Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Reinfeldts regering i halvtid - de här tycker expertpanelen borde bytas ut.

Så toppar du laget, Reinfeldt!

Det är halvlek i den svenska politiken - och allianslaget
ligger under. I ett katastrofalt opinionsläge för Fredrik
Reinfeldt höjs kraven på att statsministern toppar laget inför valrörelsen 2010.
Expressen lät en expertpanel med fem politiska opinionsbildare möblera om i Rosenbad.
Här är deras nya regering.

Experterna:

Eric Erfors, ledarskribent på Expressen, Göran Greider, vänsterdebattör och chefredaktör på Dala-Demokraten, Per Gudmundson, ledarskribent på Svenska Dagbladet, Marie Söderqvist, omvärldsanalytiker och krönikör på Expressen och Sofia Nerbrand, chefredaktör på det liberala samhällsmagasinet Neo.

UT: Åsa Torstensson, infrastruktur-minister, c.
Regeringens ”mest anonyma minister” får ta vägen ut ur Rosenbad.
– Hon är lika politiskt trafiksäker som en slingrig grusväg en mörk natt i Norrbotten, säger Eric Erfors.
IN: Annie Johansson, riksdagsledamot (c).
Med den yngsta ledamoten i Rosenbad får regeringen en FRA-motståndare.

UT: Lena Adelsohn Liljeroth, kulturminister, m
Nästan alla i expertpanelen vill peta kulturministern, som anses osynlig och ospännande. Eric Erfors beskriver henne som en ”intendent i ett kulturpolitiskt s-museum”.
– Hon verkar plågad av hela situationen, säger Marie Söderqvist.
IN:  Cecilia Stegö Chilò, tidigare kulturminister (m).
Lena Adelsohn Liljeroths företrädare ska också bli hennes efterträdare.
– Hon visste vad hon ville, och som gammal journalist kan hon spelet på Sveriges Radio och SVT, säger Sofia Nerbrand.
Göran Greider avviker och anställer en gammal s-minister, Bengt Göransson, som ”passar i vilken regering som helst”.

UT: Andreas Carlgren, miljöminister, c.
m Han sitter på den absolut hetaste frågan, i dubbel bemärkelse, men ”har ändå inte lyckats säga något spännande eller intressant”.
IN:  Stefan Fölster, chefsekonom på Svenskt Näringsliv.
– Befria honom från tristessen på Svenskt Näringsliv, säger Marie Söderqvist.

UT: Ewa Björling, handelsminister m.
Ryker med motiveringen ”vi har för många ministrar” och hon tar sin ministerpost med sig.
– Handelsfrågorna kan skötas av EU-ministern, säger Eric Erfors.
IN:  Ingen, EU-ministern tar över.

UT: Lars Leijonborg, högskole- och forskningsminister, fp.
Den förre fp-ledaren anses trött och sitta på övertid.
– Så får en annan fp-politiker chansen att profilera sig, säger Eric Erfors.
IN: Mauricio Rojas, riksdagsledamot (fp) eller Anders Flodström, universitetslektor. Docenten Rojas kan skaka om som ny högskole- och forskningsminister, tror Eric Erfors. Marie Söderqvist ser hellre universitetslektor Anders Flodström på jobbet.

UT: Cristina Husmark Pehrsson, socialförsäkringsminister, m.
Ministern med de största utgifterna borde kliva fram ur skuggan.
– Det måste vara någon på den posten som gillar att synas och vågar att ha tydliga åsikter, och kan hålla försäkringskassan i ett stenhårt grepp, säger Marie Söderqvist.
IN: Ulf Kristersson, socialborgarråd (m) eller Gunnar Strömmer, ledamot vid Centrum för rättvisa, tidigare Muf-ledare – två kända moderatprofiler.

UT: Sven Otto Littorin, arbetsmarknadsminister, m.
Att ha givit ett ansikte åt förändringarna i a-kassan kostar ”Totto” jobbet.
IN: Bengt Westerberg, tidigare fp-ledare.
– De kan kalla hem honom från Röda korset, säger Göran Greider.

UT: Mats Odell, kommun- och finansmarknadsminister, kd.
m Om Göran Greider bara får sparka ett statsråd, då blir det Mats Odell:
– Han är det största stolpskottet de har.

UT: Sten Tolgfors, försvarsminister, m:
”Patron ur”, lyder ordern från panelen, när ”tomhylsan” kasseras. Han har varken fixat nedskärningarna eller FRA-debatten.
– Han har sagt att allting är ett missförstånd, men det är han som har missförstått vad kritiken mot FRA-lagen går ut på, säger Sofia Nerbrand.
IN:  Henrik Landerholm. Den före detta toppmoderaten och rektorn vid försvarshögskolan, ska fylla magasinet med skarpa skott.

Fotnot: Panelens Per Gudmundson vill varken anställa eller avskeda någon: ”Tvärtom skulle jag betona att nu har vi verkligen lärt oss att regera. Det viktigaste för en borgerlig regering är att visa regeringsduglighet.”

Av Karl-Johan Karlsson
karl-johan.karlsson@expressen.se

Publicerat 25 augusti 2008
Uppdaterad 25 augusti 2008
Tyck till
Det finns 259 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Kul med Lövis och Sösdala denna afton. Man behöver inte nödvändigtvis hålla med om allt, men mycket intressant att ta del av onekligen. Fria i tanken och uppenbart inte i nåns "ledband".

Byt ut statsministern för det första. Kassera resten också och få in folk som förstår både internet och de förutsättningar som informationsteknologin skapat. När man hör regeringen uttala sig i dessa frågor undrar man vilken pensionärsförening dom kommer ifrån.

God natt Lövis.

Lövis.
Tror någon att världen styrs från en organisation på jorden.
"Hela världen är i den ondes våld." Bibeln.
Jag kan leta upp skriftstället, men timmen är sen.

sösdala!

Vi får inte kasta in handduken! Tack för mig God natt!

Sösdala och Bangkok!

Det skrämmande är att världens största förmögenhet finns i en internationell organisation. Det är den som styr allt. Skriver upp valutor, räntor, eller sänker dem. fastställer råvarupriser. Många förnekar att så är fallet!
Svar: Tror någon att världen styrs från FN och EU?

Som det står i Bibeln:
"Den här världen är på väg att försvinna."

Bangkok.
Jag röstade inte alls. Jag kan tänka själv och vill inte hemskt gärna överlåta det åt kretiner och parasiter.

Sösdala

Ehhh...Det var inte så att du röstade på VPK i valet?

Vi lever i en ond värld. BASTA!

IDOL 2009

Vem är din favorit i "Idol"?
Tove
Calle
Erik
Reza
Mariette

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör kamphundar förbjudas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Malin ForsbergKärleksbloggen

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

BloggkollenDet senaste från kändisbloggarna

BLOGG

Lotta GröningKrönikör