Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
TVINGADES SäLJA SOFFAN. "Barnen märker av det. Jag kan inte köpa kläder som de behöver, de växer ju båda två. Det finns inte en möjlighet att ge dem det jag vill", säger Heidi Söfting, som har skulder hos Kronofogden, bland annat till sms-låneföretag. Nyligen gjorde Kronofogden ett utmätningsförsök och Heidi tvingades sälja soffan och snart måste familjen flytta till en mindre, och billigare lägenhet.

Heidi ett offer - för snabba lån

Trebarnsmamman Heidi Söfting sitter på en madrass i vardagsrummet. Familjens soffa tvingades hon sälja för att få pengar till obetalda sms-lån.
Samtidigt som tiotusentals svenskar hamnar hos Kronofogden för sms-låneskulder tjänar bolagen mer pengar än någonsin, visar Expressens granskning av bolagens årsredovisningar.
- Tyvärr är det så med företag som lever på andras misär, säger Heidi Söfting, 46.
Sms-lån...
Borde förbjudas.
Borde begränsas.
Det är bra att de finns.

Familjen Söfting - Heidi och hennes två hemmaboende barn, 6 och 13 år - måste flytta. Hyreslägenheten i Hässelby utanför Stockholm är för dyr. Nu har de lyckats hitta en billig tvåa i samma fastighet.
Lågkonjunkturen slog hårt mot familjen förra året.
- Jag var utan arbete och inte med i a-kassan. Jag har eget företag i städbranschen och hade för få uppdrag.
Samtidigt som inkomsterna uteblev samlade sig räkningarna på hallgolvet. Familjen kom efter med hyran.
Heidi frågade släktingar och vänner, men ingen kunde låna henne pengar.
- Jag var tvungen att betala hyran, mat och andra räkningar. Jag var desperat, säger Heidi Söfting.

"Såg inga alternativ"

I februari och mars i år tog hon som sista utväg lån hos två sms-låneföretag - Folkia och Ferratum.
Deras hemsidor lockade med budskap som: "Folkia - ditt stöd i vardagsekonomin" och "Enkelt och säkert - lån för alla tillfällen i vardagen".
- Jag såg inga andra alternativ. Jag var tvungen att ta ett lån - ett snabbt lån.
Hon hade redan försökt med banken.
- Det blev blankt nej där.
Men trots att Heidi blivit nekad lån på banken var det inga problem att få låna hos sms-låneföretagen.
Heidi förstod risken med att ta sms-lån och hon skyller inte i från sig.
- Självklart har jag det största ansvaret. Jag hade inte tagit lånen om jag inte absolut behövt. Och det är så lätt att ta ett sånt lån, det är så snabbt och enkelt när man är desperat.
På sms-lånebolagens hemsidor visas glättiga reklambilder på lyckliga familjer, mammor som kramar sina nöjda barn och fotomodellliknande unga kvinnor som tack vare sms-lånet har fått råd att köpa nya snygga skor.
För Heidi Söfting och hennes två barn var verkligheten en helt annan.
För lånen skulle ju betalas tillbaka månaden därpå, plus den dryga avgiften. Och då fanns det inte heller några pengar.
Det dröjde inte lång tid förrän Kronofogden hörde av sig och nyligen gjordes ett utmätningsförsök hos familjen.

Allt fler kvinnor tar lån

Heidi är långt i från ensam. Hon tillhör den snabbast växande gruppen - kvinnor över 35 år - som hamnar hos Kronofogden med obetalda sms-lån.
När arbetslösheten stiger väntas ännu fler svenskar sjunka ned i sms-låneträsket.
- Risken är betydande att det fortsätter öka, säger Jan Åkerlund, kommunikatör på Kronofogdens förebyggande verksamhet.
Nya siffror visar att 23 000 sms-låneärenden kom in till Kronofogden under årets första sex månader. Det är en ökning med 35 procent jämfört med samma period förra året. Sett från första halvåret 2007 är antalet ärenden fem gånger fler.
- Vi får ofta höra om ensamstående som har mängder med skulder och som grädde på moset ligger ett antal obetalda sms-lån, säger Jan Åkerlund.

Redan dålig ekonomi

Bolagens påstående om att de inte riktar sig till personer med redan dålig ekonomi ger inte Jan Åkerlund mycket för.
- Det är uppenbart att det inte är personer med god ekonomi som tar de här lånen. Jag brukar fråga hur usel ekonomi man måste ha för att inte få ta dessa lån.
Men samtidigt som Kronofogden dränks i sms-lånärenden och familjen Söfting tvingas sälja sin soffa och byta bostad, så ökar omsättningen och vinsten hos många av av de större sms-låneföretagen som Expressen granskat.
Störst vinst - drygt sex miljoner kronor förra året - gjorde branschens jätte Folkia:
- Vår målgrupp är inte alls de ekonomiskt svaga. Det är helt normala människor som ofta bor i hyrt boende, de har en medelålder på 35 år och har 250000 kronor i årsinkomst, säger Folkias vd Per Spångberg, som själv har en årsinkomst på 1,2 miljoner kronor.
Niklas Digrintakis är vd för IPP Sweden:

"Börsen är värre"

- Bilden i media av vår business är missvisande. Den målas upp som dålig, men det finns andra verksamheter som är mycket, mycket värre. Som poker, börsen och mobiltelefoner som ungar får köpa för en krona när de i verkligheten kostar dem tiotusentals kronor.
Men på madrassen i vardagsrummet i Hässelby har mamma Heidi svårt att se att företagen bryr sig om situationen för många av deras kunder.
- Varför skulle de bry sig? De har ju sitt. De tänker väl att är man så korkad att man tar ett sms-lån får man skylla sig själv.

Av David Baas
david.baas@
expressen.se

Av Christian Holmén
christian.holmen@
expressen.se

Av Peter Thunborg
peter.thunborg@
expressen.se

Publicerat 27 augusti 2009
Uppdaterad 28 augusti 2009
Tyck till
Det finns 292 kommentarer på artikeln

Kommentera artikeln

Du är inloggad som Ming

Jag får massor av förfrågningar:

Du är ju sprängfylld med uppgifter. Hur får Du dem ?
Svar: Jag var VD för bevakningsföretag / konsultföretag inom säkerhet. Det blir ofta att man då blir kontaktman mellan brottsorganisation och polis. Faktum är att det finns hög moral även inom brottsligheten. De är stenhårda gällande sexbrott, brott mot barn som exempel. Då behöver man en länk till polis, sociala myndigheter o.s.v.
Men prestige gör att polis / politiker oftast fnyser åt våra uppgifter.
Jag fick av misstag en rapport hem. XXX ( jag ) framstår
rassistisk. Han har i hemmet nazistisk konst.
Svar: jag har tavlor av Salvador Dali !
Politiker är samma sak. men Lövis, varför rota i det som fungerar
Anm: De äter dagligen lunch i maffians krogar. Resten får Ni själva tolka.

Annons i lokaltidningen:
KAOS i baren: 3 cl whisky 15:- Stor Stark 15:-

Kommunen beviljar serveringstillstånd av alkohol. Maffian äger bara i Norra Stor /Stockholm 70 krogar, med tillstånd.
Den har sina rötter i Brasilien och Boston. Europakontor Frankfurt. Varje krog har en målvakt som ägare på papperet.
Kommunen håller en kurs och utfärdar diplom: Ägaren har utbildning i alkoholservering under ansvar. Ingen ansvarig reagerar över omöjliga priset för 3 cl. whisky för 15:-
Förklaring: Öl /Spriten är svartsprit. Omsättning räknas på inköp. Grönsakerna är B sortering som köps svart från grossister. Kött m.m. är olika inköpsvägar. Mycke köps på Willy eller Lidl utan kvitton. Stora inkomstkällan är dock illegalt spel m.m. Denna maffia har stor försäljning av bilar till öst. Finansieras genom maffians växelkontor.

Georgie ringde mig just nu. För fan! Du skriver väl inte att jag är skyldig Krogen XXX 70.000:- spänn. farsan blir galen och slår ihjäl mig. Georgie går i åttonde klass. Han har som många andra skrivit under en skuldsedel. Georgi har
sin skuld till en maffia från Öst. De har helt klara papper på inkassoverksamhet för ett bolag i öst. De planerar att utöka verksamheten. Detta genom att köpa upp osäkra skulder gällande främst SMS lån. Jag tvivlar att ingen betalar när de driver in skulderna.
Ni tror kanske jag fabulerar ? Svar: verkligheten är så fantastisk att några fabler inte behövs. Här sitter naiva politiker och talar om bevakningskameror.

Tanamera.

Du har tyvärr väldigt rätt. Ett annat problem är den s.k ansvars uppfostran man lägger på barnen. De får själva ta hand om barnbidrag plus ofta förvånande stora summor i fickpengar. I ett företag har vi varularm ( snatterilarm). Även om jag lämnat posten som VD, så håller jag mig ajour.
Snatteri har vuxit oehört. Barnen med barnbidrag / stor fickpenning. Snattar sitt klädbehov. Pengarna går till främst alkohol, knark, amfetamin och sjukt spelande på nätet o.s.v. när de åker fast har de märkeskläder i absolut högsta klass. I Sturegallerian finns t.ex. handmålade kepsar för 1200 - 1500:-. Märkesdunjackor för 6.000:-, jeans för 3000:- , skor för 2000:- o.s.v. Ingen hemma reagerar över detta. Ingen begär kvitto. barnen har klockor av toppmodell kring 40.000:- eller mera. Solglasögon för 3.000:- .?? Skolan reagerar inte heller. Ofta får lärarna köpa t.ex. 3000:- solglasögon för 200:- eller 8000:- ny dunjacka för 500:-.

Tanamera.

Du har tyvärr väldigt rätt. Ett annat problem är den s.k ansvars uppfostran man lägger på barnen. De får själva ta hand om barnbidrag plus ofta förvånande stora summor i fickpengar. I ett företag har vi varularm ( snatterilarm). Även om jag lämnat posten som VD, så håller jag mig ajour.
Snatteri har vuxit oehört. Barnen med barnbidrag / stor fickpenning. Snattar sitt klädbehov. pengarna går till främst alkohol, knark, amfetamin

Att en hel del människor drabbas i dagens samhälle kan vi inte ta hänsyn till i den helt fria kapitalisiska verkligheten

Tyvärr så får jag inte varna för vad som är på gång brottsligt i Sverige.

Jag censureras direkt. När jag låg i lumpen fick vi en feltryckt instruktionsbok = Arme Soldat. Skulle vara Armé soldat. Nu säger jag arme svensk !

På tal om felskrift . På ICA finns skylten: Utskuren Biff. Halv Tysk !

Utskuren biff? Vad får man annars, när man köper biff ? En hel ko

I färdigmat disken finns tecken på svår trafikolycka: " Grill-mästarmos ?" Bredvis " Skomakarlåda "

Inför en lag som fråntar SMS bolagen möjligheten att använda statens institutioner (bl. a. Kronofogden) för indrivning av lån. Och kreditinstitut som tar mer än 30% ränta skall lagföras utan pardon.

Varning!

Ett mycket stort grossistlager av pennpistoler finns till försäljning. De ser ut som en reservoarpenna. Laddas med en finkalibrig kula. Effektiv cirka 5-8 meter. Den är mycket osäkert vapen. Säkringen är ett skämt. Instruktionen är att skjuta offret i knäskålen.
Det sälj även ett kombiverktyg med kort vasst blad. Den räknas inte in i knivförbudet. Den är ett verktyg enligt prejudikat i domstol ( idioter ). Med den följer instruktion hur man skall snitta ett offer ! ( kan det bli sjukare ? )
Sex skåpbilar levererades i veckan från en bilskrot i
Uppsala län. I Trakten av Arlanda / Rimbo har motorcrosscyklar Yamahaa byggts om. För vad ? De står nu i en lada. Två mintgröna fyra orangeröda.
De är ombyggda med dubbla golv. Samliga är Volkswagen bussar. Fyra vita och tvåmedelhavsblå. De är falskskyltade med falska skattekvitton. Inte försäkrade eller skattade. Tre skall lämnas i Helsingborg.

Stoppa SMS så tackar organiserade brottsligheten.
De har tillgång till stora belopp att låna ut. Enbart illegala nummerlotteriet, med dragning tre gånger per dag, tar in minst 7 miljarder kronor. Lägg till illegala Toto, illegalt spel på Svenska Spels automater. man gör upp insatsen med ägaren. Ungdomar har i stor omfattning skulder på 25.000:- - 50.000:- Nyligen fick jag besök av 12 grabbar. De hade under grova hot fått teckna på skuldsedlar. Rånta över 44%. De erbjuds att prostituera sig ( bastuklubbar) eller utföra brott ( ofta langa knark, amfetamin, sälja tobak och alkohol, nummerlotter ). De är snart inne i grov brottslighet. De kan ha inkomster på minst 60 - 100.000:- per månad. OBS! Ungdomar! Lockas inte till detta. Det slutar ofta i tragik. Vid stormarknader hyrs ni ganska snabbt ut. Kurt Göransson 16 år är försvunnen. Jag har fått uppgiften bränd i en förbränningsanläggning för djur.
En annan avlivades och lades i en matta som dumpades bland vildsvinen utanför Gnesta.

VECKANS FRÅGA

Hur trivs du på ditt jobb?
USA-Dollar7.6431
Engelska Pund11.9959
Euro10.4888
Kroatiska Kuna1.4636
Thailändska Baht0.2377
Turkiska nya Lira5.1242
Källa: FOREX

 
Toppbild






Bottenbild