Skepp o'hoj, Carl Philip!
I veckan besökte han Smögen på västkusten.
- Det tog inte lång tid förrän hela stället var fyllt med tjejer, säger ett ögonvittne till Expressen.
Prinsen njuter just nu av sin första sommar som singel på nio år. Det var i slutet av förra året som han och Emma Pernald gick ut med att den långvariga kärlekssagan var över.
Men prinsen hänger inte läpp. I sommar har han synts på flera ställen runt om i sommar-Sverige. Tidigare i somras fastnade han på bild när han festade i Båstad. Han var i sällskap med en kvinnlig bekant. "Han såg ut att njuta och dansade en kort sväng på bordet", berättade en källa då för Expressen.
"Verkade ha trevligt"
I tisdags var det idylliska Smögens tur att få besök av singelprinsen.
- Han kom i en mindre båt med en vän och ankrade en annan stor båt som låg i hamnen. De drack champagne och verkade ha väldigt trevligt. En i sällskapet gick upp till en hamnrestaurang och beställde mat. Lite senare sprang servitrisen ner med hamburgare till hela sällskapet, berättar ett ögonvittne.
Stället fylldes med tjejer
Senare syntes en skäggig och kepsklädd Carl Philip på Skärets Krog & konditori.
- Det tog inte lång tid förrän hela stället var fyllt med lokala tjejer. Prinsen verkade vara på strålande humör. Han drack champagne och pratade med väldigt många. Sällskapet gick sen tillbaka till båten, och festen fortsatte till klockan sex på morgonen, berättar ett ögonvittne.
Av Anna Fribergh
anna.fribergh@expressen.se









