Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Medlemsantalet i Piratpartiet ökar.

Medlemmarna i Piratpartiet ökar

Domen lockar medlemmar till Piratpartiet och under fredagen passerades 15 000-strecket.
Under debatten om fildelning, rättegång och dom mot The Pirate Bay har partiet mer än fördubblat sitt medlemstal.

På lördagen anordnas en demonstration i Stockholm för "rätten till delad kultur".

Politiker förvånad

Socialdemokraternas riksdagsledamot Eva-Lena Jansson, som är talesperson i IT-frågor, är förvånad över domen.
- Jag trodde inte att det skulle bli fängelse och mångmiljonbelopp, säger hon.
Jansson tycker det är för tidigt att uttala sig om vilka konsekvenser domen får.
- Jag såg att Roger Wallis (professor vid KTH) sagt att det kan leda till stämningar mot bredbandsoperatörer. Vart är vi då på väg och vad händer med internet, frågar hon.

Vill inte ha förbud

Den vänsterpartistiske riksdagsledamoten Kalle Larsson beskriver straffen som orimligt hårda. Domen verkar vara "beställd i avskräckande syfte på uppdrag av den amerikanska musik- och filmindustrin", skriver han i ett pressmeddelande.
"Fildelningsfrågan kan inte lösas genom förbud. Möjligheterna att kopiera för personligt bruk bör tvärtom breddas. Nätets utveckling har på kort tid öppnat en rad nya sociala möjligheter att skapa och sprida kultur," skriver han i pressmeddelandet.

Publicerat 17 april 2009
Uppdaterad 17 april 2009
Tyck till
Det finns 25 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

80% snorungar + 10% giriga och snåla + 10% förvirrade gamla punkare och anarkister = 100% piratparti

Kalle Larsson har ju stolt proklamerat sig kommunist , och dom har ju alltid haft en grumlig inställning till privat ägande

Hej! Grabbarna sk frias!! Anser man att man har en upphovsrätt, så ska man kunna SKYDDA DEN.
Kan man inte det så får man FÖRBANNE MIG SKYLLA SIG SJÄLV. Internet är för alla Chop

Kanske får filmstjärnorna nöja sig med 30miljoner/film istället för 200miljoner/film?

Sötebrödsdagarna för dem är slut!

Det yttersta toppskiktet i den här soppan är scientologerna som idag äger och styr 87% av den amerikanska filmindustrin. Flera av dem äger också de största musikbolagen som bla avlönar Pontén.

Ni kan läsa lite om denna makthungrande och farliga kult här: http://www.xenu.net/

Jag vill bli medlem! Hur blir man medlem?
tycker om vikingar

Jag vill bli medlem! Hur blir man medlem?

Från idag tankar jag ned allt, som kan reta Hollywood och dess mediaindustrin

Min nedladdningsmapp är papperskorgen. Eftersom jag inte är intresserad av det som jag laddar ned.

Tankar för att påvisa att detta är en viktig kamp. Att det är viktigt att trafiken är hög, det är min protest!

Piratpartiet till Europa i sommar!!

Stackars Lucy, är det du månne som kommer får leva på vatten och bröd snart ;-) Hm... kulturbudgeten för 2009... 0 kronor. 2010... 0 kronor. Nåja, svensk kultur i varje fall. Kanske att jag köper mig några amerikanska filmer, eller vänta. De kan jag ju se gratis på lagliga siter. Jaja skit samma då. Alla borde prova mitt nya spel, "svälta kulturräv" heter det.

Finemang. Då bör dom ju ha råd att starta eget inom film-och skivbranschen istället för att bara gnälla. Men det kanske är mer lockande att låta andra stå för fiolerna?
1 2 3 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
 
S-politiker: Gör incest lagligt
Radio Hör Monica Green förklara vilka familjemedlemmar som ska kunna ha sex Tycker inte det ska vara olagligt : "Får ha sex med vem de vill." DISKUTERA OCH RÖSTA!
Ska man legalisera incest?
Ja.
Nej.

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Sänkta pensioner igen - behöver systemet ses över?
Ja.
Nej.
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem