Onsdag 10 februari 2010 - Tipsa Expressen

Röding på Apotek Anna Ottosson, dietist & författare.

Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Jessica Alba använder mirakelkrämen.

Få fastare bröst med mirakelkrämen

Jessica Alba, Kirsten Dunst och Sienna Miller - alla älskar den.
Mirakelkrämen som ska ge tillbaka fasta bröst åt nyblivna mammor används till och med av dem som ännu inte fått barn.
Nu har försäljningen ökat lavinartat i Storbritannien.
Fakta

MIRAKELKRÄMEN FINNS ATT KÖPA PÅ NÄTET


Enligt Sian Sutherland på Mama Mio har Boob Tube ännu inte börjat distribueras officiellt på den svenska marknaden. Ett team är just nu i färd med att lansera krämen i Danmark. Nätbutiken www.accessora.se tillhandahåller den dock i sitt sortiment - både som beställningsvara och i butik.

Vill du testa nya mirakelkrämen?
Ja.
Nej.

Boob Tube, krämen vars syfte är att ge fast hud kring bröst och hals, och därmed återskapa samma former som nyblivna mammor hade före barnafödandet, har snabbt blivit kändismammornas favorit.
Enligt Daily Telegraph använde skådespelerskan Jessica Alba krämen efter att hennes dotter Honor kom till världen förra året.

"Saknar motstycke"

Men även andra, bara ute efter att få en fastare byst, har börjat använda Boob Tube. Bland dessa nämns Kirsten Dunst och Sienna Miller och enligt brittiska medier har den fått det smickrande smeknamnet "Wonderbra på burk".
Ryktet om kändisarnas senaste mirakelkräm har fått försäljningen att mer än fördubblas i Storbritannien den senaste veckan.
- Succén saknar motstycke, säger Sian Sutherland på Mama Mio som ligger bakom krämen, till Daily Express.

Tror inte på något lyft

Boob Tubes innehåller bland annat fettsyrorna Omega 3, 6 och 9 som ska hjälpa till att göra huden mer fyllig.
Enligt Daily Telegraph lovar krämen effekt efter bara en vecka.
- Ingredienserna tycks vara de samma som används i cellulitkrämer. Den kan möjligtvis ge mer spänst i huden och förbättra hudkvaliteten, men något lyft tror jag inte på, säger Riikka Veltheim, plastikkirurg vid Akademikliniken i Stockholm.

"Helt osannolikt"

Olle Larkö, professor i dermatologi vid Sahlgrenska, är inne på samma linje:
- Utan att ha tagit del av någon dokumentation låter det i mina öron helt osannolikt.
- Brösten väger oftast ett antal kilon och det är knappast något en kräm skulle klara av att lyfta, säger han.

Av Clarence Frenker
clarence.frenker@
expressen.se

Av Johanna Reimers
johanna.reimers@
expressen.se

Publicerat 1 augusti 2009
Uppdaterad 3 augusti 2009
Tyck till
Det finns 16 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Solidag; kanske det retande ämnet heter "bebis"?..

stora flickan, stå där laxfärgad och exponera tuttarna,,,hrm

Om aprikoskräm är gjord på aprikoser så måste "kändiskräm" vara gjord på?....

tycker hon kunde ta av sig den där laxfärgade klänningen så man fick se "nöjesfältet" också..
"mejerierna" av underordnad betydelse..

Smörja brösten med vad när man ammar? Tänk till när det gäller försvarslösa bebisar. Sväller huden brukar det bero på något retande ämne.

Bara där är vårter...

Allt kan säljas med mördande reklam... Tror inte ett ögonblick på att en hudkräm kan ge fastare bröst. Tänk om folk började använda hjärnan och tänka efter lite före. Spara pengarna och köp en snygg BH istället som ger bysten lite stadga.

Varför inte? Kan vara kul att testa !

Jag tror inte på sådana mirakelkräm.Hörde då att kalldusch ger fastare bröst.

om du tittar intensivt länge på fotot kanske du får en fastare snopp....
1 2 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
BLOGGHälsobloggenmed Anna Ottosson
BLOGGAnna BäsénMedicinbloggen

Inkl. förklaringar
Hela ord
BLOGGSpola kröken?Läsarnas bloggar om alkohol.

 
Toppbild










Bottenbild