Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Professorn: "Jag är förvånad"

Ulf Bjereld, professor i statsvetenskap och socialdemokrat, är förvånad över att Wanja Lundby-Wedin sitter kvar.
- Jag hade nog gissat att hon själv skulle bedöma den politiska uppförsbacken som för brant. Nu visade det sig att hon alls icke gjorde detta och hon fick med sig sina förbund. Lite förvånad är jag att hon väljer detta.

Han ser risker för socialdemokratin och fackföreningsrörelsen med dagens beslut.
- Jag ser en risk i att fotfolket, både inom s och fackföreningsrörelsen, kommer att uppfatta det som att man sluter leden kring sina egna. Att vi- och domtänkandet förstärks och att det stärker misstron mot rörelsen.
Han är heller inte helt övertygad om att sista ordet är sagt i frågan.
- Det finns en risk att man underskattat stämningarna inom förbunden och att de förbundsordföranden som i dag lät sig övertygas kommer att få kritik av egna styrelsen, och så kommer LO inte att hålla samman kring hennes namn.

Första maj blir eldprovet

Ulf Bjereld tror att det stora eldprovet kommer den första maj då Wanja Lundby-Wedin ska hålla tal på Norra Bantorget i Stockholm.
- Kommer hon att mötas med tillgivelse och förlåtelse eller med skepsis? Och hur kommer mediebevakningen att bli? Kommer den att fortsätta fokusera på AMF eller kommer det att vara en välvillig skildring av Wanjas väg tillbaka? Det är många osäkra frågor.
Bjereld tror att dagens beslut kortsiktigt kan påverka Socialdemokratin negativt i opinionen och i valrörelsen inför EU-parlamentsvalet.
- Men jag tror väl inte att affären kommer att ha någon avgörande inflytande på valet 2010. Det ligger för långt fram i tiden.

Publicerat 6 april 2009
Uppdaterad 6 april 2009
 
S-politiker: Gör incest lagligt
Radio Hör Monica Green förklara vilka familjemedlemmar som ska kunna ha sex Tycker inte det ska vara olagligt : "Får ha sex med vem de vill." DISKUTERA OCH RÖSTA!
Ska man legalisera incest?
Ja.
Nej.

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör straffen skärpas för unga brottslingar?
Ja.
Nej.
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem