Stökig demonstration i Lund
Vid Bredgatan försökte en grupp aktivister storma ett obebott femvåningshus - men polis stod i vägen.
- Då började de kasta sten på polisen, säger Rebecka Sjöberg, KVP:s reporter på plats.
En person blev nedslagen i tumultet som uppstod.
Flera hundra demonstranter samlades i Lund på lördagen för att delta i helgens ockupationsfestival. Syftet med aktionen är att sätta fokus på bostadsbristen i städerna. Tre hus ska besättas - "vilket fint hus, det tar vi" är deras krav. Piratvillan, Gatukontoret och Salongen är husens smeknamn - men var de finns i verkligheten är en hemlighet även bland aktivisterna.
Kastade smällare
Fler unga anslöt sig till aktionen då demonstranterna började sin marsch från Stortorget på eftermiddagen. Några av aktivisterna kastade smällare mot polisens hästar eller avlossade andra typer av fyrverkerier rakt upp i luften.
Vid 17-tiden försökte en grupp aktivister storma ett obebott femvåningshus på Bredgatan.
– Men polisen stod för ingången och demonstranterna började kasta sten mot polisen, säger KVP:s Rebecka Sjöberg.
Under inbrytningsförsöken uppstod flera konfrontationer mellan poliserna och ockupationsaktivisterna. Polisen använde batonger och pepparsprej medan aktivister kastade flaskor och hela cyklar mot muren av uniformerad personal
En till sjukhus
I tumultet slogs en person till marken på S:t Petri kyrkogata efter ett batongslag. Personen fick föras till sjukhus.
Tidigare på dagen hettade det även till då polisen med milt våld beslagtog ett antal kundvagnar som deltagare ville ha med under demonstrationen
Enligt KVP:s reporter på plats hade demonstranterna klätt sig i fyra olika färger - grönt, rött, gult och blått.
– Enligt uppgift ska de blåklädda vara fredliga medan de andra ha en mer aggressiv agenda, säger KVP:s reporter.
En person har hittills gripits för förberedelse till grov misshandel.
– Han hade föremål på sig som han kunde tänkas kasta. Vi hittade även fyrverkeripjäser i hans bil, säger Eva-Gun Westford, informatör vid Skånepolisen.
Vid 18-tiden berättade hon att demonstrationståget var väg söderut igen.
– Men det tänker vi förhindra.
Av Rebecka Sjöberg
rebecka.sjoberg@
kvp.se
Av Anna Mattsson
anna.mattsson@
expressen.se
Av TT
expressen@
expressen.se





