Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Anna Anka.

Ny attack från Anka

Den nyblivna kändisen Anna Anka går till ny attack mot Sverige.
Hon kritiserar det svenska skattesystemet.
- Folk vill ha mer pengar men kan aldrig få det i Sverige eftersom nästan allt går till staten, säger hon till Svenska Dagbladet.

Anna Anka från Bjuv utanför Helsingborg har dragit i gång en intensiv debatt om jämlikhet den senaste veckan. Hennes framträdande i TV3:s nya serie "Svenska Hollywoodfruar" provocerar många.

Nya uttalanden

Nu gör hon nya uttalanden i en intervju i SvD:
- Män är ju starkare så de ska ligga steget före oss och ta hand om politik och andra viktiga grejer.
- När jag hälsade på i Sverige ville mina vänner ta med mig på en swingersklubb där par har sex med andra par, jag tycker att man ska prata med varandra i stället.
Hon meddelar också att hon saknar den svenska maten. Hon brukar be vänner skicka över frysta fiskgratänger och räkost.
Anna Anka, 38, är gift med den gamla sångstjärnan Paul Anka, 68, mest känd för örhänget "Diana". De har dottern Elli, 7, och sonen Ethan, 4.

Fotomodell tidigare

Hon har tidigare jobbar som fotomodell och skådespelerska. I dag är hon hemmafru och vice vd i företaget Paul Anka Enterprise.
Efter hennes kontroversiella tv-framträdande välkomnade Kristdemokraterna henne att engagera sig i partiet. Men efter häftiga protester från bland annat KD:s kvinnoförbund togs erbjudandet tillbaka.

Av Arne Lapidus
arne.lapidus@expressen.se

Publicerat 20 september 2009
Uppdaterad 20 september 2009
Tyck till
Det finns 100 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Håller med dig Hades75

Hon verkar ha många nya och kloka värderingar, hon är helt klart feministernas mardröm.......dvs en kvinna.
Hon lever lyxliv I USA ....ni som gnäller är bara avundsjuka.

Varför bry sig om vad Anna säger, hon befinner sig i ett annat land med mera och är inte betydningsfull för mig som person, tycker synd om henne, hon är en ganska tragiskt person, så varför bry sig. Hon får allt för mycket space i denna tidning.

Syrt sa räven...Räven hade iallafall en plausibel förklaring till varför han var glad att han inte nàdde rönnbären. Tyvärr kan man inte säga detsamma om dessa kommentarer...Nog hade ni varit glada om ni hade hamnat i hennes skor...

Postat av Tanamera -11 den 20 sep 2009 kl 19:55
hellre Anna Anka än 2svenskan" i niqab!!! Absolut!!!
Måste vi ha någon av dem? Det är ju som att välja mellan pest och kolera.

Anna ar ankan som rort om i ankdammen Sverige....:)
(kan det fa sta denna gangen?)

Tänk att som levande, veta hur hon kommer att se ut efter tio år i graven !

hon kan kritisera andra men inte själv.... skillnad mellan en prostituerad och "fru" Anka är att hon får månadslön från sin man.....fattar inte att heenes man är fortfarande med hennes .... snyg är hon inte..

Jag HOPPAS att fru Anka läser dessa inlägg! (men är tveksam om att hon kan slå på en dator, och än värre ta sig ut på nätet)
hon är en fruktansvärt pinsam kärring! hon har nyss lärt sig att sätta på kaffebryggaren!
sitter och klagar på att sina väninnor är gamla, fula och plastikopererade.... har hon själv några "lycko-speglar" hemma då eller? klagar på stela leenden.... hennes egna läppar ser ju fastklistrade ut ju!........... näää usch för detta spektakel!

Som varning för hur fel en person kan bli, så är Kalle Ankas fru närmast en karikatyr på en tvättäkta bimbo. Tyvärr tror jag inte hon kan skylla på det, hon verkar vara ett tvättäkta ego, en riktigt otrevlig person. Så låt oss glömma typer som Anna Anka, Palin och andra udda lågvattenmärken. Och varför bry sig om våra skatter, Anna, du betalar ju ändå inga skatter här, va ?! Och vi mår bättre än det hårt segregerade, splittrade USA, med stor fattigdom i breda lager - de snuskigt rik over there höjer medellönen som en statistisk lögn.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
Var det rätt att Willy fick lämna tävlingen?
Ja
Nej
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör föräldrar bli skyldiga att betala skadestånd för skador som deras barn orsakar?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Janne "Flash"Snabbaste ryktena i motorvärlden

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem