Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Terese Cristiansson: Är de redo för ett krig?

Svenskarna skickades ner för prata demokrati och dricka te med byäldstar.
Dela ut ficklampor och klappa små barn på huvudet.
Nu står de i stället mitt i eldstriden och vädjar om fler bepansrade fordon för att skydda sina liv. Är de redo för ett krig?

Att svenskarna nu hamnar i eldstrider är ingen överraskning.
Sedan förra året har våldsvågen sköljt över Afghanistan. Självmordsbomber, vägbomber och eldstrider. Framförallt har civila drabbats men även de internationella trupperna har gjort stora förluster och den nuvarande månaden är den dystraste sedan kriget startade 2001. Kalla det konflikt. Kalla det krig. Den svenska, så kallade fredsbevarande, truppen är mitt i det och då är beskjutningar att vänta.

Orsakerna till att svenskarna blivit mer utsatta i det norra, tidigare lugna, området är flera. Den viktigaste faktorn är att talibanerna återhämtat sig efter att de besegrades av Norra alliansen och USA 2001. Metodiskt har de med lika delar smek och våldsamma hot fått delar av den fattiga befolkningen med sig i drog- och vapenhandeln vilket stärker deras ekonomiska position. Länge har denna utveckling varit centraliserad till södra och östra Afghanistan men sprider sig nu även i de norra delarna, där den svenska Isafstyrkan befinner sig. En orsak kan vara att vissa mattransporter som tidigare kom från Pakistan numera sker via norr. Internationella transporter är pengar och tydliga måltavlor för talibaner och kriminella gäng.
En annan anledning är att de svenska trupperna inte i samma utsträckning är ute och dricker te med byäldstar som de en gång skickades ned för. I stället ska de understödja den afghanska polisen och militären. Det gör dem mer utsatta.
Ytterligare en faktor är att de amerikanska trupperna de senaste månaderna, som en del av president Obama-taktik, gått in hårt i talibanernas hemmabyar - då blir det eldstrider och de internationella trupperna dras lätt över en kam.

Men den allra viktigaste orsaken är det kommande presidentvalet den 20 augusti. Att talibanerna vill skapa oro när ett förhoppningsvis demokratiskt val ska ske är en logisk gerillastrategi. Skräcken hindrar folket från att rösta och den nuvarande regimen kan kritiseras för landets instabilitet.
Hur illa det kommer att bli är svårt att säga. Vad som händer efter valet är omöjligt att avgöra.
Men förhoppningsvis, möjligen tveksamt, är de svenska trupperna redo för att inte bara hålla sig själva vid liv utan framför allt göra det de är skickade för: stärka stabiliteten, bygga för fred och ge trygghet till de civila afghanerna.

Av Terese Cristiansson
terese.cristiansson@expressen.se

Publicerat 25 juli 2009
Uppdaterad 25 juli 2009
Tyck till
Det finns 41 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

"De svenske" verkar ju klara sig rätt bra på egen hand. Nu har de äntligen fått pansrade bilar till skydd.
Kampen mot Talibanerna är kampen för "Kvinnofrid", som Birger Jarl införde i Sverige på 1200-talet. Är verkligen på tiden att Afgahnistan får det också

DMustaine,
Det var en retorisk fråga... i filosofiska termer. Människor kan helt enkelt inte diktera de villkor andra skall leva efter utan att lägga in sina egna tolkningar av saker och ting. Sedan har vissa individer alltid velat diktera andras villkor för egen vinning sedan urminnes tider. Det enda som skiljer nutid från dåtid är hur systemen för att åstadkomma detsamma är uppbyggda. Demokrati ger tyvärr alla aspekter av människans avarter fria tyglar och sammhället kollapsar inifrån istället för utifrån som vid krig...

En fred där nere det hänger på om våra soldater får kriga att det tillåts ett fullskaligt krig.
US det är ju totalt inkompetenta, taffliga stickoperationer faen de förlorade två helikoptrar och närpå 16 man på att inta ett talibanskt kulsprutenäste hållet av sex man med två tunga kulsprutor och ett granatgevär.
Den journalfilmen var skrämmande US verkar inte kunna slåss på marken och det verkar inte ha viljan till det heller deras doktrin verkar att vara massiva missiler och affärer.
Sorgligt att vi lät oss luras med in i smeten och vi kan knappast dra oss ur nu.

Soldater kan väl inte vara där för att prata demokrati. Snarare skydda demokratin. (behöver vi här i Sverige också) Bildt & co är väl dem som ska sköta snacket och soldaterna försvaret mot talibangänget. Sedan kan man inte komma och säga, när man skrivit på för soldattjänsten, att vi åker hem! Dom skjuter ju på oss...

Hur naiv kan man vara? Om ett land är i krig och man åker dit, då är det väl inte för att semestra! Undrar om grabbarna tänkte på att ngn kanske skulle vara så taskig att skjuta på dom.
Visst, det är tragiskt om människor blir skjutna, men går man frivilligt in i en krigshärd, då får man väl tänka sig att det kan bli farligt också. Det finns ju lagar för krig, men kan man begära att alla mitt i skiten skall sitta och läsa på reglerna om vem man får rikta elden mot?
Visst, kan vi skapa fred är det ju allra bäst, men var beredd på att alla kanske inte tycker lika, och då kan man ju råka illa ut.

Är vi Svenskar redo för en eller flera Svenska soldater som tillfångatagna visas upp i en videofilm av Talibaner?

Tänk om någon av dessa är en Svensk ung kvinna?
Vilken behandling kommer de att få av sina fångvaktare...?
Speciellt en kvinna........?

(Hoppas inte att våra myndigheter skickar några unga Svenska kvinnor dit......)

Huka er alla RYSSEN kommer han har varit på väg sedan 1814,men nu kommer han.Och vi skickar dom få soldater vi har till Asien för att delta i en ockupation av en stat som vet hur man besegrar imperier.

Afghanerna har vunnit över många imperier och kommer oxå att göra det nu.Det är bara att se till att döda tillräckligt många av ockupationsmakternas soldater.Vadå FN-mandat .Svenskarna strider under en USA-general.

En-för-alla, alla för en !!!
Småpåven Jan Guillou "tycker inte" att svenskar ska hjälpa till i Afghanistan. Nähä... men om Sverige överfölls av Ryssland då... då hade han sannolikt kommit snubblande med gråten i halsen och bönat om omvärldens hjälp. Afghanistan är en stor opium-förgiftare av vår värld. Talibanerna är en cancer i världen, med neanderthala idéer som saknar humanism, frihet, demokrati. Nä, stärk istället svenskarnas vapen och skydd, ocg ge dom mer utbildning !

Nu kan vi förvänta oss motattack från Talibanerna mot svensk militär, med civila offer, i Stockholm? Det har dom nämligen rätt till enligt folkrätten.
1 2 3 4 5 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
 
Vem har svåraste coachjobbet i VM?
Sven-Göran Eriksson, Elfenbenskusten.
Lars Lagerbäck, Nigeria.

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör skatten på alkoläsk höjas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Janne "Flash"Snabbaste ryktena i motorvärlden

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem