Paris Hilton vill rädda supande elefanter
Nu tar hon upp kampen för supande elefanter i Indien.
- Vi måste hålla dem borta från alkohol, säger hon.
Det är historier om redlösa elefanter som går bärsärk i indiska byar som fått världsstjärnans hjärta att mjukna.
Och efter förra månadens slakt – då sex vilda elefanter brändes till döds på ett elstängsel efter att de brutit sig in på en bondgård och druckit sig berusade på risbrännvin – valde Paris nyligen själv att lyfta fram problemet:
"Sorgligt"
– Ännu fler skulle ha dött om inte byborna jagat i väg dem. Det är så sorgligt, sa hon vid en presskonferens i Tokyo, enligt AP.
– Elefanter blir fulla hela tiden. Det börjar bli riktigt farligt. Vi måste hålla dem borta från alkohol, skriver hon på Entertainment News webbsajt.
Hyllas av aktivister
Djurrättsaktivister världen runt hyllar nu skandalmodellen.
– Jag är verkligen glad att Hilton lagt märke till de senaste incidenterna då vilda elefanter i nordöstra Indien gått bärsärk, säger Sangeeta Goswami, ordförande i föreningen People for Animals, till AP.
– Som en del i hennes globala elefantkampanj borde hon besöka den här regionen nu.
Av Åsa Asplid
asa.asplid@expressen.se




