Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Längtan efter Jungfru Maria fick artikelförfattaren att lämna Svenska kyrkan.

Vår saknad efter Jungfru Maria

Det största helgonet, Maria, spelade en gång en stor roll i de nordiska folkens liv. Kvinnorna bad om hjälp vid förlossningen och i alla familjeangelägenheter var Maria en centralgestalt och hon har alltid levt och vördats i folkfromheten. Hon gav kvinnorna någon att samtala förtroligt med.
Det skriver i dag BIRGITTA LÖWENDAHL apropå helgens högtid.

Saknaden efter Maria kan nästan beskrivas som en fantomsmärta, en känsla av något annat som kunde ha varit, att ha ont av något som fattas. Kanske delas denna saknad av flera?
Maria fattas oss och även hela hennes stora familj. Saknaden är stor efter den helige Josef, helgonen, änglarna, inkarnationens verklighet.
Särskilda fester till helgonens ära fanns redan på 100-talet och vi för denna tradition vidare. Viktigt att vi då minns och för fram det största av helgon, Maria.
I de flesta städer finns en Mariakyrka. De är namngivna efter Jesu moder Maria, de har fått Marias heliga namn.
En gång i tiden fanns Maria mitt
ibland oss, hon deltog i våra vardag, hon var älskad och vördad. Hon kallades
tidigt för Vår Fru. Spåren efter henne finns kvar
i namnen Vårfrukyrkan, Vårfrukoret, Våffeldagen, som från början hette Vårfrudagen. Vårfrukoret var det förnämsta av koren, det östra, som befinner sig närmast soluppgången.
Det finns ett stort tomrum i Sverige efter Maria, en saknad efter hennes närvaro. Varje människa bär en gudsbild inom sig och en längtan efter helhet och godhet. Och i den gudsbilden saknas ofta en moderlig, kvinnlig sida.

Maria spelade en gång en stor roll i de nordiska folkens liv. Kvinnorna bad Maria om hjälp vid förlossningen och vid alla familjeangelägenheter var Maria en centralgestalt och hon har alltid levt och vördats i folkfromheten.
Många fann säkert en tillflykt hos henne, inför Marias bild, hon som var både ung flicka, maka, mor och som även förlorat sitt barn. Hon gav kvinnorna någon att samtala förtroligt med.
Min egen saknad efter Maria, efter hennes närvaro i kyrkan blev så stor att jag konverterade till katolska kyrkan.
Jag kände att hon drog mig till sig, hon förde mig tillbaka till rötterna, till urkyrkan, Jag längtade efter en hel familj, en familj med både himmel och jord i samverkan.
I Svenska kyrkan var det så ekande tomt – inga helgon, inga änglar ingen moder. Bara fader och son.
Det ekade under kyrkvalven av de långa predikningarna. Ordet blev bara till ord, de blev inte till kött.
Jag greps av en fruktansvärd längtan efter mor Maria och efter kyrkans mor, efter den kvinnliga närvaron. Visheten som föregick allt. Hon som var högt benådad, som svarade ja när ängeln Gabriel besökte henne. Hon som svarade: Gör med mig som du har sagt. Ske din vilja. Hon som hade tillit.
Jag började även känna en längtan efter den helige Josef som beskyddade henne och barnet. Och efter det kvinnliga!
Mjölken och tårarna saknas! Extasen saknas! Hängivenheten saknas! Det icke verbala, ordlösa saknas! Skapandet saknas! Den helige ande saknas! Liturgin saknas! Navelsträngen till paradiset är borta.

Min egen jordiska mamma sade till mig: var försiktig Birgitta, berätta inte det här för någon, de kan bli arga på dig!
I hennes medvetande fanns fortfarande ett eko från den katolska faran. Det fanns länge en lagstiftning mot den katolska tron och det var förenat med att kunna dömas till döden eller att förvisas
om man var katolik.
Maria blev så småningom ett ofarligt smycke att hänga upp på väggen eller att ställa i ett hörn.
Men Maria är en modig och kraftfull kvinna som säger ja till livets alla utmaningar och som ständigt inspirerar till nya visioner. Hon vänder upp och ner på hierarkier och visar på människans och inte minst kvinnans värdighet.
Våra stora diktare Gunnar Ekelöf, Bo Setterlind, Hjalmar Gullberg har Maria i sitt hjärta och det är folkfromheten och kulturen som burit henne genom århundraden.
Hon har varit fördold och hon verkar fortfarande tillsammans med Josef i det fördolda, i tystnaden och de är den kristna meditationens grundfigurer. De bär nådens mönster.

Mariakulten var svår att avskaffa bland befolkningen. När Maria försvann från kyrkan blev hon kvar i naturen och i kulturen. Folktron ger must och näring till religionen, genom heliga källor, uppenbarelser, personligt tilltal, bönhörelse. Hon har alltid varit djupt älskad och saknad.
Det är fler som vaknat upp och börjar något yrvakna erkänna den saknad som finns. Hon fattas oss.
I Uppsala domkyrka finns nu en märklig skulptur som heter ”Återkomsten”. Professorn vid Konstfack Anders Widoff har gestaltat Maria i form av en skulptur, stående på tröskeln till sitt eget kor, hennes blick söker sig mot Vasakoret, det som en gång var Vårfrukoret där Marias altare fanns innan reformationen.

Den dåvarande biskopen KG Hammar hälsade Jesu moder Maria tillbaka till Uppsala domkyrka efter 500 år.
”Hon är efterlängtad”, sade KG Hammar, ”och hon har mycket att säga oss i dag. Hon har stigit ur sin altartavla och står nu på golvet mitt ibland oss. Hon har kommit närmare oss och vi henne.”
Vi kan i enhetens tecken samlas igen. Maria vittnar om kärlekens förnyande kraft.
Men i musiken har hon alltid varit närvarande. Det är märkligt. I den nutida klassisk musiken är hennes närvaro mycket stark, som hos Arvo Pärt och John Taverner.
BIRGITTA LÖWENDAHL
Birgitta Löwendahl är ordförande för den ekumeniska föreningen Maria Regina Caeli, ”för spridandet av kunskap om och kärlek till Jungfru Maria”. Den ger också ut tidningen Jungfru Maria.

Av Fjärde Sidan
fjarde.sidan@expressen.se

Publicerat 3 november 2007
Uppdaterad 3 november 2007
Tyck till
Det finns 25 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Isis och barnet Horus var en populär kult vid katolska kyrkans födelse. De behöll sina avgudabilder, okulta seder och bruk och döpte om dem när det blev statsreligion, så enkelt är det.

Det är den Helige Ande som är Kristi ställföreträdare på jorden, läs bibeln så får du det svart på vitt. Och ska man be, så är det lättare att be till någon som verkligen lyssnar, annars blir bönerna obesvarade. Men det är inte lätt att tro med en katolsk bibel som kastrerat guddomen totalt?

jajamen, självklart är det så att människan har ett komplicerat psyke, det där med mystik försvinner efter hand som vetenskapen gör framsteg dock, mystik är inget annat än det vi inte kan förklara än.

Tro är mycket likt mystik på det viset, lyckligtvis förändras den med av vetenskapens framsteg och till och med den Katolska Kyrkan erkänner Evolutionen som ett faktum idag. Den dag vi har förklaringen till allt kommer vi inte att ha något kvar för religionen att förklara för oss, kommer alla att vara halvmänniskor då?

Jag tror på människan och det räcker för mig.

Mama, yttrandefriheten går åt båda håll, naturligtvis har Birgitta Löwendal lika stor rätt att skriva det hon skriver som alla andra har att protestera fredligt mot det.

Tomma hot med att andra ska "möta sin skapare och bli dömda" går rakt emot Kristendomens huvudbudskap och inte nog med det, du låter inte ens Gud ta hand om fördömandet utan talar om hur andra kommer att dömas, den som är en hycklare här är därmed ingen annan än dig.

Tråkigt med folk som inte inser att en komplett människa besitter både hjärna och hjärta, förnuft och fantasi, logik och mystik, vetenskap och tro. Det är fullt med halvmänniskor i den moderna världen. En så tragisk utveckling...

Epic 18:12, du är påläst. Tack för ett seriöst inlägg. Mama 20:51, dumheterna i kristendomen står nog kyrkan för själva. Läs "armenierbrevet", som finns i Vatikanen, skrivet på arameiska, översatt till engelska. Vore du en sann kristen, skulle du vara vegetarian. Jesus budskap har förvanskat, så det passade prästerskapet. Översättare har lagt in sin egen tolkning, eller missuppfattat hebreiska och arameiska ord. Kristendomen idag, är en dogmatisk, cermoniell, vidskeplig kyrka, som bedrar seriösa sökare.

Mama:
Själen är en kognitiv illusion; en missvisande metafor för det medvetande vetenskapen bara börjat att förstå. Medvetandet är en kroppsfunktion om än i ett otroligt komplext organ: hjärnan, vars öde det delar.
Om ens "själ" kunde se, höra, tänka etc. oberoende av kroppens tillstånd eller t.o.m. existens skulle det inte existera några funktionshinder i form av blindhet, senilitet etc.
Även om det återstår oerhört mycket innan vi förstår hjärnan och medvetandet så vet vi tillräckligt för att förpassa själen till vidskepelsernas soptipp. Det är där och bara där den möter gud.

Hmm....ar inte sverige ett land dar det rader trycksfrihet och var det inte Ni svenskar som tjafsade nyligen om muslimerna som inte tillater Er att trycka/saga vad ni vill om dem och om deras s.k. profet??
Vad fan ar detta da??? Birgitta Lowendahl har all ratt i Sverige att skriva/tycka vad hon vill och Expressen dylikt. Skams pa Er Ni hypokratiska atheister... Ni far tro vad ni vill, men kom inte och skriv elakheter och dumheter om Kristendomen. Jag tycker synd om Era sjalar. Snart nog kkommer ni att do och da moter ni eran skapare, och da ar det forsent for er. Eran sjal kommer da att dommas till ett stalle dar ni inte vill vara...da ar det forsent.
men nu ar det inte forsent. Save you souls, believe in God. What if, just what if, he does exist>?? isnt your soul worth believing??? hmm???

Oj, va många svamliga inlägg. Det är Alla helgons helg, då vi tänker på våra kära avlidna å på alla helgon som finns. Kul att Expressen publicerar ett inlägg om Jungfru Maria! Jag prenar då på tidskriften som är mycket fin! Birre

Vad är Expressens syfte med att publicera fria fantasier från en lallande religös dåre?
Vuxna som tror på tomten kan verka charmigt ända tills de börjar invadera oljerika länder.

Tacka vet jag Freja, det är en brud med skinn på näsan som tar för sig utan falsk skam.
1 2 3 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
Sök debattartiklar
Sök ledare