Fredag 19 mars 2010 - Tipsa Expressen

Är det skumt att nätdejta?Katerina Janouch, Sexexpert

Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
EGEN SEXSIDA. Sofie och Johan tycker om att visa sig nakna på på nätet, framför allt för att få kontakt med andra par.

"Därför visar vi upp vårt sexliv"

Nätet vimlar av sexbilder på par. En del söker kontakt medan andra bara vill synas.
Möt Sofie och Johan och Arvid och Sonja. Två par som visar upp sig på internet.
Fakta

”Ingen vill betala för bimbos längre”


* De stora porrbolagen är omkörda av hemmafixare som på skakiga filmer och blurriga bilder utövar sex i alla former. Bäst säljer den porr som har en vardaglig touch. Så här säger Mattias Andersson, författare till ”Porr – bästsäljande historia” i en tidigare
intervju i Expressen:
– Folk gillar det som ser äkta ut. Han spår att det blir svårare
att ta betalt för ”industriproducerad” porr i framtiden.
– Ingen vill kolla på bimbos i lyxmiljöer längre.


”Var försiktig med vad du lägger ut”


* Den som vill publicera intima bilder och filmer måste tänka
efter före, kommenterar Ylva Franzén, erotikpedagog. Sexbilderna finns på internet för evigt och sprids med blixtens hastighet.
– Du vet aldrig vem som använder bilderna på dig och din partner. Det finns många sjuka människor där ute. Hon tycker sig inte riktigt
förstå grejen.
– Det kan vara ett utslag av bekräftelsemani att blotta sig psykiskt och fysiskt.

TEXT: MONICA SANDBERG


Sajter som paren använder:
Johan och Sofie lägger ut sina bilder på kontaktsajten Bodycontact.com.

Arvid lägger ut sina bilder på en egen hemsida, www.arvidg.se.

Johans och Sofies underliv kan vem som helst se på nätet.
Bilder på dem ligger ute till allmän beskådan.
- Det är naturligt att visa oss nakna, säger paret.
Vi söker älskarinna, älskare, sexkompis, anonymsex, par och nakenbadare.
Så står det på Sofies och Johans sida på sexsajten Body contact på internet. Texten illustreras med nakenbilder och ett foto som visar när de har sex.
Varken Sofie eller Johan har några problem med att visa sig som Gud skapade dem. Tvärtom. De verkar vara stolta över bilderna och visar upp dem utan att rodna. Johan och Sofie träffades via en sexsajt för ett år sedan. Numer är de förlovade och har en bostadsrätt i en mindre stad utanför Stockholm.
- Det är en naturlig grej för oss att visa oss nakna på nätet. Det är inte konstigare än att lägga ut andra bilder.
- Men vi lägger enbart ut bilderna på Body contact, inte var som helst, säger Johan och Sofie.
De har en känsla av att amatörfoton på "äkta" par är heta och eftertraktade.
- Det är mer på riktigt, inte sminkat eller redigerat, säger de.

Mamma inte förtjust

Vänner och familj gör ingen stor sak av deras bilder. Visserligen är inte Sofies mamma och pappa stormförtjusta men accepterar det. De vänner som vet om deras sexbilder har heller inga negativa åsikter.
- De tycker bara att det är udda men samtidigt intressant, säger Johan.
- Men samtidigt är det många som inte förstår, fyller Sofie i.
Johan och Sofie är nöjda med sidan på nätet och tycker att den fyller sin funktion. Tack vare den har de under sitt år tillsammans kommit i kontakt med fyra andra par som de haft sex med.
Redan på andra dejten tog Arvid erotiska bilder på flickvännen Sonja. Sedan har det fortsatt. Nu finns parets fotografier på internet.
- Men bilderna ska vara sensuella, inte porriga, säger Sonja.
Hon känner sig naturlig framför kameran och har inget emot att andra får ta del av bilderna.
- Nej, det känns inte konstigt alls. Jag är trygg med de foton som vi lagt ut.

Av Monica Sandberg
sondag@expressen.se

Publicerat 18 juli 2009
Uppdaterad 19 juli 2009
Tyck till
Det finns 19 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Hej på Er!
Att vika ut sig och visa att man gillar ha sex är väl inte fel, det finns värre saker att debattera en detta. Fortsett gärna med vad ni håller på med och strunta i kritiken, om det skulle finnas en gud så skulle detta vara en strunt mot vad som händer i världen med krig, våld och andra hemsk heter som händer.

men gud va löjligt o hålla på o prata om bajs!!! Detta handlar ju om sex...att ha sex med andra par i ett förhållande!!! De som gillar bajs får väl hålla på med det om dom vill...o de gör dom ju...men här snackar vi ju om sex...

Herr Kanon: ja just det det glömmde jag. Alla som ska börja bajsa offentligt eller redan har: kommer i sin tur bereda andra människor glädje och upphetsning. Ert mod kommer göra att ANDRA - VÅGAR!!! göra lika dant. Naturliga behov som naturliga behov!

Free your mind free your body!!!

Min granne promenerade med hunden i skogen.
Där var massor av par helt nakna, som hade sex lite huller om buller.
- Han stannade upp och sa:
- Vad Ni än håller på med så har Ni tur med vädret !

niklas75, ar Du saker pa, att det var "typ" Du menade_

Jag skrev typ att ni kommer någon gammal bitter nucka förfasa sig över detta fenomen. Nu var det inte så många bittra nuckor som förfasade sig förutom någon bitter, pryd och pinsam moderator som cesurerade mitt inlägg. Borde inte 9 års grundskola gälla även för moderatorer, eller räcker verkligen en prenumeration av "Min häst"?

Query. Kan du inte komma på något själv utan att du måste kopiera mitt inlägg och dessutom förvränga det. "som i sin tur bereder andra människor glädje och upphetsning" skrev jag. Inte "att göra likadant". Sedan så skrev jag "naturliga LUSTAR" inte behov.

Artikeln handlar om sex och nakenhet vilket för mig inte har det minsta med bajsande att göta. Men det kanske det har för dig.

Nåja, det finns ju faktiskt även filmer/foton för sådana som dig. Kanske t.o.m likasinnade människor som du kan träffa. Vad vet jag.

"Vad är det FÖR fel....." ska det vara förstås ;)

Herr Kanon, kommer du säga det till dom ska börja bajsa offentligt med: heder åt dom som vågar leva ut sina naturliga djuriska behov och som dessutom vill posera på fotografier som i sin tur bereder andra människor att göra lika dant. Inget fel med det.

Fortsätt så trotts att det finns individer som själva verkar vara fast i tvångsneuroser kring kropp och uppfattning och därför tar varje tillfälle till att spy galla över samt nedvärdera dessa avslappnade och naturliga människor.

Ert mod kommer (viktigt!) också att få andra att kasta dessa konstgjorda bojor som skapats av religionen och dess moral som även "spillt över" och blivit till en norm i det svenska samhället.

Free your mind, free your body.!!!

Fattar ingenting!
Vart är Vi på väg?
Vad är det fel med att håller ens eget partnerskap helig?
Ingen annan i världen har med mitt privat liv att göra, varför ska jag då dela det allra heligaste med de??

nej nej nej - jag är ingen moralist, men mitt sexliv har inte ett smack med någon annan att göra och vill andra visa upp sig på det sättet, får de också står för konsekvenserna!!
1 2 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
Män höga av kvinnliga kurvor
Ny studie avslöjar varför män attraheras av kurvor. DISKUTERA!
Vad gör dig hög?
Kantigt
Kurvigt
Både och
Inget
BLOGGSingel i SumpanAnnica Sundbaum- Melin
BLOGGStewies liv och förlustelserSkön gaykille... livet, kärlek, sex, och allt det andra.

 
Toppbild











Bottenbild