Mats och Anna fick sova på golvet
- Barnen är sjuka och vi får inga besked. Det är för djävligt, säger Mats Pettersson, 34, från Gotland.
Ett flygplan med 370 svenskar ombord flög i natt från Stockholm mot Bangkok.
Vad som skulle hända vid landningen visste ingen. Det var till och med oklart om passagerarna fått information om vad som väntade dem.
På flygplatsen finns redan tusentals turister - som inte kommer någonstans. Avgående flighter stoppades i väntan på att situationen kom under kontroll. Totalt drabbades hundratals svenskar.
Inte beredda på kaoset
Mats Pettersson, Anna Plahn och deras två små barn fick ett tråkigt slut på den tre veckor långa Thailandvistelsen.
De kände till att det pågått demonstrationer under en tid i Thailand, men var oförberedda på kaoset.
- Vi blev förvånade och chockade när vi tog taxi ut till flygplatsen, säger Mats.
- Demonstranter marscherade förbi bilen. Många var beväpnade. Det var lite oroligt. Vi visste inte vad som väntade, säger han.
När de väl kom fram till flygplatsen fick de beskedet att alla flyg var inställda.
- Nu står vi här, en småbarnsfamilj. Vi vet ingenting och har fått noll information. Personalen bara rycker bara på axlarna.
När Expressen är på flygplatsen har tusentals demonstranter slagit läger vid portarna in till terminalbyggnaden.
Vågar inte lämna flygplatsen
Mats Pettersson suckar över situationen. På ett kafé har de fått lite varmt vatten för att laga välling till barnen, som de nu försökt få att sova på ett lakan direkt på golvet.
Hur känns det?
- Det är för djävligt. Ungarna är dessutom magsjuka. Vi vill hem till Sverige, säger han.
Kommer ni att återvända till Thailand?
- Det är svårt att säga. Just nu är vi bara väldigt irriterade.
Flygbolaget hänvisade under natten familjen till en stor sal i ett hotell där de fick sova på golvet.
SAS ställde in
Även resenärer på väg till Thailand drabbades.
SAS ställde i natt in ett plan till Bangkok från Köpenhamn.
- Vi är tvungna att vänta tills flygplatsen öppnar, säger Linda Sjödin, informationschef på SAS.
Fritidsresor har cirka 6000 resenärer i Thailand. Ett 80-tal är i Bangkok, dit de kom i går på förmiddagen.
- Vi säger att de ska undvika regeringskvarteren och folksamlingar där. I övriga Bangkok märks ingenting, säger Marie Malmros, informatör på Fritidsresor.
Av Gunnar Johansson
gunnar.johansson@
expressen.se
Av Michael Töpffer
michael.topffer@
expressen.se











