Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Scientologkyrkan kräver Per-Olof på 200 000 kronor

Per-Olof Samuelsson lämnade Scientologikyrkan för över 30 år sedan.
Nu kräver rörelsen honom på 200 000 kronor för auditering - en slags andlig vägledning.
- Det här är utpressning. Jag har polisanmält dem, säger han.

På 1970-talet jobbade Per-Olof Samuelsson, 67, i Eskilstuna som översättare vid Scientologikyrkan i Köpenhamn. Han lämnade rörelsen 1977 och därefter har kyrkan låtit honom vara ifred – bortsett från en kort period i början av 1980-talet.
För några månader sedan började han få telefonsamtal från en scientolog i Köpenhamn.
– Det var ett slags försök att värva mig tillbaka. Jag sade att jag inte var intresserad och efter tre uppringningar kopplade jag ur min fasta telefon och skaffade mobil. Sedan dess har jag inte hört något från honom, säger han.

Fått kredit

I juni fick Per-Olof Samuelsson en faktura från Scientologikyrkan i Köpenhamn som krävde honom på 200 000 – oklart i vilken valuta – för tjänster han skulle ha fått på kredit på 1970-talet. Det rör sig om kostnader för så kallad auditering – en form av andlig vägledning.
– Jag förmodade att de avsåg 200 000 svenska kronor. Jag skrev tillbaka att det var utpressning och att jag skulle polisanmäla dem om de fortsatte. Jag vet att de försöker med sådana här krav, men aldrig går till domstol eftersom de vet att de inte får några pengar.
Per-Olof Samuelsson fick även liknande krav i början av 1980-talet, men efter att han skrev en artikel om saken i tidskriften Sökaren upphörde kyrkan att höra av sig.
Sedan en tid tillbaka får han också regelbundet reklam från kyrkan – från adresser i Los Angeles, Köpenhamn och Malmö.

Gör samma sak

I juli skrev Expressen.se om ett medelålders par i Arlöv som polisanmält Scientologikyrkan för ofredande, efter upprepade telefonsamtal. Per-Olof Samuelsson har valt att göra samma sak.
– Jag hoppas att det här ska få dem att sluta trakassera mig, säger han.
Scientologikyrkan beklagar räkningen och hävdar att den är ett misstag,
– Det är helt fel från vår sida – den skulle aldrig ha skickats ut, säger Tarja Vulto, informationsansvarig på Scientologikyrkan i Köpenhamn.
Hon menar att telefonsamtalen upphörde i januari efter att de förstått att Per-Olof Samuelsson inte var intresserad. Den oönskade reklamen beror på dåligt uppdaterade medlemsregister.
– Jag vet inte hur det kommer sig att han står kvar i medlemsregistren. Nu ska vi ta bort honom.

Av Marit Sundberg
marit.sundberg@expressen.se

Publicerat 12 augusti 2009
Uppdaterad 12 augusti 2009
Tyck till
Det finns 62 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Per-Olof, du har helt rätt i att det är fel av kyrkan att kräva ett stort belopp efter flera års slavarbete (det är svårt att kalla det något annat med de arbetstiderna).
Det jag ville påpeka är att kyrkan inte helt plötsligt hittat på att du var skyldig dem pengar utan att det finns ett påskrivet papper som (i alla fall teoretiskt) ger dem rätt att kräva denna summa. Jag ville bara skriva att det inte står någonstans i artikeln om att de har visst fog för sitt krav. Om det sen är lagligt, etiskt eller rättvist är en annan sak. En artikel ska ta upp båda sidorna i en sådan fråga.

Jag har också läst Jeff Hawkins berättelse. Jag och Jeff jobbade på samma ställe på 70-talet, och vi var hyfsat goda vänner.

Min poäng är alltså att jag i flera år jobbade skjortan av mig för Scientologikyrkan. Att sedan kräva mig på väldiga penningbelopp efter det att jag hoppat av är ju ett krav på att jag ska fortsätta jobba skjortan av mig i flera år till, för att göda kyrkan. Det var det jag vägrade göra.

Tack, jag har läst Jeff Hawkins berättelse, det var jag som la ut länken från början :o). Jo, jag har förstått att ledningen består av SO-medlemmar som knappt får nåt betalt, men jag tror knappast David Miscavige nöjer sig med 50 dollar i veckan.

Artikeln jag skrev i Sökaren 1981 finns nu också att läsa på min egen hemsida. Likaså den korrespondens jag hade med scientologerna i början av 80-talet.

Jag ska försöka fatta mig kort.
Mina arbetsdagar var extremt långa och min lön extremt låg. En lång period fick jag ingen auditering alls, och den auditering jag så småningom fick var tämligen värdelös, eftersom den mest gick ut på att sitta och fantisera ihop händelser som skulle ha inträffat i tidigare liv.

Tärningsspelaren påstod att dessa välskrivna berättelser från "fd medlemmar" inte är något annat än dikt och förbannad lögn, och det kan kanske stämma att några är det. Däremot så är den berättelse som nämndes (http://counterfeitdreams.blogspot.com) definitivt inte påhittad. Jag kan visserligen inte själv säga något om tiden före 1992, men resten kan jag gå i god för. Jag känner författaren väl och de flesta händelserna kommer jag ihåg. Själv ser jag behandlingen av Nancy som en vändpunkt i mångas ögon, och sen har det bara gått utför, precis som Jeff beskriver i sin ytterligt välskrivna berättelse.
Anno Nym - om du kan läsa på engelska utan problem så kan du få en berättelse som i stora drag är lik min på ovannämnda adress, och den kan verka makalös, men är alltså helt sann.

Jag vet inte om någon läser dessa kommentarer längre nu när "nyheten" blivit gårdagens nyhet, men jag vill i alla fall försöka att rätta Tärningsspelaren som skrev att han/hon inte tror på de välskrivna historierna från fd scientologer. Det kan mycket väl finnas flera historier som är påhittade, men den ytterst välskrivna berättelse på adressen http://counterfeitdreams.blogspot.com som nämndes är definitivt inte påhittad. Jag känner Jeff Hawkins mycket väl eftersom vi arbetade på samma plats under flera år. De andra personerna som nämns känner jag också och kommer mycket väl ihåg hur illa Nancy Hawkins behandlades.
För den som kan läsa på engelska så kan jag verkligen rekommendera denna otroliga berättelse, som underligt nog faktiskt är helt sann (jag har i alla fall inte hittat något som verkar påhittat i den av det som jag inte själv varit med om eller på annat sätt kunnat verifiera).
Och trots det säger jag mig, konstigt nog, fortfarande vara scientolog.

Att intäkterna hamnar i ledarnas fickor är fel. Alla i ledningen är medlemmar i Sea Organization, och deras lön är 50 dollar i veckan. Arbetsdagen är från 8 på morgonen till 10 på kvällen, 7 dagar i veckan (utom att söndagsmorgonen är ledig för tvätt och städning).
Däremot är den nuvarande ledaren manipulerande och definitivt inte bra för kyrkan (därför är jag inte längre kvar). De som egentligen ska leda kyrkan hålls i husarrest på grund av påstådda fel som de ska ha gjort och alla som försökt sätta sig upp mot ledaren har hamnat i husarrest. Andra har helt enkelt stuckit och försöker få bort ledaren utifrån. Det är däremot inte så lätt eftersom alla på lägre nivåer i kyrkan ser ledaren som en välvillig person som vill att kyrkan ska växa.
Scientologin i sig är inte skadlig, men den kan användas skadligt, precis som en kökskniv normalt ska användas till att skära bröd eller hacka lök, men den kan även användas till att döda någon. Resultatet beror på vilken avsikt användaren har.

På tal om filmstjärnor och sekter: Se upp med Dalai Lama!
1 2 3 4 5 6 7 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg

ROBINSON KARIBIEN

Vad tycker du om Paolos insats?
Bättre än Linda Isacsson.
Sämre än Linda Isacsson.

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska äldre ha laglig rätt att bo ihop?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Malin ForsbergKärleksbloggen

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

BloggkollenDet senaste från kändisbloggarna

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem