Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
DEN NAKNA SANNINGEN. Lars-Inge Svartenbrandts dotter Jackie Ferm berättar i tidningen Slitz om sin uppväxt - och viker ut sig. "Jag har fått leva ett skitliv", berättar hon.

Svartenbrandts dotter gör utvik - hämnas på pappa

Dottern till en av Sveriges mest kända brottslingar låter kläderna falla.
Lars-Inge Svartenbrandts dotter Jackie Ferm gör revolt genom att vara med i Slitz.
- Jag vill att han ska få smaka på sin egen medicin, att han ska skämmas lite.

I kommande numret av magasinet Slitz berättar Jackie Ferm om hur det var att växa upp som Svartenbrandts, numera Lars Ferm, dotter. Hur hon i skolan kunde hota kamraterna genom att nämna fadern.
- Jag sa att han skulle komma och mörda dem om de inte passade sig. Det kan jag göra fortfarande, säger Jackie Ferm till Slitz.
Jackie Ferm tror inte att hennes pappa kommer att tycka om de lättklädda bilderna i herrtidningen, men det bekommer henne inte.

"Tror inte han vill veta"

Faksimiler hämtade från tidningen Slitz.

- Jag berättade för honom att jag gjort en intervju, men inte om bilderna. Jag tror inte att han ville veta heller, säger hon till Expressen.
Hon förklarar:
- Jag har fått leva ett skitliv, så jag vill att de som gjort så mot mig ska få läsa om det. Jag vill hämnas för vad han gjorde mot oss barn, säger Jackie Ferm.

Klarat sig från fällorna

Faksimiler hämtade från tidningen Slitz.

Trots att hennes pappa otaliga gånger orsakat stora rubriker landet över har Jackie Ferm klarat sig undan klassiska fällor. För Slitz berättar hon att inte fastnat för vare sig alkohol eller droger.
I utviket har Jackie Ferm stöd av sin mamma.
- Hon har själv använt medier när hon kunnat, så hon tycker att det är bra att jag får komma till tals, säger hon.

Av Emma Kruskopf
emma.kruskopf@expressen.se

Publicerat 16 juni 2009
Uppdaterad 16 juni 2009
Tyck till
Det finns 50 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Skönt att något gott har kommit ur den mannen :)

L-i-Linkan 39 den 16 jun 2009 kl 19:46
Det kan ju vara så att dottern har en vacker mamma som hon liknar.

gibben 49 den 16 jun 2009 kl 12:07
Hämnden måste bestå i att pappas kåkpolare använder
tidningen som runkmotiv bakom gallren...


Jag tror att det var det som var hennes tanke.

Jag är rätt så ny, oj då! Man kanske inte ska kommentera...
Oops, folk vett liksom...;););)

Hehe, Vad underbart! Diskussioner och debatter...jag ger er hjärnträning!
Kommer starta en blogg genom slitz...! Då måste ni kommentera som ni gör här, hemska och fantastiska kommentarer...
Ni får all förklaring där...! Men ni är ju också smågalna, eller? Eftersom ni inte har något bättre för er än att sitta och kommentera, då är ni likadana som mig!
Jag kände för detta och så blev det...
Världen är värre och allt har nästan gjorts!
Keep up the good work!
KRIGA MED KÄRLEK EVERYONE!

En sådan kropp skulle jag också gärna visat upp och använt mig av för min och andras njutning. Så vacker, men så tråkigt att det verkar vara andra skäl än lust och önskan att visa upp sig som är anledningen. Det vilar en tragik i alla brott för samtliga inblandade.

"reg x den 16 jun 2009 kl 13:06
colle 45 den 16 jun 2009 kl 12:

De där lagarna vi har idag är kompromisser både borgare och sossar står bakom dem.

Man trodde ju att borgarna skulle vara lite hårdare i nyporna mot de kriminella inget har hänt på 3 år och lär inte göra det i framtiden heller."

Jo det ligger en del i det du säger men jag tycker att borgarna behöver mycket mer tid på sig. Man vänder inte på en björn så lätt under en mandatperiod. Några bra åtgärdsprogram av borgarna har suttits igång som första sak. Att gå för radikalt hårt fram direkt efter regeringsbyte är kontroverseiellt.

Sverige behöver mjukas upp för nyta tag och borgarna är på den vägen tycker jag.

Ojssan va länge denna artikel fanns som diskussionsämne.

Det verkar vara så intressant för expressen när en blivit en dagens hjälte o viker ut sig. Tjejen följer trenden att vara utvikningshora för allmänheten. Och Slitz får sig bra reklam. Avtal mellan kanske?

Man tjänar pengar o fåt kanske tillfällig lyft för sexuallivet. Dagens trend det

Tragiskt att det tas till tidningarna...

Det jag minns Lars Ferm för är när han tömde sitt automatvapen rätt gnm polispiketens plåtar, skadade poliser besinninslöst-sen -det har han erkänt- avrättade han två av mina kompiksar på Kungsgatan i Srth, han är fast i samma koncept-våld, råna, hota, skrämma han blir ALDRIG bättre, han ÄR PSYKOPAT!
1 2 3 4 5 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska åldergränsen på Systembolaget sänkas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör