Ingvar Carlsson: Ett klokt val
- Det är ett måste för Obama att ha en erfaren utrikespolitiker vid sin sida, säger Ingvar Carlsson till Expressen.se.
Vem det än blir som flyttar in i Vita huset nästa gång som USA:s president så står den personen inför en rad svåra utrikespolitiska utmaningar. Det gäller bland annat den försämrade relationen till Ryssland, Irakkriget och Mellanösternfrågan, säger Ingvar Carlsson.
- I det perspektivet är det ett klokt val som Barack Obama gör.
Vad tror du om kritiken att Obama blottar sin egen oerfarenhet när han väljer en tung politiker som Biden till vicepresidentkandidat?
- Den kritiken hade han fått i vilket fall som helst. När han inte har erfarenheten själv är det viktigt att kunna visa att han har Biden vid sin sidan, inte minst redan under valkampanjen, säger Ingvar Carlsson.
"Jämn valkampanj"
Varför valde Obama inte Hillary Clinton till vicepresident?
- Det hade skadat det budskap om förändring som Obama har satsat väldigt mycket på. Hillary Clinton har ju redan en tid i Vita huset bakom sig.
Ingvar Carlsson tror att det blir en mycket jämn valkampanj mellan demokraternas Barack Obama och republikanernas John McCain i höst. För Barack Obama är det viktigaste just nu hur han ska lyckas vinna över de demokratiska väljare som ville se Hillary Clinton som demokraternas presidentkandidat.
Av Anna Krook
anna.krook@expressen.se









