i partiet att stärkas också, säger han.
Thomas Bodström var i går inte tillgänglig för att svara på Expressens frågor.

Expressen.se rättar: På startsidan hade artikeln tidigare en felaktig rubrik. Mona Sahlin har inte nobbat Thomas Bodström. Enligt en av Expressens uppgiftslämnare försöker hon tvärtom få med honom i verkställande utskottet.

Av Karin Eriksson
karin.eriksson@
expressen.se

Av Ingvar Hedlund
ingvar.hedlund@
expressen.se

Publicerat 7 oktober 2009
Uppdaterad 7 oktober 2009
Tyck till
Det finns 179 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Är sosarna helt vrickade? Eller gillar de sin plats som "svans" hållare i riksdagen. Salin som första namn - det ger inget förtroende. Släpp fram Boström.

Verkar vara en samling nollor som bara tänker på hur de ska
fylla sina egna plånböcker.

ogulin kl 23:52
"FRA får gärna avlysna mig om dom tycker att det är roligt.
Jag har inget att dölja."

Jag anser att ju fler som lyssnar på mej desto bättre.

Socialdemokraterna toppar med Mona Sahlin som statsministerkandidat och lovar oss skattechocker om dom vinner valet.

Det här ser mycket bra ut.

Caspar,'du gjorde det,du avslöjade socialrkossorna, Och vad fick du för gensvat? Inget,pga illiterata bonnjävlar som intet på något sättär beredda att staeten i någon mån steg i mågon verklighetl
Caspar, jag svä

Postat av mipeer 32 den 7 okt 2009 kl 22:08
Vad har man egentligen emot Mona? Medierna har ju förstorat upp Toblerone affären så inne bomben för att alliansen ska vinna valet. Dessutom har inte Mona blivit hysterisk då hon ställdes mot väggen i Korseld

Den så kallade" Toblerone Affären" var ju inte enbart en Toblerone, märk väl!

Välj inte inte in Pekgul, för då får Ledningen ÄNNU EN JA-SÄGARE och Nickedocka

Det råder ingen tvekan om att han står partiledaren Mona Sahlin nära. Men ute i partiet har hans många sidouppdrag väckt kritik

Helt RIKTIGT, Ingen kan ju ha undgått att märka att BOSTRÖM och Ylva Johansson står Sahlin nära, men att man ska kunna sitta som Riksdagsman och ha så mycket sidoverksamhet är ju helt klart inte OKEY, " ALLA FÅR VI JU VÄLJA IBLAND" Vi kan inte både ha kakan och äta upp den, som bekannt, det gäller ju även RIKSDAGSMÄN som representerar Folket

Partiledaren bestämmer mycket, men inte vilka som ska sitta i VU, säger en person med insyn i Socialdemokraterna

JÄTTE SKÖNT,att veta

Mona Sahlin vill gärna ha in både Thomas Bodström och Ylva Johansson i verkställande utskottet

TACKA SJUTTON för DET" , då for ju MONA 2 klara " JA SÄGARE" som kan underlätta hennes sits, MONA är ju som sagt van vid "RÄKMACKOR" när det gäller Arbetet
Är Hammarby värdiga svenska mästare?
Ja
Nej
Tycker du att SM-finalen borde ha skjutits upp?
Ja
Nej
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör skatten på alkoläsk höjas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Janne "Flash"Snabbaste ryktena i motorvärlden

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem