Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Följer nyheterna från Iran - med Facebook

GÖTEBORG. Svenska iranier använder internet för att hitta nyheter från hemlandet.
Via Facebook och Twitter sprids nu information om de våldsamma sammanstötningarna.
- Just nu är jag rädd att situationen ska förvandlas till ett fullständigt blodbad, säger Nasem Tahvilzadh i Göteborg.

För snart en vecka sedan förbjöd Irans kulturminister alla internationella medierna att rapportera från gatorna i huvudstaden Teheran. Genom daglig mejlkontakt med sina vänner i Teheran får Nasem Tahvilzadh och många andra svenska iranier ändå löpande rapporter.
- Det kommer varningar från våra kompisar för att åka med i ambulanser. De säger att en del av ambulanserna kör skadade direkt till hemliga polisens högkvarter. Nu sprider oppositionen information om hur folk kan erbjuda de skadade första hjälpen, säger Nasem Tahvilzadh.
Traditionellt har samhällsuppror och revolutioner rullat i gång med flygblad, torgmöten och megafoner. Nu är det i stället sociala medier som bloggar och Twitter som används.
- Det är som att hela befolkningen förvandlats till medborgar- journalister, säger Taher Pelaseyed.

SÅ GÖR DU
I dag -  med internet -  är det närapå omöjligt att strypa informationsflödet från ett land. Så här gör du för att höra rösterna inifrån Iran.
Twitter
På Twitter finns det mycket matnyttigt att hitta under sökord som ”iranelection” och ”Iran”.
Facebook
På Facebook finns ett stort antal iranier som ofta länkar till engelskspråkiga bloggar som skriver inifrån Iran. Du kan också söka på "Iran" och klicka på "sidor" eller "grupper".Se även presidentkandidaten Mir-Hossein Mousavi. Vem som uppdaterar sidan är oklart, men statusraderna är ofta intressanta. http://www.facebook.com/mousavi
Youtube
"Iran" kan ge intressanta träffar på YouTube. Välj att se "senaste". I informationsrutorna kan du klicka på länkar till bloggar och oberoende nyhetssidor.

Av Markus Hankins
markus.hankins@gt.se

Publicerat 22 juni 2009
Uppdaterad 22 juni 2009
Är Hammarby värdiga svenska mästare?
Ja
Nej
Tycker du att SM-finalen borde ha skjutits upp?
Ja
Nej
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör skatten på alkoläsk höjas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Janne "Flash"Snabbaste ryktena i motorvärlden

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem