Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Kungariket Norge?

Sverige tillhör kungariket Norge

Sverige tillhör Norge.
I alla fall enligt Google Earth.
- Jag måste kolla upp det här innan jag kan lämna någon kommentar, säger Johan Kinnander som är chef på Google i Norden till Expressen.se.

Dataprogrammet Google Earth innehåller kartor över hela världen. Där finns även en sökfunktion som gör att användaren kan ta reda på var olika platser ligger. Men den som planerar en resa till Norge och bestämmer sig för att lägga upp rutten med hjälp av Google Earth lär hamna fel. Om du söker på "Norway" får du nämligen svaret att detta vårt västra grannland ligger någonstans i de norra delarna av Sverige. Den digitala kartan ger rent av intrycket av att Sverige skulle vara ett landskap i "Kingdom of Norway", kungariket Norge. På Google i Sverige känner man inte till problemet. - Jag måste kolla upp det här innan jag kan lämna någon kommentar, säger företagets Norden-chef, Johan Kinnander, till Expressen.se.

Google ber om ursäkt

Några timmar senare skickar Googles presstalesman Maria Göth en kommentar till det inträffade via mejl. Hon skriver att företaget kontinuerligt jobbar med att förbättra kvaliteten på Google Earth - och att man är tacksamma för att få upplysningar om saker som inte stämmer. "Närhelst vi upptäcker att något är felaktigt undersöker vi det noggrant och vidtar de steg som krävs för att korrigera felaktigheterna", skriver Maria Göth. Hon lämnar dock ingen förklaring till varför felet uppstått.

Av Oscar Julander
oscar.julander@expressen.se

Publicerat 19 december 2006
Uppdaterad 19 december 2006
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska preskriptionstiden för mord slopas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör