Marie Söderqvist: Abortfrågan är på fel nivå - vi avslutar människoliv
Jag missade
Kalla Faktas program om aborter. Men jag kollade in det i efterhand och kände ett vagt illamående. En galen läkare som mot betalning erbjöd sig att mörda fullt levnadsdugliga foster. Kvinnor i slutskedet av sina graviditeter kunde om de betalade få sina små barn mördade med en giftinjektion. Sällsynt obehagligt. Och de flesta tittare som kommenterat programmet på tv4:s hemsida var upprörda. Men det fanns ändå märkligt många bland inläggen som på allvar menade att abort är en rättighet och som motiverar sin sak med påståenden som "ingen ska behöva föda oplanerade barn" eller "alla har rätt att vara efterlängtade". Sådana inlägg visar att abortfrågan ibland helt lämnar den nivå som handlar om respekt för liv och skydd av svaga och värnlösa, och i stället kretsar kring konstiga teser och förvrängda principer om kvinnors rättigheter.
Skillnaden mellan
ett foster som är åtta månader och ett som är nio månader och nyfött är ungefär ett kilo. Bebisar som är åtta månader är fullt utvecklade och kan oftast utan några större problem klara sig utanför livmodern. Att med en giftspruta ta död på en åtta månaders bebis är ungefär lika behagligt och naturligt som att mörda ett nyfött barn.
I går kunde
man också höra på radio eller läsa om en man som lurat i sin gravida sambo abortpiller. Han hade i smyg smusslat ner dem i hennes mat. Bebisen klarade sig mirakulöst nog. Men mannen åtalas för grov misshandel och för brott mot abortlagen vid tingsrätten i Vänersborg. Rätten att döda sina barn är förbehållen kvinnor. Om en man försöker göra det redan tidigt i graviditeten är det olagligt, medan kvinnan får fatta ett sådant beslut ända tills barnet är snuddande nära att kunna överleva utanför moderns kropp. Det är onekligen i dessa jämställdhetsivrande tider lite konstigt.
I Kalla Faktas program
om aborter var det en dansk reporter som reste till Spanien för att låtsas vilja ha en mycket sen abort utförd. Men inom kort kommer utländska kvinnor kunna resa till Sverige för att genomföra aborter. Det har den nya regeringen beslutat. Förr, när Polen var en kommunistisk diktatur, reste svenska kvinnor dit för att genomföra aborter. Nu kommer polska kvinnor kunna resa hit och genomföra aborter i stället. Sjukvårdsresurser och skattepengar kommer att används för att avsluta påbörjade liv. Det handlar förstås om symbolpolitik. Vi ska låtsas att aborter är som vilken sjukvårdsinsats som helst. Helt normalt och självklart och då ska alla som vill kunna få hjälp med detta.
Men abort är
inte som att operera bort en blindtarm eller ta bort en farlig leverfläck. Abort är att avsluta en annan människas liv, och även om man tillåter att det sker i vissa fall, behöver man inte låtsas som att det vore något naturligt eller ett nödvändigt inslag i ett modernt liv. Vad Kalla Fakta med sitt inslag effektivt visade är att hur man än vrider och vänder på frågan om när under graviditeten: efter 20 veckor, 22 veckor, 30 veckor eller fem veckor, ett barn blir ett barn, handlar abort trots allt om att avsluta en annan människas liv. Och det är något djupt fel med det, hur väl man än försöker motivera det.
Av Marie Söderqvist
marie.soderqvist@expressen.se


