Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
UTVISAD TILL MORD. Zainab, 31, från irakiska Kurdistan är gravid i sjätte månaden. På lördagen tvingades hon av svensk polis in i ett flygplan som ska föra henne tillbaka till hemlandet. Hon lämnade Irak 2004 eftersom hennes pappa ville döda henne.

Här utvisas hon till döden

ESKILSTUNA. Blödande och gravid förs Zainab, 31, in i flygplanet av två poliser. Hon ska med tvång skickas till det Irak som hon flytt ifrån eftersom hennes pappa vill mörda henne. - Han kommer att döda mig. Jag är utvisad att mördas, säger hon med tårarna strömmande längs kinderna.

Zainab sitter i sjukhussängen på den psykiatriska kliniken i Eskilstuna. Hennes kropp skakar av hennes desperata gråt. Kinderna är rödflammiga efter alla tårar. Hon stryker med handen över sin gravida mage.
- Det gör så ont i magen och i natt kom det blod. En läkare sa att barnet också var stressat, säger Zainab.

Försökte vägra

Fem minuter senare, strax efter 10 i går morse, kom två poliser in i rummet och sa bestämt att hon ska följa med dem. De sa åt henne att packa. Hon försökte vägra, men de var obevekliga.
- Alla beslut är tagna och nu måste vi verkställa dem. Planet är bokat, sa de.

Pappan krävde skilsmässa

Zainab är från irakiska kurdistan och flydde till Sverige 2004. Hennes pappa hade då krävt att hon skulle skiljas från sin man som flydde till Sverige två år tidigare. När Zainab vägrade, misshandlade han henne.
- Här har jag kvar ett ärr på haken efter misshandeln, sa Zainab första gången vi träffade henne på förvaret i Märsta.
Till slut sa pappan att hon fick välja mellan att lyda eller dö. Hon drog skam över familjen. Men Zainab lyckades att fly. Under en tid gömde hon sig i Irak och till slut kom hon till Sverige och sin man som hon älskar och vågade trotsa sin pappa för.
- Min pappa har mycket makt i klanen. Det går inte att gömma sig från honom, säger hon.

Letar efter henne

Sedan dess letar pappan efter henne. En familjemedlem har blivit kraftigt misshandlad för att han vägrat berätta något om Zainab.
I Sverige har Zainab känt sig trygg. Hon har jobbat hela tiden, precis som sin man, och de pratar båda bra svenska. Men Migrationsverket har gång på gång gett avslag på asylansökan. De anser inte att förföljelsen av paret är skäl nog för asyl.
Expressens granskning av kvinnliga asylärenden visar att Migrationsverket på flera punkter brutit mot sina egna riktlinjer i Zainabs fall. Allvarligast är att hon aldrig intervjuats utan sin man och fått möjlighet att berätta om vilka särskilda hot hon som kvinna kommer att möta i Irak. Hennes fall har inte behandlats individuellt eller ur hennes perspektiv.

"Skickar mig mot döden"

Klockan 10.30 på lördagsmorgonen fördes hon upprörd ut från psykiatriska kliniken av två poliser. Inte ens då fick hon föra sin egen talan. När hon sa att hon inte hade några kläder på sjukhuset sa en av poliserna:
- Din man har sagt att ni inte behöver mer. Han har fört din talan.
Hon tittade förtvivlat på dem och frågade varför de inte pratat med henne? Hon fick inget svar utan tog sina få tillhörigheter i en plastpåse innan hon föstes in i polisbilen. De körde henne till förvaret i Flen för att hämta upp hennes man.
- De skickar mig mot döden, upprepade hon tills hennes mobiltelefon stängdes av.
Klockan 16.35 tappade vi Zainab ur sikte. Då fördes hon av två poliser upp i planet som skulle ta henne mot Irak. Vi fick veta att hon fått panik i flygplanet och att piloten tvingats fördröja starten.
17.15 i går lyfte planet från Arlanda.

Fotnot: Zainab är ett fingerat namn.

Av Terese Cristiansson
terese.cristiansson@expressen.se

Publicerat 14 december 2008
Uppdaterad 14 december 2008
 
Vem har svåraste coachjobbet i VM?
Sven-Göran Eriksson, Elfenbenskusten.
Lars Lagerbäck, Nigeria.

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör skatten på alkoläsk höjas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Janne "Flash"Snabbaste ryktena i motorvärlden
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem