Han minns inte var Carolin är
Carolin Stenvalls plötsliga försvinnande verkar nu ha fått sin upplösning.
Den 50-årige jägare som greps av polisen i Gällivare misstänkt för mord på Carolin Stenvall berättade på måndagen i förhör det han minns från händelsen.
- Han erkänner att han hade ihjäl Carolin Stenvall vid rastplatsen Stenbron, sedan stoppade han in henne i bilen, säger advokat Leif Gustafsson till Expressen.se.
Därefter beskriver han det som ”kaos i hjärnan”.
- Han minns inte var han har varit utan har bara korta fragment, men han vet att han gjorde sig av med kroppen samma dag även om han inte kan komma ihåg vad han gjorde av henne.
Slängde sopor
Jägaren var på platsen för att slänga sopor när han av en slump träffade Carolin Stenvall. Han har i förhör berättat vad som utlöste våldet, men det vill advokaten inte berätta.
- Det är dock inte ett sexuellt motiv.
Mannens erkännande kom efter att han bröt ihop i arresten. Mannen såg han ingen annan utväg än att berätta.
- Det fick honom att ändra inställning, har han sagt till polisen.
Mannens advokat Leif Gustafsson:
- Han mår väldigt, väldigt dåligt.
Av Behrang Behdjou
behrang.behdjou@
expressen.se
Av Annsofie Näslund
annsofie.naslund@
expressen.se










