Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Socialdemokraterna får 34,6 procent i Sifos väljarbarometer, en minskning med 2,9 procentenheter sedan förra mätningen. Och gapet mellan blocken är nu bara 1,2 procentenheter.

Nytt tapp för Sahlin

Socialdemokraterna fortsätter att backa.
Partiet får 34,6 procent i Sifos väljarbarometer som Svenska Dagbladet publicerar i dag.
Gapet mellan blocken är nu nere i 1,2 procentenheter.
- Detta är det jämnaste läget i Sifo mellan blocken sedan S-blocket gick förbi i november 2006, säger valforskaren Sören Holmberg till SvD.
Fakta

Så här fördelar sig väljarnas sympatier i april – förändringen sedan mars inom parentes:
V 5,3 (– 0,2)
S 34,6 (– 2,9)
MP 8,6 (+ 2,0)
C 5,8 (– 0,5)
FP 6,8 (+ 1,2)
M 30,6 (– 0,5)
KD 4,1 (+ 0,8)
SD 2,8 (+ 0,2)
Övriga partier 1,5 (+ 0,1).
Källa: Sifo/SvD

I Expressens och Demoskops aprilmätning, som publicerades 4 april, rasade Socialdemokraterna med nästan 9 procentenheter. Partiet hamnade då på 30,9 procent.
Så lågt har de inte legat på nästan fyra år i Demoskops mätningar.
Partisekreteraren Ibrahim Baylan sa då att han trodde att resultatet främst berodde på turerna kring LO-basen Wanja Lundby-Wedin.
- Det här speglar den perioden då undersökningen är gjord. Då var det nästan hundraprocentigt fokus på Wanja Lundby-Wedin. I det här fallet spiller det över både på partiet och partiledaren. Men vi har en tydlig politik för jobb, som i förlängningen kommer betyda mer, sa han.
Men nu kommer nya dystra siffror för Socialdemokraterna.
Även Svenska Dagbladets och Sifos väljarbarometer för april visar att partiet backar. Enligt den nya opinionsundersökningen skulle 34,6 procent rösta på S om det vore val i dag. Det är en minskning med 2,9 procentenheter.

Uppgång för Miljöpartiet

Men: Minskningen är inte statistiskt säker. Den enda statistiskt säkra förändringen i Sifomätningen, jämfört med mars, är Miljöpartiets uppgång med 2 procentenheter. Partiet får nu 8,6 procent.
I Sifos mätning i mars ökade Moderaterna kraftigt och partiet ligger fortsatt kvar på en historiskt hög nivå: över 30 procent.
Mätningen visar också att gapet mellan blocken fortsätter att minska. Det är nu nere i 1,2 procentenheter, med fördel för de rödgröna.
Utjämningen mellan blocken fortsätter, konstaterar Sören Holmberg i Svenska Dagbladet, men "i lite lugnare takt."
Expressen har sökt Socialdemokraterna för en kommentar.

Av Anna Norberg
anna.norberg@expressen.se

Publicerat 19 april 2009
Uppdaterad 19 april 2009
Tyck till
Det finns 695 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Man måste erkänna att Mona Sahlin är en lysande talare. Ingen har väl någonsin pratat så mycket utan att ha lyckats säja ett enda skvatt.

Jens-O
Hoppas du har belägg för ditt märkliga påstående om skojarsiffror. Om inte får vi konstatera att du är en underbegåvad charlatan.

Baylan upprepar sitt mantra - "vi har en tydlig politik för jobb, som i förlängningen kommer betyda mer." Han har dock inte avslöjat vad den går ut på ännu... Men att den betyder högre skatter, högre skatter, högre skatter för låg- och mellaninkomsttagare vet vi!

Ja stakars sate som inte fattar att hon är helt ute och drar ner patiet rätt i skiten, snart är väll SD större än S.

Jaha, här kan vi konstatera att Sifos opinionsundersökning INTE bekräftar de skojarsiffror som Bonniermedierna beställde häromveckan. Så intressant...

GAME OVER MONA

Alla föraktar sossarna som anammat den nyliberala ekonomiska beteendet...
Man verkar endast i eget syfte, sko dig på andras bekostnad o.s.v.
Kan det vara så att man föraktar sossarnas ledning då dessa imiterar högern?
Min fråga nu är: vad säga om de nyliberala ur högern som ju drivit denna politik i nu 200 år ?

Tror få har lyckats avslöja Mona Sahlins verkliga mission. Det måste vara så att hon är sosse på samma grunder som hennes kompis Ulvskog vill sitta i Bryssel trots att hon är EU-motståndare!
Sahlin måste vara en femtekolonnare med enda uppgift att rasera sossarna inifrån. Se på hela hennes karriär. Den är rätt avslöjande. Vad har hon egentligen uträttat som varit bra för partiet? Hon är på god väg att lyckas med sin svåra uppgift.

(S)tormen blev en bris. Men nu visar Sifos mätning att stormen kring AMF, LO, Wanja och S kan ha lagt sig, - allt enligt en konkurrerande (s) tidning. Politisk propaganda eller kommer riksdagsvalet att ge annat besked?

Svar till Eat_that 109 den 20 apr 2009 kl 00:12. Ja tänker inte fråga dig om låv ska du veta. Men spring du alliansens ärenden bara kan drabba dig så småningom också. Tack

IDOL 2009

Vem är din favorit i "Idol"?
Tove
Calle
Erik
Reza
Mariette

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska äldre ha laglig rätt att bo ihop?
Ja
Nej
Bör kamphundar förbjudas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Malin ForsbergKärleksbloggen

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

BloggkollenDet senaste från kändisbloggarna

BLOGG

Lotta GröningKrönikör