Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Lars Ohly gratulerade statsminister Fredrik Reinfeldt: "Bostadsbristen är er förtjänst  grattis!"

Ohly: "Bostadsbristen är er förtjänst - grattis!"

Grattis, regeringen!
... men hälsningen kommer från Lars Ohly.
- Gratulerar! Ni har lyckats se till att en hel generation håller på att förlora sin framtidstro, säger Vänsterledaren.

Riksdagens partiledardebatt haglade av uppmuntranden från Vänsterpartiets Lars Ohly.
Men inte för saker han själv gillar - utan för sådant har tror att alliansregeringen tycker om.
- Bostadsbristen är er förtjänst – grattis! sa Lars Ohly till statsminister Fredrik Reinfeldt.
Centerpartiets ledare Maud Olofsson fick ett grattis för växande klyftor i vården.

Björklund gratulerade tillbaka

Sedan fortsatte Lars Ohly med Folkpartiets ledare, utbildningsminister Jan Björklund.
- Grattis, kunskapsnivån i samhället sjunker nu!
Jan Björklund gratulerade tillbaka:
- Om sjunkande kunskapsnivåer är något som ska gratuleras så är det väl vänsterblocket som ska gratuleras för de senaste 20 årens utbildningspolitik.

Avslutade med gratulation till Hägglund

Lars Ohly hade en avslutande gratulation till Kristdemokraternas ledare, socialminister Göran Hägglund.
- Ni har lyckats. Nu ökar socialbidragen explosionsartat i landet.
Göran Hägglund hade inget grattis tillbaka, utan målade i stället upp en bild av hur det skulle se ut om Lars Ohly styrde Sverige:
- Jag är säker på att det är fler som skulle gå till socialkontoren

Av Carl V Andersson
carl.andersson@expressen.se

Publicerat 17 juni 2009
Uppdaterad 17 juni 2009
Tyck till
Det finns 17 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

chillan....du verkar inte veta så mycket heller!

Det är inte bara att börja bygga. Planritningar måste ändras, anökningar hos länsstyrelse, överklaganden osv osv.
Erkänn istället att sossarna inte har haft förmåga att bygga bostäder, utan de har tillåtit att bostadsrätter fått öka i massor. Tydligen är det skillnad på folk och folk!

Det är bostadsbrit i Stockholm. helt rätt, men det är i innerstaden och dess omgivningar. Det är förbanne mej kannpt bostadsbrist utanför tullarn och förorterna.
Det är definitivt inte den nuvarande regeringens fel.
Ett hus ska planeras, ritas och byggas. tar minst 3-4 år, från att man har bestämt att ett hus ska byggas tilld et står färdigt. Och vem satt då vid makten....jo självklart den rödgröna sörjan. Hur f-n kan man vara så korkad att man gnäller på den nuvarande regeringen för att man själv inte planerade för bostäder när man satt vid makten ?
Det tyder bara på fullständig brist på verklighetsförankring.

Det är sossarnas fel!

skulle inte dom röda haft makten i nästan 50 år. så skulle vi ha fått emigrera allihop inte fan hade Borgarpacket byggt landet.

Det fanns vid senaste valet 600.000 ungdomar/vuxna som bodde kvar hemma eller på annat sätt saknade eget boende ..
Minnet är kort och hos kommunister kortare ändå

Finge Ohly bestämma, skulle Sverige enligt hans partiprogram ta emot ännu fler invandrare... Gissa hur det skulle påverka bostadsbristen. Låt honom bestämma någon annan stans än i riksdagen!!!

Bostadsbristen kan man inte skylla den här regeringen för. Den har varit enorm sedan 60-talet, så det kan vi tacka sossarna för!

Det var likadan bostadsbrist på 80-talet också, trots årtionden av vänsterstyre. Problemet är att alla studenter prompt måste bo i city, vore bättre att flytta ut universiteten till någon förort så att bilar, personal och elever försvinner från city. Skulle motverka segregation också med ett universitet i Hammarkullen eller Rosengård.

a.k.a! Du vet nog inte riktigt vad du snackar om! Den största anledningen till att det inte bygg är att bankerna inte lånar ut pengar. Räntorna var det mycket länge sedan dom var så låga som nu så det är enbart bankernas fel. Undwerligt att inte den sittande regeringen reagerar på bostadsbyggandet! Är dom inte intresserade av att bygga bort bostadsbristen? På 3 år hinner man mycket om man bara har viljan!!

Det är för dyrt att bygga i Sverige. (Höga skatter, höga lönekostnader och arbetsgivaravgifter). Det är omöjligt att ta ut de hyror som behövs för att få igen pengarna på ett nybyggt hus. Alliansen har regerat i knappt tre år. Vad gjorde sossarna före regeringsskiftet. Ohlys uttalande visar varför han inte duger i en regering. Han är fullkomligt inkompetent.
1 2 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Är historieskrivning en fråga för riksdagen?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem