Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

MP öppnar för mittensamarbete

Vänsteralliansen bör bilda majoritet med något av mittenpartierna om inget av blocken får majoritet i nästa val.
Det anser Miljöpartiets språkrör Peter Eriksson.

Oppositionspartierna har tidigare deklarerat att de inte tänker bilda en minoritetsregering som är beroende av någon form av stöd från Sverigedemokraterna (SD). På Politikerbloggen upprepar Peter Eriksson nu detta samtidigt som han kritiserar statsminister Fredrik Reinfeldt och Kristdemokraternas ledare Göran Hägglund för att de inte ger besked i den frågan.

Bjuder in mittpartier

"De håller fortfarande öppet för att regera med SD som parlamentarisk grund. Jag tycker att det är problematiskt på grund av SD:s mer eller mindre rasistiska hållning", skriver han.
Samtidigt föreslår han att vänsteralliansen bör bjuda in något av mittenpartierna, om inget av blocken får egen majoritet efter valet 2010. " I det läget tycker jag att alla demokratiska partier måste vara beredda att skapa en ny majoritet utifrån läget i riksdagen. Det naturliga vore att de rödgröna bjuder in något av de så kallade mittenpartierna till ett bredare samarbete", skriver han.

Vägrar M

Moderaterna tänker däremot Miljöpartiet inte samarbeta med, framhåller Peter Eriksson.
Socialdemokraternas partiledare Mona Sahlin låter hälsa via sin pressekreterare att hon håller med om att Moderaterna måste ge besked om Sverigedemokraterna. Hon välkomnar också att Miljöpartiet upprepar beskedet om att man inte tänker samarbeta med vare sig Moderaterna eller Sverigedemokraterna.
Om förslaget att samarbeta med något av mittenpartierna säger Mona Sahlin ingenting. Däremot säger hon att Miljöpartiet i praktiken ökar pressen på mittenpartierna.

Publicerat 28 april 2009
Uppdaterad 28 april 2009
Tyck till
Det finns 347 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

salvenius: "Jodå, AMS-utbildningarna var bra på att ge folk arbete."

Märkligt att inte A.Borg slåss med näbbar och klor för att försvara AMS-utbildningarna. Det var ju så han kunde få sin ekonomiska utbildning. Och se, enligt vissa här, den bästa finansminister Sverige NÅGONSIN haft!

roger s: "Nuder och Östros har aldrig haft ett riktigt jobb, det har Borg."

Vaddå för "riktigt" jobb? Kårordförande i Uppsala studentkår ?

Borgare: "där den tidigare socialdemokratiska finansministern Kjell-Olof Feldt sågar Mona Sahlins och Thomas Östros skatteförslag."

Men du tar inte med att han direkt förnedrar regeringen med orden:
"Den enda institution regeringen verkligen slår vakt om är statsbudgeten och varumärket Anders Borg"

snuskburken: "Anders Borg sa för ett år sedan: "”Ingen delar svartmålarnas depressionsfaror”.

Det är just denne pajas till finansminister som vissa här avgudar, vilket är häpnadsväckande.

Wow! "Miljöpartiet öppnar för mittsamarbete".... Grattis Sverige! Där kom lösningen. Not! Öhh... hallå Peter Eriksson, vilken planet sitter du på ? Som om någon bett om ett sådant samarbete. Alliansen leder landet just nu. I svåra tider - med den äran. Så vem behöver ngt av partierna i den klagande missnöjda vänstergeggan? Som om Landskrona skulle göra utspelet: "Vi kan tänka oss att låta IFK Göteborg och AIK gå ihop med oss inför nästa års allsvenska". Lite lätt skrattretande!

Ang förmögenhetsskattens återinförande.

" Dagens citat hämtas med fördel från Aftonbladets debattsida, där den tidigare socialdemokratiska finansministern Kjell-Olof Feldt sågar Mona Sahlins och Thomas Östros skatteförslag. Socialdemokratins nya dynamiska duo vill ju återinföra förmögenhetsskatten, mot bättre vetande.
Först förklarar Feldt hur skatten i praktiken fungerade: den var "frivillig för många välbeställda familjer", men "de som inte kunde undkomma förmögenhetsskatt var i princip löntagare som ägde en villa eller ett fritidshus", som "kunde beskattas därför att deras tillgångar var den minst rörliga delen av skattebasens kapital".

roger s din Reinfeldt har aldrig haft ett riktigt jobb han är en politisk brolier!

roger s 16:19 man måste väl beskatta där det finns pengar?

Snuskburken, att det är en världskris är det Borgs fel också? Nuder och Östros har aldrig haft ett riktigt jobb, det har Borg.

Läste just Sahlin och Östros utspel. Tur att de inte sitter vid makten under dessa svåra tider. Skattehöjningar? Rena vansinnet i dessa tider men det är det ända de kan i vänstersörjan, den lilla procent som skulle få högre fastighetsskatt är väldigt få så det är rena valfläsket tror inte många går på det, kanske en och annan betongsosse som ser 30 år bakåt i tiden men de börjar bli få. Förmögenhetsskatten borde de förstå att inte fingra på, ingen tar hem pengar om de inför denna skatt igen att de aldrig kan förstå ekonomi dessa sossebroiller.
Var det rätt att Willy fick lämna tävlingen?
Ja
Nej
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör föräldrar bli skyldiga att betala skadestånd för skador som deras barn orsakar?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Janne "Flash"Snabbaste ryktena i motorvärlden

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem